NAŽIVO

S veľkým požiarom šrotoviska, ktorý vypukol v noci na sobotu neďaleko mesta Oldenburg bojuje viac než 230 hasičov.

09:38

Berlínska polícia na sociálnej sieti uviedla, že policajta v Berlíne utrpel vážne zranenia po tom, ako ho nožom napadol 28-ročný muž a bodol ho do krku.

08:36

Austrálska vláda vyjadrila svoje „zdesenie“ z rozsudku, podľa ktorého Austrálčan Oscar Jenkins strávi 13 rokov v trestaneckej kolónii za žoldnierstvo.

07:57

Macron obvinil Giorgiu Meloniovú z rozširovania zavádzajúcich informácií o ukrajinských stretnutiach, konkrétne o dôvode svojej absencie na stretnutiach s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a ďalšími lídrami.

07:55

Bývalý riaditeľ FBI James Comey sa stal cieľom vyšetrovania pre príspevok na Instagrame, ktorý údajne obsahoval hrozbu Donaldovi Trumpovi.

07:43

Izraelská armáda na Telegrame uviedla, že podnikla v Pásme Gazy počas piatku „rozsiahle údery“ v rámci „počiatočných fáz“ novej ofenzívy s cieľom dosiahnuť ciele vojny.

07:42

Izraelská polícia uviedla, že muž na východe Jeruzalemu nožom bodol policajta a bol na mieste zastrelený.

07:40

Hovorkyňa OSN Sharon Birchová uviedla, že medzinárodná konferencia, ktorá má oživiť myšlienku dvojštátneho riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu, sa bude konať 17. až 20. júna v sídle OSN v New Yorku.

07:30

Abbás Arákčí uviedol, že Irán neobdržal žiadny písomný návrh od USA v súvislosti s rokovaniami o jadrovom programe Teheránu.

07:29

Rada štátov Baltského mora zastupujúca demokratické krajiny s prístupom k Baltskému moru v piatok žiadala nové prepravné pravidlá, ktoré umožnia dôraznejší spoločný postup proti ruskej tieňovej flotile.

07:28

Donald Trump zverejnil na Truth Social dva príspevky, kde urazil Taylor Swiftovú, ktorá „už nie je sexi“, a Brucea Springsteena, ktorý je vraj „tupý ako poleno“.

07:27

Emmanuel Macron uviedol, že EÚ v koordinácii s USA pokračuje v prípravách nových sankcií proti Rusku, ak Moskva bude naďalej odmietať bezpodmienečné prímerie s Ukrajinou.

07:26

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk odsúdil eskaláciu izraelských útokov v Pásme Gazy ako zjavné úsilie o trvalé vysídlenie tamojších obyvateľov a označil to za etnické čistky.

07:18

Novým predsedom FDP sa v piatok stal 48-ročný Christian Dürr. Počas úvodného dňa trojdňového zjazdu v Berlíne dostal v Bundestagu hlasy 82 percent delegátov.

07:17

Sudcovia preverujú pôžičky, ktoré strane Národné združenie Mariny Le Penovej poskytli súkromné osoby. Predseda RN Jordan Bardella tento postup kritizuje: vo vysielaní televízie BFM ho označil za prenasledovanie jeho strany a snahu o jej finančnú likvidáciu.

07:14

Trump zrejme dospel k záveru, že na mierové urovnanie nie je potrebný nový tlak, ale summit s ruským lídrom, píše The Wall Street Journal.

Publikácia poznamenáva, že americký prezident dospel k tomuto záveru napriek tomu, že americkí predstavitelia vyjadrili sklamanie z výsledkov rokovaní v Istanbule.

Včera 20:23

Kancelária prokurátora oznámila, že hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu Karim Khan sa vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie údajného sexuálneho obťažovania rozhodol až do jeho ukončenia rezignovať na svoju funkciu.

Včera 20:20

Svetová banka oznámila, že Saudská Arábia a Katar splatili dlh Sýrie za viac než 15 miliónov USD. To znamená, že krajina môže začať žiadať o nové úvery.

Včera 20:10

Rumuni žijúci v zahraničí prejavili veľký záujem o hlasovanie v druhom kole volieb rumunského prezidenta. Od štvrtka večera právo voliť využilo už viac ako 108.000 Rumunov žijúcich v zahraničí.

