Český Reflex pripomína, že už pár rokov sú na svete rôzne štúdie skúmajúce, či a do akej miery používaním smartfónu trpí časť tela, ktorá s ním príde do kontaktu, čiže ruka.
Okrem iného sa zistilo, že niektorým vášnivým telefonistom môže zrohovatieť pokožka tesne pod uchom, kde si opierame mobil, čo je prirodzená obrana tela proti vnímaniu agresie. Ale to nie je ešte nič voči nebezpečiu, ktoré hrozí dlaniam a prstom. Zaťažovanie jednej ruky niekoľko hodín denne je rovnako zlé ako akýkoľvek jednostranný a monotónny pohyb.
Ruka držiaca a manipulujúca s mobilom či dokonca aj s počítačovou myšou totiž trpí neprirodzeným úchopom, ktorý pri častejších takýchto pozíciách prináša problémy. Mravenčenie v prstoch je len začiatkom problémov. Neustála tenzia v dlani poškodzuje nervy. Zo všetkých prstov trpí najviac palec. Časté písanie správ a textov na telefóne údajne extrémne zaťažuje jeho kĺby palce a spojenie medzi ním a ukazovákom. Hrozí aj zápal šliach.
Webstránka NDTV píše o 30-ročnom Arjunovi z Indie, ktorý cítil bolesť a necitlivosť na palci a ukazováku už niekoľko mesiacov, pretože väčšinu svojho voľného času trávil hraním hier a písaním textových správ na smartfóne.
Ortopedický chirurg Maninder Shah Singh z Centra poranení chrbtice v Naí Dillí ho diagnostikoval so syndrómom skorého karpálneho tunela, kde sa stredný nerv v zápästí stlačí, keď je neustále v ohnutom stave. Zlepšilo sa to fyzioterapiou a cvičeniami ruky a zápästia, ale v prvom rade musel obmedziť ďalšie používanie smartfónu.
No nielen v Indii vidieť mladých ľudí zahľadených do svojich smartfónov a tabletov aj niekoľko hodín. “Môže to spôsobiť zranenie šliach a svalov, ktoré podporujú palec a prsty, ako aj zápästie, čo môže dlhodobo ovplyvniť pružnosť palca a prstov,” vysvetľuje Dr. Radžív Sharma, vedúci konzultant v ortopédii pre nemocnice Indraprastha Apollo.
Ortpéd Pradeep Moonot dodáva, že nevhodné umiestnenie ruky a ramena môže tiež spôsobiť bolesť v oblasti ramena a krku. Takéto ťažkosti badá čoraz viac u mladých ľudí. “Akonáhle sa čas strávený pri telefóne alebo hraním hier znižuje, príznaky sa uvoľnia,” vysveľuje. Najlepším spôsobom je nájsť rovnováhu medzi nadmerným používaním zariadení a zdravým spôsobom života.
“Zatiaľ čo vo väčšine prípadov pomôžu lieky, odpočinok a niektoré cvičenia, v extrémnych prípadoch môže byť nevyhnutná chirurgická intervencia, takže radšej sa vyhýbajte lákavým technológiám,” radí Sharma.