Strana SaS poukazuje na alarmujúcu priemernú úroveň vedomostí slovenských detí, keď naše výsledky v medzinárodných meraniach čitateľskej, matematickej či prírodovednej gramotnosti sú podpriemerné a neustále klesajú. Konštatuje aj skutočnosť, že mnohé školy sú po takmer tridsiatich rokoch budovania rozvinutej kapitalistickej spoločnosti v havarijnom stave.
SaS tvrdí, že problémom základného školstva je úbytok žiakov na školách, ktorý je spôsobený demografickým poklesom a veľkou rozdrobenosťou škôl na celom Slovensku. A tiež uvádza, že v dôsledku veľkého počtu malých škôl mnohé menšie školy v porovnaní s tými veľkými nedokážu poskytovať žiakovi rovnako dobré podmienky, podnetné prostredie, ponuku krúžkov, mimoškolské aktivity či skúsenosti, ale aj dostatok učiteľov či materiálne vybavenie. Toto všetko konštatuje dokument Školstvo – spravme Slovensko vzdelanejším, ktorý nájdete TU.
V uvedenom dokumente SaS navrhuje svoje riešenie: chcú zefektívniť sieť základných škôl takým spôsobom, že by sa zlúčili menšie školy (preložené do slovenčiny, časť by sa zrušila) a zrušil by sa kompenzačný príspevok – financie by sa prerozdelili ostatným školám (čím by sa vykryla časť zdrojov potrebných na ich zlepšené financovanie).
Inými slovami: ak dedinská škola dnes neučí deti tak kvalitne ako je priemer EÚ, tak po novom by deti za školou jazdili do susednej dediny a tam by ich ten istý učiteľ učil to isté, pričom kvalita by sa nepochybne zvýšila. A ešte by sme aj ušetrili peniaze, ktoré by sa dali použiť dajmetomu… ale na to už by politici nejako prišli aj sami.
Teda toto by bol príspevok strany SaS k budovaniu lepšieho a vzdelanejšieho Slovenska v oblasti základného školstva, keby sa po voľbách dostala k moci.
Ivan Lehotský