Včera 20:08
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Cesta muža dnešnou Európou a kniha „Fistfights with Muslims in Europe”

Kniha je príbeh očitého svedka, ktorý prešiel hlbokým a vysoko relevantným sociálnym komentárom. Autor Julian Langness hladá zmysel života vo vlasti predkov v Nórsku, stretáva sa s cudzokrajným prisťahovalectvom z tretieho sveta a zažíva aj osobnú konfrontáciu s týmto problémom. Autobiografický aspekt knihy prináša čitateľovi príbeh oveľa lepším spôsobom než akékoľvek zostavené štatistiky a čísla, hoci sa v žiadnom prípade nespolieha výlučne na sentiment a anekdoty. Počas rozprávania vkladá vlastné skúsenosti do korektného historického kontextu vysvetlením dejepisných faktov, ktoré objasňujú to, čo práve prebieha

❚❚
.

Dej začína v bode, keď sedemnásťročný Julian Langness opúšťa svoj domov v Spojených štátoch a smeruje do Škandinávie. Vysvetľuje, že dokonca aj v dnešnom modernom svete „svetoobčanov” je ľudská potreba spolupatričnosti a kmeňa jednou z najsilnejších, naliehavých výziev a ako tínedžer boli jeho cesty prirodzeným krokom pri hľadaní identity.

To bezpochyby rezonuje mnohými mladými v angloamerickej sfére, ktorá je bombardovaná propagandou diverzity, skreslenou históriou kolonializmu, genocíd atď., no sú prirodzene viac odpojení od európskych koreňov ako ich príbuzní na starom kontinente. Autorova návšteva rodnej vlasti sa považuje za pokus objaviť svoju kultúru po tom ako vyrástol v štáte, ktorý je z veľkej časti zbavený vlastnej alebo aspoň tej európskej.

 

.

Otvorené Nórsko

Pohľad na Nórov je od samého začiatku pozitívny. Svojich hostiteľov a krajanov považuje autor za srdečných, priateľských, otvorených a tolerantných, hoci neskôr si uvedomí, že sú to práve tieto vlastnosti, vďaka ktorým sú natoľko priateľskí, že to vedie k ich zániku. Je ohromený dobrým charakterom ľudí, s ktorými sa stretáva, ako aj prírodnou krásou samotnej krajiny.

Takmer od úvodných riadkov sú prítomné náznaky, že nie všetko je v poriadku. Existuje podivná atmosféra, že niečo sem nezapadá a je tvorená zjavnou prítomnosťou cudzincov, počarbanými budovami, časopismi v arabčine, túlajúcimi sa tlupami cudzokrajných tínedžerov a ženami v hidžáboch, čo prvýkrát prispieva k pocitu neistoty u mladého Američana.

Obavy sú čiastočne potvrdené, keď ho upúta novinový článok a nórsky predavač vysvetľuje, že je o znásilnení miestneho dievčaťa piatimi „mladíkmi.” Rozrušený Nór dodáva, že „mladí” znamenajú „moslimovia,” ale tlač a médiá sa boja priznať tento fakt. Nechcú vraj naštvať Pakistancov a iných.

Muž pokračuje a vraví, že je to rovnaké v Británii a po celej Európe a „celý kontinent ide do …” Hovorí mu o Nemecku a Francúzsku, ktoré si privážalo migrantov a cudzích robotníkov kvôli nedostatku pracovných síl po vojne. Autor následne dáva fakty do kontextu, že spočiatku títo ekonomickí a údajne dočasní migranti plnili svoje úlohy a nezaťažovali nových hostiteľov svojou prítomnosťou. Ale čoskoro sa k nim pripojili početné rodiny a nakoniec, s vysokou mierou plodnosti a liberálnou azylovou politikou európskych krajín, moslimská populácia explodovala.

.

Podivný nórsky portrét prisťahovalcov v Nórsku a Európe sa potvrdzuje, keď autor je sám „kultúrne obohatený.” Prvá skúsenosť prichádza po tom, čo vidí chlapíka z Blízkeho východu, ktorému bol zakázaný vstup do krčmy a nasledoval samozrejmý incident s jeho partiou. Toto odhalenie ho trochu vyľakalo, dokonca si kladie otázku, či v Nórsku prevláda rasizmus. Rôzne myšlienky rozptyľujú jeho po zážitkoch túžobnú myseľ a veľmi pozorne sleduje udalosti, ktoré sa okolo neho dejú. Ako vraví zákon príťažlivosti, na čo sa pisateľ sústredil, to sa mu stalo.

