Ekonóm hovorí o procese začleňovania krajín Medzinárodným menovým fondom (MMF) do kategórie “vyspelých krajiny” v čom Českej republike pomohlo prijatie eura na Slovensku.
Medzinárodný menový fond používa klasifikáciu “vyspelé krajiny” od roku 1997. Predtým boli tieto štáty klasifikované ako “priemyselné”. MMF sa premenovaním danej kategórie krajín snažil koncom 90. rokov reflektovať tú skutočnosť, že podiel priemyselnej výroby na celkovom výkone ekonomiky vo všetkých takýchto štátoch klesal.
V čase premenovania do kategórie k existujúcim krajinám typu USA, Nemecka, Veľkej Británie a ďalších štátov, zastúpených tiež v skupine najvýznamnejších ekonomík sveta G20, pribudli Izrael, Južná Kórea a Singapur. MMF to zdôvodnil tým, že tieto štáty prechádzajú rapídnym ekonomickým rozvojom a že všetkým im je už vlastný veľký počet dôležitých znakov priemyselnej ekonomiky, vrátane vysokej úrovne hrubého domáceho produktu, značne rozvinutého finančného trhu či vysokého stupňa finančného sprostredkovania a vhodne diverzifikovanej ekonomickej štruktúry s rapídne rastúcim sektorom služieb.
Tieto znaky následne, v prvom desaťročí milénia, zjavne splnili tiež Cyprus, Slovinsko, Malta, Česká republika a Slovensko, ktoré boli k vyspelým krajinám podľa kategorizácie MMF pričlenené v rokoch 2001 v prípade Cypru, 2007 v prípade Slovinska, 2008 v prípade Malty a v roku 2009 v prípade Českej republiky a Slovenska.
MMF vtedy neposkytol žiadne zásadné zdôvodnenie začlenenia týchto krajín do najvyššej kategórie. Avšak nemožno prehliadnuť fakt, že v prípade Slovinska, Malty a Slovenska sa rok začlenenia do kategórie vyspelých krajín prekrýva s rokom prijatia eura.
Česko je tak medzi vyspelými krajinami možno preto, že Slováci prijali euro. Začlenením do eurozóny Slovensko v očiach MMF zjavne splnilo rozhodujúce kritérium pre začlenenie do najvyššej kategórie krajín. Zároveň však zrejme z politických, ale dosť možno aj z iných dôvodov nehodlal MMF ponechať mimo kategóriu vyspelých krajín Českú republiku, ktorá so Slovenskom dlho tvorila jeden štát a koncom minulého desaťročia ho v celej rade podstatných makroekonomických ukazovateľov veľakrát aj výrazne prekonávala.
Napríklad Poľsko alebo Maďarsko ale stále, ešte aj dnes, medzi vyspelými krajinami podľa klasifikácie MMF nefigurujú. Možno práve preto, že neplatia eurom ani za sebou nemajú spoločnú históriu so štátom, ako je Slovensko, ktorý už eurom platí.