Chmelár: Pred dvadsiatimi rokmi na mzdu išli dve tretiny a na zisk jedna tretina. Dnes je to naopak. Chce niekto tvrdiť, že nie sú peniaze na platy?

Chmelár: Pred dvadsiatimi rokmi na mzdu išli dve tretiny a na zisk jedna tretina. Dnes je to naopak. Chce niekto tvrdiť, že nie sú peniaze na platy?

Bratislava 9. októbra 2019 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Na minulotýždňovom pochode odborárov z OZ KOVO pred Úrad vlády, ktorým „kováci“ podporili svoju požiadavku na zvýšenie minimálnej mzdy, o ktorej práve rokovala vláda, sa zúčastnili aj zástupcovia strany Socialisti.sk. Na naše otázky odpovedal splnomocnenec prípravného výboru strany, vysokoškolský pedagóg a publicista Eduard Chmelár

Na snímke Eduard Chmelár

Hlavné správy: Ako pokračujú prípravy vašej strany Socialisti.sk?

Reklama

Chmelár: V najbližšom čase očakávame na registráciu strany. A médiá nás úspešne ignorujú: vo včerajšom vysielaní Markízy sme sa dozvedeli o všetkých nových stranách, ktoré existujú, ba aj o tých, ktoré dokonca ešte ani neodovzdali podpisy, ale o našej strane Socialisti.sk nepadlo ani slovo. Teda bojkot pokračuje. Ale my sme tu dnes kvôli niečomu inému.

 

Reklama

Hlavné správy: Videli sme vystúpenie premiéra Pellegriniho. Je to signál, že táto vláda má k odborárom blízko?

Chmelár: Som z toho trochu v rozpakoch. My sme prišli podporiť odborárov v ich oprávnených požiadavkách, hoci my si myslíme, že minimálna mzda by mala byť ešte vyššia, aby zabezpečovala dôstojný život človeka – my presadzujeme 800 eur. Čakal som, že odborári budú trvať aspoň na tom cieli, aby minimálna mzda bola 60 percent z priemernej mzdy, ako to zakotvuje Európska sociálna charta. Ale namiesto toho mám pocit, že som neprišiel na protest, ale na PR akciu pána Pellegriniho a pána Machynu, ktorý premiérovi dokonca ďakoval. Ale ja sa pýtam: za čo?

Ak vláda hovorí, že dávať dve percentá HDP na armádu je náš záväzok, naša povinnosť – hoci to nie je pravda, to je iba odporúčanie – tak sa pýtam, prečo nie je naším záväzkom aj ustanovenie Európskej sociálnej charty, ktoré Slovenská republika podpísala už v roku 1996? To je to úplné minimum, a ani to nebudeme dodržiavať?

 

Hlavné správy: Zamestnávatelia, ako napríklad predseda Klubu 500, pán Soták, veľmi emotívne a presvedčivo zdôvodňujú, prečo nedvíhať mzdy – hovoria, že zamestnávatelia na Slovensku sú tak gniavení podnikateľským prostredím a zahraničnou konkurenciou, že každé zvýšenie miezd ich môže úplne zničiť. Poukazujú na to, že ani okolité krajiny minimálnu mzdu nedvíhajú…

Reklama

Chmelár: Nie je to pravda. Po prvé, keď budeme hovoriť o porovnateľných krajinách, vidíme, že tam minimálna mzda rastie: v Slovinsku je to už dnes vyše osemsto eur. Urobili veľký skok a roztočilo im to ekonomiku.

Po druhé: podľa všetkých výpočtov veľké podniky by už dnes uniesli minimálnu mzdu aj nad tisíc eur a tým našim malým a stredným podnikom chceme pomôcť tým, že na ne prenesieme stimuly, ktoré doteraz boli poskytované zahraničným korporáciám. Títo naši menší a strední podnikatelia dokážu spolu vytvoriť aj viac a udržateľných pracovných miest ako tých pár veľkých.

A napokon: pred dvadsiatimi rokmi sa „finančný koláč“ rozdeľoval tak, že dve tretiny išli na mzdy a tretina išla na zisk. Dnes je ten pomer opačný. A chce niekto tvrdiť, že pred dvadsiatimi rokmi to bolo neudržateľné, že Európa krachovala? My nechceme nič iné, než vrátiť sa do normálu a prestať sa nechať zdierať. Je len prirodzené, že tí, ktorí si z toho plnia vrecká, sa proti tomu budú brániť.