Popíjajúc s priateľmi v bare si rozprávač všimne prítomnosť cudzinca, ktorého opisuje ako človeka z Blízkeho východu alebo Afriky. Nakoniec je vyvolaná konfrontácia autorovým „prehnaným” očným kontaktom s pravdepodobným moslimom, ktorý neváha obťažovať európske ženy v blízkosti, a eskaluje situáciu do amatérskej bitky, v ktorej nikto nevíťazí a obaja odchádzajú preč.

Bitka je kľúčovým zlomom v živote Juliana. Zatiaľ čo cesta po Nórsku zanedlho končí, jeho oči sú dokorán otvorené realite islamu v Európe a pozorne sleduje eskalujúci stav v Európe. Vysvetľuje, že kým informácie o moslimoch v tlači boli pomerne vzácne a touto témou sa zaoberala zriedkavo, jeho skúsenosti mu umožnili čítať medzi riadkami politicky korektných textov. Autor objavuje realitu no-go zón v rôznych európskych krajinách, ako aj ďalších problémov ako moslimské zastrašovanie, obťažovanie a útoky na miestnych.

Problematika no-go zón je odhalená, keď sa francúzska polícia opakovane stretáva s „násilím voči poriadkovým silám.” Je verejným tajomstvom, že tieto oblasti sú nadmerne kriminálnym ohniskom radikálneho islamu, absentuje akákoľvek forma štátnej kontroly a pôsobí tu „kmeňové” či islamské právo. Nepriateľská nátura týchto islamizovaných častí miest bola potvrdená po zajatí Salaha Abdeslama, ktorý sa skrýval v prevažne moslimských oblastiach (predmestiach) s plným vedomím rezidentov.

Na snímke spomínaná kniha

„Bombová” situácia

.

Otázka islamu v Európe je prepieraná po francúzskych nepokojoch v roku 2005, ktoré nastali po úmrtí dvoch tínedžerov-prisťahovalcov, ktorí utiekli pred políciu do elektrárne, kde ich zabil elektrický prúd. Práve tu sa prejavuje vysoko politizovaná povaha pomerov, keď sa médiá pokúšajú bagatelizovať kultúrny charakter nepokojov, ako aj všeobecnú závažnosť.

Čitatelia budú bezpochyby oboznámení s mnohými podobnými situáciami, od anglických nepokojov v roku 2011 (vyvolaných zabitím ozbrojeného mulata políciou) k sporadickým vzplanutiam hnevu migrantov vo Švédsku. Prakticky každé násilie tohto druhu má tendenciu byť mediálne bagatelizované len ako reakcia na nejaký zlovestný, všadeprítomný a systematický rasizmus domorodcov alebo nedostatok úsilia o integráciu (opäť vinou domorodcov).

Šíria sa správy zväčša občianskych aktivistov a alternatívnych žurnalistov v súvislosti s rastúcou epidémiou znásilnení európskych žien. Tieto informácie dopĺňajú prácu, ktorú mainstreamové médiá odmietajú robiť, zverejňovaním nepríjemných faktov o prisťahovalectve z Blízkeho východu, severnej a strednej Afriky. Zdá sa, že médiá a vlády sú absolútne neochotné vyriešiť krízu akýmkoľvek racionálnym spôsobom, keďže sotva sa môže niekto zmieniť o zločinoch migrantov a namiesto toho používa známy eufemizmus „mládež,” zatiaľ čo tých, ktorí sa pozerajú na dianie realisticky, odsúva ako „rasistov a nacistov.” Úroveň intelektuálnej poctivosti mainstreamu prakticky neexistuje a je na bode mrazu.

Na univerzitách nie je atmosféra iná a neomarxisticky poznačení profesori dobrovoľne sypú popol na európske hlavy nálepkovaním a tvrdeniami, že história Európy a Ameriky nebola ničím iným ako krutosťou, rasovým útlakom a skľučujúcim patriarchátom. Radujú sa zo svojho osvietenia, nadávok na vlastných spoluobčanov a etnomasochizmu. Takéto opisy sú až príliš známe pre každého, kto mal to nešťastie prejsť „moderným vzdelávacím systémom.”

