Terčom kritiky opozičných poslancov boli mediálne informácie o vykúpení dvoch Češiek unesených svojho času v Pakistane, ako aj o výmene pätice českých občanov, ktorí zmizli v Libanone, za údajného spolupracovníka tamojších tajných služieb Alího Fajáda. Opozícia súčasne upozorňovala na rozporuplné vyjadrenia členov vládneho kabinetu k tejto problematike.
Predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka na prítomných zákonodarcov apeloval, aby si závery nerobili na základe mediálnych informácií. Zároveň poznamenal, že nie všetky špekulácie zodpovedajú skutočnosti.
Podľa jeho slov sa predchádzajúce vlády ČR nepripravili aj na zlé časy, čo sa prejavilo v znížení dôrazu na bezpečnostné zložky, aj keď prognóza ďalšieho vývoja vo svete nie je dobrá.
Sobotka vyhlásil, že žiadne spojenectvo nie je servilnosť, a zdôraznil, že ČR je suverénny štát. Zároveň pripomenul, že minister spravodlivosti poskytoval pri rozhodnutí o nevydaní Alího Fajáda do USA v súlade s platnou legislatívou krajiny. “Nemám žiadne signály, že by bola narušená spolupráca bezpečnostných služieb,” dodal.
Na fakt, že koaličné strany vetovali zaradenie nového bodu do programu schôdze snemovne, reagovala TOP 09 iniciatívou zvolať mimoriadnu schôdzu snemovne, ktorá by sa mala venovať práve údajným únikom utajovaných informácií. Líder strany Miroslav Kalousek sa nechal počuť, že nezostáva nič iné, len vyzvať vládu, aby odpovedala na otázky na mimoriadnej schôdzi.
Kriticky reagovali na Sobotkove slová aj vedúci predstavitelia občianskych demokratov z ODS. Šéf poslaneckého klubu českomoravských komunistov z KSČM Pavel Kováčik volal po vyvodení osobnej zodpovednosti, a to zo strany ministra obrany Martina Stropnického i ministra spravodlivosti Roberta Pelikána.