 

Hlavné správy: US Steel chce hromadne prepustiť dvetisíc´päťsto zamestnancov. Generálny riaditeľ US Steel má plat ako tých dvetisíc päťsto slovenských zamestnancov spolu. Ťažko potom týmto ľuďom veriť ich zdôvodnenie prepúšťania zlými ekonomickými časmi…

Reklama

Chmelár: To je nehoráznosť. My aj preto ako jedno z opatrení, ktoré budeme mať vo volebnom programe, navrhujeme zaviesť mzdový strop. Predsa nie je možné, aby tu títo páni dávali robotníkom minimálnu mzdu a sami si nadelia milióny. A ešte idú prepúšťať a rozprávať o ťažkých časoch… Že týchto ľudí hanba nefacká, veď to je už nemorálne, to je za ďaleko za hranicou akejkoľvek efektívnosti.

My navrhujeme, aby sa firmám stanovil mzdový strop ako desaťnásobok minimálnej mzdy v danom podniku. Teda aby sa nielen zamestnanci museli stále prispôsobovať, ale nech sa aj manažment prispôsobuje reálnej ekonomickej situácii podniku.

 

Hlavné správy: Obhajcovia investorov operujú ešte hrozbou dumpingu: ak im tu my zhoršíme podmienky, tak pôjdu do susednej krajiny. Čo s tým?

Chmelár: Ak tu majú zahraniční investori spravovať podniky tak, ako spravujú US Steel košické železiarne – že je tam miliarda eur investičného dlhu a oni, namiesto toho, aby využili úľavy na environmentálne opatrenia, a aby investovali do ekologických výrobných liniek, podnik „vyžerú“ a zisky vyvezú von na platy amerických oceliarov – tak ja im hovorím, nech sa už nevyhrážajú, a nech odídu. Nech zaplatia svoj dlh a nech idú odkiaľ prišli.

Pretože takéto „podnikanie“ je presne to, čo slovenská ekonomika nepotrebuje. Slovenská ekonomika potrebuje zmeniť štruktúru a priority a ja si myslím, že by sme sa mali zameriavať na firmy s pridanou hodnotou. Mali by sme viac podporovať domácich podnikateľov, o ktorých doteraz všetky vlády hovorili, že podpora malých a stredných podnikateľov je priorita, ale neurobili pre nich vôbec nič.

Namiesto toho podporujeme zbojníkov, ktorí nás vyslovene vyžierajú a my sa k nim ešte správame v rukavičkách ako minister Žiga, len aby sme nebodaj neurazili „serióznych podnikateľov“. Predovšetkým neurážajme našich ľudí. Toto, čo robia US Steel, je urážka slovenského zamestnanca, slovenského človeka!

 

Hlavné správy: Vy ste v jednom predchádzajúcom rozhovore naznačili, že predpokladáte, že títo ľudia, ktorí hospodária spôsobom, pri ktorom spôsobujú regiónu, republike, životnému prostrediu vážne škody, by jedného dňa mohli byť aj trestnoprávne postihovaní. Ako ste to mysleli, ako si predstavujete legislatívne riešenie tohto problému?

Chmelár: Toto nie je otázka riešiteľná iba na národnej úrovni, musí vzniknúť medzinárodný konsenzus. Som presvedčený, že keď na nás doľahne klimatická kríza v plnej sile, a keď sa budú musieť robiť drastické opatrenia v celej Európe a na celom svete, ktoré budú stáť veľa peňazí, tak by to mali platiť tí, ktorí to spôsobili. A to sú najväčší znečisťovatelia. Preto si myslím, že ak chceme túto situáciu zvládnuť, tak raz dozreje situácia k vytvoreniu medzinárodného tribunálu pre klimatické zločiny, kde budú súdené práve takéto korporácie, ktoré ničili životné prostredie úplne vedome, hoci vedeli, kde je problém, vedeli, čo majú robiť, ale nerobili nič.

Reklama

Ivan Lehotský

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali