Monika Tódová privítala hostí: “Hlavná otázka našej diskusie je, kto bude prezidentský kandidát slušnejšieho Slovenska…” Uviedla na začiatok diskusie so Zuzanou Čapuovou, Bélom Bugárom, Františkom Mikloškom a Robertom Mistríkom monika Tódová, čim naznačila, že tí, ktorí nebudú voliť niektorého z týchto kandidátov opozície sú tí menej slušní občania Slovenska.
Moderátorka diskusie vzápätí dodáva kľúčovú informáciu, že kandidáti Čaputová a Mistrík sa len krátko pred reláciu (u Igora Matoviča) dohodli, že “do prvého kola pôjde len jeden z nich.”
Prvá otázka smerovala na Bugára s tým, či sa cíti byť súčasťou “slušnejšieho Slovenska”, čím redaktorka naznačovala, že pochybuje o tom či Béla Bugár, ktorý je vo vláde so SNS a Smerom, patrí do tej progresívnej a slušnej časti spoločnosti, ako ostatní traja kandidáti. Bugár odpovedal: “To určite posúdia občania. Na rozdiel od niektorých, som 29 rokov v politike. Každý vie, ako som sa zachoval, keď bola chúlostivá situácia. Môžete sa smiať, ale vždy som bol slušný a vždy som sa rozhodoval v prospech Slovenska,” pričom v tejto súvislosti paradoxne spomína aj vstup do NATO a takisto zrušenie Mečiarových amnestií či rekonštrukciu vlády po vražde Jána Kuciaka.
Tódová potom napadla Mikloška, že napriek nízkym preferenciám a popularite “opäť za každú cenu kandiduje a znižuje šance ostatných kandidátov”. “A dokonca odmietate výzvy, vzdať sa v ich prospech…” Mikloško vysvetli situáciu: “Celý život sa hlásim ku kresťanstvu a z kresťanstva vychádza moja celoživotná angažovanosť.” Dodal, že s týmto prístupom bol pri víťazstve nad komunizmom ako aj pri víťazstve nad mečiarizmom. Mikloško tvrdí, že “pofindernými” prieskumami sa nehodlá zaoberať. Z toho sa dá vyvodiť, že ani odstúpiť v prospech ostatných slušných kandidátov. Už to, že ho Monika Tódová vyzýva, aby odstúpil v prospech ľudí, ako je Mistrík či Čaputová jasne ukazuje, že ani opozíciou nie je vnímaný ako skutočný kresťan.
“Prepáčte, ale kto je pán Matovič, aby ja som s ním išiel rokovať o takýchto vážnych veciach? Tu sa rodí hlava štátu a sa mi zdá, že tieto diskusie trochu dehonestujú túto funkciu, ktorá je absolútne vrcholná v štáte,” dodal Mikloško na otázku, prečo nebol na obede u Matoviča s Čaputovou a Mistríkom.
Ku stretnutiu s lídrom OĽaNO sa vyjadrila aj Čaputová z Progresívneho Slovenska. “Ak bude ohrozené, že by v paláci vo výsledku bol prezident, ktorý reprezentuje demokratické hodnoty, tak samozrejme, že som ochotná vzdať sa v prospech perspektívnejšieho predstaviteľa týchto hodnôt. Na teraz som naplno v súťaži – kampaňujeme – snažím sa vysvetliť ako vidím Slovensko, kde vidím jeho hlavný problém,” uviedla Čaputová s tým, že má na mysli hlavne spravodlivosť a právny štát. Dodala, že 25. februára, kedy majú byť vytlačené volebné lístky, je bod, ktorý vníma ako “dôležitý a významný,” aby deklarácia o vzdaní sa v prospech iného kandidáta nepôsobila metúco.
Čaputová v utorok vyhlásila: “Dnes keď sme mali to stretnutie s predstaviteľmi OĽaNO sme sa bavili aj o tomto, víkende, že bude prieskum, lebo v médiách zaznelo, že tento víkend má byť zlomový. Nie je to pravda. Je to tak, že sme sa dohodli, že sa opäť stretneme o dva týždne a budeme sa rozprávať o tom ako ďalej.”
Mistrík na schôdzku reagoval s tým, že už dávnejšie vyslal signál na spájanie, aby sa prezidentom “nestal kandidát Smeru, alebo nebodaj predstaviteľ extrémizmu” čím myslel pravdepodobne Harabina. “Dnes sme sa stretli a vyjasnili si pozície. Zhodli sme sa, že je dôležité, aby sme sa v tomto ohľade spojili. Ja som nebol nadšený z toho, aby sme si vymýšľali nejaké prieskumy, alebo iné spôsoby ako sa má rozlíšiť, kto je ten vhodný kandidát. Ale dobre, padol návrh, že sa budeme orientovať podľa prieskumu. Teraz náhoda nám priala, lebo tuším televízia Markíza v nedeľu zverejní ich exkluzívny prieskum (agentúry Focus), tak sme si povedali, že sa odrazíme od tohto bodu a budeme ho považovať za smerodajný pre ďalšie rokovanie o dva týždne. Času je už veľmi málo.”