Autor vidí skrze faloš fakulty a uvedomuje si, že jeho profesori nie sú ničím iným ako podvodnými starými marxistami, ktorí si chránia svoje bydlo, a je znechutený pohŕdaním, ktoré prejavujú pre vlastnú kultúru a civilizáciu. Znepokojený je myšlienkami, ktoré sa mu túlajú opäť po Európe, kde sa situácia nezdarne vyvíja po bombových útokoch, ktoré uskutočnia štyria britskí moslimovia, ktorých životy sa naoko nevyznačovali sklonmi k extrémizmu. Toto je vlastnosť, ktorú zdieľajú mnohí moslimskí teroristi, ktorí vedú zdanlivo normálny, ba dokonca bohatý život, aby sa nakoniec obrátili k represívnemu náboženstvu súkmeňovcov.

Je to niečo, čo systém odmieta uznať a namiesto toho predstiera, že ak by sa budúcim samovražedným atentátnikom poskytla šanca fungovať ako náležité hospodárske zuby upadajúceho západného súkolesia, všetko by bolo „oukej.” Samozrejme, že to protirečí dôkazom a citáciám zo spisov teroristicky orientovaného informátora Omara Nasiriho, ktorý čas vo výcvikovom tábore Talibanu opísal ako „najlepšie dni svojho života.”

Langness zdôrazňuje existenčnú hrozbu, ktorú islam pre Západ predstavuje a že pokračujúca migrácia, ako aj vysoká pôrodnosť v porovnaní s podpriemernou pôrodnosťou pôvodných Európanov, budú znamenať, že niektoré krajiny smerujú k moslimskej prevahe, ak sa trend neobráti. Pre väčšinu európskych obyvateľov je náročné predstaviť si tento fakt, pretože väčšina ľudí žije v ilúzii, že spôsob, akým sú veci teraz, je viac-menej taký, aký bude vždy. Ilúzia však nikdy nezmenila demografické trendy a pokiaľ nebude nebezpečný vývoj zastavený a zvrátený, Európa zažije temnú budúcnosť.

 

Infiltrácia akademickej pôdy

Znechutený stavom škôl a univerzít, neschopný zbaviť sa urgencie európskych zážitkov, autor nakoniec opúšťa úpadkový vzdelávací systém a vracia sa do Európy, kde najprv navštívi Amsterdam, ktorý opisuje ako prázdny a materialistický. Podobne anglickí turisti, ktorí cestujú týmito miestami, sú vyobrazení ako nihilistickí a mdlí, vychvaľujúci drogy, za ktorými najmä šli.

.

Tieto materialistické potešenia sa netýkajú autora: „Prešiel som pol sveta a niečo som hľadal. No bol som si istý, že odpoveď nenájdem ani v ‚hashbaroch’, ani v nočných kluboch Amsterdamu.” Podobne je sklamaný množstvom mladých Európanov, ktorých vidí, ako strácajú životy pri inej závislosti: videohrách. Správne uvádza, že tie môžu byť ešte viac návykové ako drogy. Nie je ťažké pochopiť prečo, ako je to v dnešnom bezpečnom svete, mnohí muži nedokážu skutočne vyskúšať svoju odvahu v boji, a preto sa snažia digitalizovať fantáziu hrdinstva a boja.

Autor sa následne odchyľuje od turistickej strany Amsterdamu a zdá sa, že sa dostáva do dvoch ďalších bojov: jedného, v ktorom sa mu podarí odraziť útočníkov, ktorí po ňom hádzali kamene, a druhého, v ktorom prehrá. Prvý boj vyvoláva zmätok, pretože akt hádzania kameňov na niekoho má také primitívne konotácie, že je ťažké uveriť, že by sa takáto vec mohla stať v krajine, považovanej za maják tolerancie, otvorenosti a ľudskosti.

