Chmelár vo svojom komentári upozornil na aktuálnu informáciu, že “Belgicko poskytne zosadenému katalánskemu premiérovi Puidgemontovi politický azyl, ak oňho Puidgemont požiada”.
Podotýka pritom, že “Belgicko bolo jedinou členskou krajinou Európskej únie, ktorá ostro odsúdila krvavé potlačenie katalánskeho referenda o nezávislosti a je to tiež jediný štát EÚ, ktorý si v tomto smere principiálne ctí európske hodnoty slobody a demokracie”.
“Hanbím sa za slovenskú diplomaciu, hanbím sa za všetkých, ktorí šermujú postfrankistickou ústavou v čase, keď ide o základné ľudské práva. Toto sme mali urobiť my. Nemuseli sme uznať katalánsku nezávislosť (to je za tejto situácie nereálne), ale mohli sme vzhľadom na naše historické skúsenosti byť hlasom obhajujúcim práva malých národných a etnických spoločenstiev. Odsúdiť štátne násilie a protestovať proti kriminalizovaniu katalánskych predstaviteľov je podľa môjho názoru mravnou povinnosťou Slovenska. Namiesto toho sme sa opäť raz pridali k tým, ktorí slobodu vo svete potláčajú. To nebolo ani európske, ani múdre,” komentuje Chmelár postoj Slovenska.
Chmelár situáciu v Katalánsku analyzoval aj v televízii TA3 v nedeľnej relácii V politike. Upozornil, že aktuálne medzi Madridom a Katalánskom prebieha informačná vojna a väčšina našich médií preberá informácie z čisto španielskych zdrojov. Vďaka tomu sa k nám podľa jeho slov dostávajú veľmi skreslené informácie.
Analytik poukázal na súčasnú ústavu Španielska, ktorá podľa neho pripomína ústavu Rakúsko-Uhorska. Kritizoval aj tých, ktorí poukazujú na separatizmus Kataláncov. Katalánci sú totiž podľa jeho slov národom, ktorí tvorí viac ako 7,5 milióna ľudí. Ich dejiny, vrátane samostatných kniežactiev, sú oveľa dlhšie ako naše.
Chmelár okrem iného v súvislosti s požiadavkami Kataláncov načrtol aj určitý model fungovania Európskej únie, ktorý by bol postavený na spolupráci regiónov a nie na spolupráci so silnými štátmi. Partnerom Slovenska, Belgicka či Luxemburska nikdy nebudú 80 miliónové Nemecko alebo 65 miliónové Francúzsko. Podľa jeho slov ak EÚ bude postavená na dvoch silných štátoch, tak to nebude zjednotená Európa, ale pôjde o dominanciu dvoch silných štátov.