Druhý boj je niečím, čoho sa autor obával: boj, ktorý bol vybojovaný až dokonca, kým jedna strana nevyhrala. A Julianova strana to nebola. Počas bitky sa čas spomaľuje, myšlienky sa zameriavajú na povahu útočníka a na to, za čo bojuje. Za svoj kmeň? Náboženstvo? Alebo bojuje z číreho primitívneho inštinktu? Julian je však v pohode, pretože po tom, ako mu jeho moslimský protivník zakrvavil tvár, cíti sa skutočne nažive a bdelý. Prežil to, čoho sa najviac bál.

Náš protagonista putuje Európou o niečo dlhšie, berúc na vedomie sexuálnu degeneráciu, ktorá je všadeprítomná. Hostely poskytujú letáky poučujúce o tom, ako mať sex s miestnymi dievčatami. Znechutený nihilistickým prístupom k sexu v Európe poznamenáva, že v oveľa príčetnejšom veku by prostitúcia žien priniesla značné zneuctenie vlastného pokolenia. Všetko tradičné sa považuje za „represívne a patriarchálne” a rýchlo sa likviduje v prospech modernosti a „progresu.”

Švédsko je v tomto ohľade najprísnejšie a každý, kto venuje pozornosť šialenstvu v tejto krajine, dokáže pochopiť prečo (s odkazom na bizarný pokus švédskych škôl vynechávať zámená označujúce pohlavie). A kým Západ vníma sexualitu ako niečo čoraz viac rekreačné (namiesto prokreačného) a povzbudzuje maloletých, aby experimentovali so svojou sexualitou, islam udržuje ženy v cudnosti, podporuje výchovu detí a dbá o starších.

.

Napriek tomu v knihe cítiť istú neochotu obdivovať islamskú kultúru. Autor však opakovane odkazuje na Nasiriho memoáre, príbeh bývalého teroristu o opustení západného luxusu v prospech prašných výcvikových táborov v Afganistane. Rovnako spomína na svojho posledného soka, ktorý mu zmenil tvár na krvavú dužinu. Zostáva však pokojný, poháňaný zmyslom pre účel a vyrovnaný tvárou v tvár nepriazni. Ľudia na Západe takýto zmysel nemajú. Nie sú zjednotení svätým učením kresťanským ako kedysi, ani zdieľanou historickou kultúrou. Najvyššími hodnotami na Západe sú pohodlie, tolerancia a finančné zabezpečenie. Ale kto by bol za to ochotný zomrieť?

Práve to činí z islamu hrozbu. Zatiaľ čo Západ je nepochybne technologicky nadradený, neexistuje zmysel pre kolektívny účel, ktorý by ho spájal ako islam zjednocuje masy tretieho sveta. Moslimovia nesedia nečinne, keď niekto urazí ich vieru. Kým moslima pobúri obyčajná karikatúra a je schopný vraždiť pri obrane svojich hodnôt, Európan bude pokojne stáť a nerobiť nič, až kým sa neocitne plaziac na zemi. Skutočne nešťastný následok človeka pripútaného ku komfortu a rutine, ktorého protivník otvorene ponižuje a degraduje. Človek, príliš strachujúci sa obvinení z rasizmu a nálepiek liberálnych trúb.

Západ, najmä muži, žijú v umelom prostredí, vložení medzi gauč a monitor. Oddelení od potreby kmeňa alebo potreby dokázať svoju konfliktnú stránku. A keďže Západ aktívne bojuje proti týmto potrebám, islamský spôsob ich propaguje ako cnosti a pôvodnú prirodzenosť. Práve z tohto dôvodu sa islam, primitívny púštny kult, šíri po celom (aj civilizovanom) svete, zdanlivo neotrasiteľný.

Autor dospel k záveru, že Západ má tri možnosti: podrobenie sa, agresívnu asimilačnú politiku alebo masové vyhostenie. Prvá možnosť by mohla byť náhla alebo postupná, má však rovnaký výsledok: „dhimmitúda” európskych synov a dcér. Druhá možnosť by bola pre väčšinu obyvateľov Západu najpohodlnejšia: pokus premeniť fundamentalistického islamistu na ekonomického človeka.

Nikde však nemenil tak veľkú islamskú populáciu a nie je dôvod domnievať sa, že miliónové masy európskych moslimov by opustilo vieru predkov a prijalo ponižujúcu kapituláciu v prospech „neveriaceho psa.” Navyše by asimilácia v takom rozsahu znamenala popretie domorodého obyvateľstva Európy. Tretia možnosť, boj, sa podľa autora považuje za jedinú uskutočniteľnú. Ak by sa vybrala, určite by to viedlo k nejakej celoeurópskej občianskej vojne, ktorá by prebudila Európu zo samovražedného spánku a možno znovu vyvolala vznešené ideály.

.

 

Ideologická i fyzická samovražda

Langnessova kniha je vcelku ľahké a rýchle čítanie pre anglicky hovoriacich. Životopisný formát s rôznymi skutočnosťami, postavami a vedľajšími príbehmi knihu rozprestiera do šírky a hĺbky, robí ju obzvlášť relevantnou. Čitateľ je postupne ponorený do ideologických chýb, ktorých sa multikultúrna Európa dopúšťa, na pozadí „krajších zajtrajškov” líčených mainstreamovými fanfárami, bruselskou „toleranciou a empatiou.” Nejedná sa o podrobnú a akademickú analýzu moslimskej situácie. Analýza totiž nie je zámerom, ale skôr zameranie sa na udalosti a osobnejšiu perspektívu.

Nevýhodou je, že po tom, čo ste sa toho veľa dozvedeli o kríze islamu v Európe, sa človek cíti beznádejne. Ak je kmeňová príťažlivosť islamu taká silná a jej úspech v Európe bezprecedentný, môže sa niekedy zdať, že šance sú malé. Islam ako nástroj pre chaos v Európe slúži dokonale. Kým väčšina Európanov je prevažne proti prisťahovalectvu, komplexy viny, samovražedný altruizmus a mediálno-politický aparát jej bránia hovoriť a prejaviť sa. Preto Európa naďalej pokračuje vo svojej smrtiacej ceste a stáva sa multikultúrnym štátom s popretým pudom sebazáchovy.

Možno len dúfať, že našim ľuďom bude poskytnutá silná alternatíva, ktorej uveria a začnú ju realizovať. Len jedna či dve generácie naspäť naši otcovia a starí otcovia bojovali v životu nebezpečných situáciách ako muži. O niekoľko generácií späť vojaci pod Janom Sobieskim sa krvou potili v boji za celú Európu proti hordám Saracénov. Predtým to bol Karol Martel, ktorý odrazil expanziu Maurov do Španielska a Galie. Títo muži boli naši predkovia a existuje voči nim dlh, aby ich obeť nebola márna. Čo by si myslel Jan Sobieski o tom, že Európania iba pasívne sedia, kým pri ich bránach sa stavajú obrovské „utečenecké” centrá? Čo by si myslela kráľovná Izabela I. o skutočnosti, že nebezpečná povodeň, tečúca cez južné hranice Európy, sa stretáva s vítaním a kvetmi?

 

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Miroslav Urban

Michal Durila

Erik Majercak

Ivan Štubňa

René Pavlík

Milan Šupa

.
.
.

HLAS a SNS urobili dve závažné chyby. Budú stáť vládu jej mandát?

Je bežné, že vládnutie sprevádzajú turbulencie. Avšak teraz, keď sa konečne nespokojní jednotlivci ako Migaľ spol. usalašili na svojich vytúžených…

17. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Trump „nechce ublížiť Putinovi“ a „podáva olivovú ratolesť“ Kremľu

„Zdá sa, že Trump v súkromí ponúka podporu Ukrajine a jej spojencom, ale verejne predlžuje olivovú ratolesť bilaterálneho stretnutia so…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Remišová ide ako posadnutá. V najnovších prejavoch voči premiérovi prská žlč

K ženám sa treba snažiť pristupovať s citom a vecne, aj keď majú politické funkcie. V niektorých prípadoch vás však…

17. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Tusk po rokovaniach s Trumpom: “Čakajú nás veľmi ťažké dni”

Po rokovaniach s Trumpom poľský premiér Tusk vyhlásil, že nás čakajú veľmi ťažké dni

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo si myslí Trump o nových sankciách proti Rusku a aký má vzťah s Putinom?

„Ak budem musieť, tak sa k tomu uchýlim. Radšej by som to nerobil,“ odpovedal na otázku televízie Fox News, či…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Čo ukázalo stretnutie v Istanbule a prečo si Medinskij spomenul na vojnu so Švédskom?

Z troch scenárov, ktoré sme predpovedali pred dnešným stretnutím v Istanbule, sa naplnil tretí – začal sa proces rokovaní, strany…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Starmer: Putin musí za vyhýbanie sa mieru zaplatiť

Ruský prezident Vladimir Putin podľa britského premiéra Keira Starmera „musí za vyhýbanie sa mieru zaplatiť“

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Estónsko sa snaží vyprovokovať konflikt medzi Ruskom a NATO v Baltskom mori

V dôsledku druhého pokusu Estónska tento mesiac zadržať loď smerujúcu do ruských prístavov v Baltskom mori je zrejmé, že Estónsko…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Cenzúra, očista alebo zrkadlo? Správa o kultúre ako výzva pre každého

Rok v kultúre nebilancovala len platforma politických mimovládok „Otvorená kultúra“. O tom, že kultúra nepadá, ale naopak rastie je presvedčená ministerka kultúry…

17. 05. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov
.

Ďalšie vyšetrovanie gigantu Pfizer: Odložili výskum s cieľom ovplyvniť prezidentské voľby v USA?

Americký Kongres vzniesol nové obvinenie voči spoločnosti Pfizer. Domnieva sa, že farmaceutický gigant zámerne naplánoval oneskorenie klinického testovania vakcíny proti…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Internet už „hádže špinu“ na pápeža. Kolujú videá, obrázky, ale hlavne dezinformácie

Odignorovanie LGBTQ+ vlajky, vyjadrenia k „woke“ a utajovanie sexuálneho zneužívania… Nový pápež Lev XIV. sa vo funkcii ešte poriadne neohrial,…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Požiadavky Ruskej federácie, ktoré vyslovil vedúci ruskej delegácie Medinskij v Istanbule

Požiadavky Ruskej federácie, ktoré vyslovil vedúci ruskej delegácie Medinskij v Istanbule, zverejnil portál Clash. Zdroj informácií neuviedol

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Banální zpráva…

Tak jsme uspořádali tiskovku, na které jsme odkryli naše financování. A protože Novinky napsaly, že za hnutím Stačilo! stojí netransparentní…

17. 05. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Európa je „frustrovaná“ z neustále sa meniaceho postoja amerického prezidenta k vojne na Ukrajine

Európa je dezorientovaná tým, že Trump zatiaľ nenaplnil svoju hrozbu prinútiť Rusko k prímeriu, píše agentúra Bloomberg

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Existuje genocída bielych Juhoafričanov, ako tvrdí Trump?

Americký prezident Donald Trump udelil členom afrikánskej komunity v Juhoafrickej republike štatút utečenca, pretože tvrdí, že v krajine dochádza ku…

17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
17. 05. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

Premiér mal na samite v Tirane viacero stretnutí, rokoval aj s Kallasovou

Predseda vlády SR Robert Fico mal v piatok na samite Európskeho politického spoločenstva (EPS) v albánskej Tirane viacero spoločných aj…

16. 05. 2025 | Aktualizované 16. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Aktualizované 16. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

To podstatné z dnešných rokovaní v Istanbule

V Istanbule sa skončili prvé rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou po troch rokoch konfliktu. Dohodli sa na najväčšej výmene zajatcov…

16. 05. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Čo znamenajú prvé vyhlásenia Umerova a Medinského o rokovaniach?

Umerov povedal, že na rokovaniach sa diskutovala otázka prímeria. Vyhlásil, že čoskoro oznámi program ďalšieho kola rokovaní

16. 05. 2025 | Aktualizované 16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Aktualizované 16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Vláda rozhodovala o postoji k tzv. pandemickej dohode, záver zatiaľ nezverejnila

Vláda SR v piatok rozhodovala per rollam o postoji Slovenska k tzv. pandemickej dohode. Vyplýva to z informácií zverejnených na…

16. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vyjadrenia európskych lídrov k rokovaniam v Istanbule

Európski lídri odsúdili Rusko po rokovaniach s Ukrajinou v Istanbule. Merz však zaznamenal aj „pozitívny signál“

16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Opozícia tvrdí, že za šírenie nenávisti môže Smer. A má čiastočne pravdu

Rok po atentáte na premiéra Roberta Fica sa už dá trocha bilancovať. Nemáme presné údaje, ale pocitovo sa nenávisť dvoch…

16. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

O tom, či Rusko chce mier rozhodne niekto iný, nie Ukrajina

Zelenskyj vyhlásil, že ak Rusko na dnešných rokovaniach odmietne podporiť dohodu o 30-dňovom prímerí, bude to svedčiť o neochote Putina…

16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kačica prichytená radarom: Lietala príliš rýchlo a nie je to jej prvý priestupok!

17.5.2025 Redakcia Auto trendy . Švajčiarski policajti odhalili nezvyčajného dopravného piráta. Kačica divá prefrčala rýchlosťou 52 km/h tam, kde je…

17. 05. 2025 | 0 komentárov

Ako to je s Edelweissom a ako Šnídl z denníka N znova zavádza

A opäť tu máme historické spory, kde sa nám predstavitelia žltej tlače podľa osvedčeného vzoru jeden meter rovná sa jeden…

16. 05. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Masívna dávka minerálov za pár centov: Monstera a zamiokulkas explodujú bujným rastom

17.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Vaše izbové rastliny živoria, nerastú a stali sa obeťou hubových chorôb či škodcov? Zabudnite…

17. 05. 2025 | 0 komentárov

Kyjev hlási stratu ďalšej americkej stíhačky F-16

Ukrajinské letectvo v piatok oznámilo stratu ďalšej americkej stíhačky F-16, čo predstavuje významný úder pre ukrajinské sily, ktoré sa spoliehajú…

16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Inžinieri a ich nepodarené práce: Tieto fotografie vás pobavia

Inžinieri to majú v živote veľmi ťažké. Musia absolvovať roky driny na univerzitách a vo svojich zamestnaniach musia taktiež odvádzať…

17. 05. 2025 | 0 komentárov

“Buď nevie o čom hovorí alebo vedome zavádza!” Igor Bukovský si v najnovšom videu podal Pavla Čekana

Pavol Čekan, vedec v oblasti molekulárnej biológie, molekulárnej onkológie a biochémie, ktorý sa aktívne podieľal na výskume RNA… Tak o…

16. 05. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

.


.

Japonsko: Fascinujúce fotografie z roku 1900 ukazujúce históriu

Japonsko: Fascinujúce fotografie z roku 1900 ukazujúce históriu. Dlho predtým, ako Japonsko dosiahlo súčasný status globálnej superveľmoci, ktorú definujú jasné…

17. 05. 2025 | 0 komentárov

Michelkove klamstvá pokračujú: Matica opäť uvádza fakty na pravú mieru

Informačné ústredie MS odsudzuje ďalšie klamstvá poslanca Michelka za SNS, ktoré zazneli 15. mája 2025 v online rozhovore s redaktorom…

16. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

"Zlaté časy Rafale skončili": Po ich debakli s Pakistanom ako prvá pozastavila nákup francúzskych stíhačiek Indonézia

Francúzsko, 17. mája 2025 - Mohutná objednávka Indonézie v hodnote 8,1 miliardy dolárov na dodávku 42 stíhačiek Rafale od Francúzska…

17. 05. 2025 | 0 komentárov

„Veľká škoda, že prežil to postrelenie..,“ nenávisť šíriaca sa na sociálnych sieťach nemá konca. Melicher vyzýva: Zastavme to!

„Veľká škoda, že prežil to postrelenie. Keď nechce odísť sám, asi musí rátať s tým, že to bude nasilu..,“ aj…

16. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










„Nikdy sa nesnažte Rusov oklamať a niečo im ukradnúť, pretože Rusi si skôr či neskôr vždy prídu pre to, čo im patrí“

Istanbul, 16. mája 2025 - \"Nikdy sa nesnažte Rusov oklamať a niečo im ukradnúť, pretože Rusi si skôr či neskôr vždy…

16. 05. 2025 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ukrajina prišla o ďalšiu stíhačku F-16

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

16. 05. 2025 | Aktualizované 16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 13 min. čítania | 0 komentárov
16. 05. 2025 | Aktualizované 16. 05. 2025 | Zo zahraničia | 13 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miroslav Urban

Michal Durila

Erik Majercak

Ivan Štubňa

René Pavlík

Milan Šupa

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov