NAŽIVO

Čína vyhlásila, že USA by nemali využívať iné krajiny ako zámienku na presadzovanie svojich vlastných záujmov v Grónsku. Zároveň uviedla, že jej aktivity v Arktíde sú v súlade s medzinárodným právom.

15:42

Záujem o ruské zbrane a vojenskú výzbroj v zahraničí je na rekordnej úrovni, povedal podpredseda ruskej vlády Denis Manturov pri stretnutí s prezidentom Vladimirom Putinom. Zvýšený počet objednávok pripísal vojne na Ukrajine, ktorá sa už bezmála štyri roky bráni invázii nariadenej Putinom vo februári 2022.

15:40

Maďarsko nebude útočiskom zločincov, reagovala pre server telex.hu maďarská mimoparlamentná opozičná strana TISZA na skutočnosť, že vláda premiéra Viktora Orbána udelila politický azyl už aj bývalému poľskému ministrovi spravodlivosti Zbigniewovi Ziobrovi.

15:39

 Švajčiarsky súd poslal na tri mesiace do preventívnej väzby Jacquesa Morettiho, spolumajiteľa baru Le Constellation vo švajčiarskom lyžiarskom stredisku Crans-Montana, kde počas novoročných osláv pri požiari zahynulo 40 ľudí.

15:38

Eurokomisár pre obranu Andrius Kubilius súhlasí s výrokom dánskej premiérky Mette Frederiksenovej, že ak by USA obsadili Grónsko silou, znamenalo by to koniec Severoatlantickej aliancie (NATO). Povedal to pre agentúru Reuters. Zároveň zdôraznil, že členské štáty EÚ majú povinnosť prísť Dánsku na pomoc, ak by čelilo vojenskej agresii.

15:37

Pápež Lev XIV. vo Vatikáne prijal líderku venezuelskej opozície a laureátku Nobelovej ceny za mier Maríu Corinu Machadovú, oznámil Vatikán.

15:36

Ozbrojení útočníci počas uplynulého víkendu napadli rybársku loď pri pobreží Gabonu a uniesli z nej deväť námorníkov, informovalo tamojšie ministerstvo obrany.

15:36

Nemecký kancelár Friedrich Merz očakáva, že Spojené štáty budú pokračovať v ochrane Grónska spoločne s Dánskom. O presnej podobe takejto spolupráce, do ktorej chce Nemecko prispieť, rozhodnú podľa neho prebiehajúce rokovania. Merz to povedal počas návštevy Indie.

15:35

31. zjazd maďarskej vládnucej strany Fidesz nebol len začiatkom kampane pred aprílovými parlamentnými voľbami, ale aj významnou medzinárodnou demonštráciou sily. Vyplýva to z analýzy inštitútu Nézőpont, kým inštitút Republikon poukázal na to, že 41 nových kandidátov z celkových 106 v jednomandátových volebných obvodoch svedčí o nespokojnosti predsedu Fideszu a premiéra Viktora Orbána.

15:34

Šesť policajtov zahynulo pri výbuchu bomby umiestnenej na ceste na severozápade Pakistanu v provincii Chajbar Paštúnchwá hraničiacej s Afganistanom. Cieľom útoku bolo policajné vozidlo.

15:33

Parížske múzeum Louvre oznámilo, že v dôsledku štrajku zamestnancov je v pondelok výnimočne zatvorené. Personál vstúpil do štrajku niekoľkokrát počas uplynulých týždňov, pričom žiada zvýšenie miezd a zlepšenie pracovných podmienok. Osobám, ktoré si rezervovali na pondelok vstupenky do múzea, automaticky vrátia peniaze. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.

13:29

Bangladéš vyhlásil „stav vysokej pohotovosti“ pozdĺž svojich hraníc s Mjanmarskom po tom, čo jeho zložky zadržali 53 členov Armády spásy arakanských Rohingov (ARSA) po prekročení bangladéšskeho územia, uviedli v pondelok predstavitelia polovojenských síl v Dháke. Informovala o tom správa agentúry AFP.

13:29

Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie (EÚ) Kaja Kallasová plánuje navrhnúť nové sankcie voči Iránu po tom, čo si zásahy iránskych bezpečnostných zložiek proti demonštrantom v Iráne vyžiadali už stovky obetí. Informuje o tom magazín Politico s odvolaním sa na rozhovor Kallasovej, ktorý bol zverejnený v pondelok.

„EÚ už uvalila na Irán rozsiahle sankcie – na tých, ktorí sú zodpovední za porušovanie ľudských práv, aktivity v oblasti šírenia jadrových zbraní a podporu Teheránu pre ruskú vojnu na Ukrajine – a ja som pripravená navrhnúť ďalšie sankcie v reakcii na brutálne potláčanie demonštrantov (iránskym) režimom,“ povedala Kallasová pre Politico.

13:27

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) hodnotí pozitívne pokračovanie priaznivého trendu v administrácii priamych platieb Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA) za rok 2025, dokonca zvýšenie sumy vyplatenej na preddavkoch priamych platieb. Pozitívne je tiež vyrovnanie sa PPA s obrovským sklzom v implementácii projektových podpôr. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK.

13:26

Peking v pondelok vyhlásil, že dosiahol dohodu s Európskou úniou (EÚ) o vývoze elektrických vozidiel z Číny na európsky trh. Informuje o tom správa agentúry AP.

Čínske ministerstvo obchodu uviedlo, že EÚ vydá usmernenia týkajúce sa minimálnych cien pre čínskych vývozcov automobilov.

13:25

Trump opäť vyhlásil, že Zelenskyj nemá „žiadne karty (trumfy)“, ale má len jeho – Trumpa.

V rozhovore pre The New York Times mu pripomenuli tento jeho známy výrok, ktorý vyslovil počas hádky s ukrajinským prezidentom v Oválnej pracovni pred rokom.

„Je to pravda. No, nemá žiadne trumfy. Nemal ich – nemal žiadne trumfy od prvého dňa,“ odpovedal Trump.

Povedal, že Zelenskyj nemá karty ani teraz, ale má „len jedno – Donalda Trumpa“.

13:15

Čína odsúdila územné nároky USA na Grónsko.

Ministerstvo zahraničných vecí ČĽR vyhlásilo, že Washington „by nemal využívať iné krajiny ako zámienku na dosiahnutie svojich egoistických záujmov“.

Trump skôr vyhlásil, že ak USA neprevezmú kontrolu nad Grónskom, urobí to Rusko alebo Čína.

13:12

Dánsko reagovalo na obvinenie USA z „okupácie“ Grónska.

Dánsky veľvyslanec v USA Jesper Møller vyhlásil, že za status samosprávy v rámci kráľovstva hlasovali samotní obyvatelia Grónska a všetkých päť strán v parlamente ostrova minulý týždeň rozhodlo, že sa nechcú pripojiť k USA.

Vyzval USA, aby „riešili bezpečnostné problémy v Arktíde ako partneri a spojenci“.

13:06

V nasledujúcom období prírastok zahraničných návštevníkov bude výrazne dominovať nad domácim dopytom. Kľúčovým faktorom je rozdielny ekonomický vývoj v regióne. Uviedol to Tomáš Boháček, analytik 365.bank, v komentári k údajom o novembrovom cestovnom ruchu, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

12:33

Poľské energetické siete (PSE), ktoré spravujú prenosovú sústavu, zaznamenali vo štvrtok 9. januára rekordné zaťaženie elektroenergetickej sústavy, ktoré dosiahlo 29,2 gigawattu. Napriek pretrvávajúcim mrazom však podľa spoločnosti zostáva bezpečnosť dodávok elektriny neohrozená, informuje agentúra PAP.

12:26
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Čaplovič: Stranu sme nazvali SMER, zvažovali sme však aj ZVON

Európska sociálna demokracia by mala definitívne opustiť liberálnu blairovskú platformu Tretej cesty a vrátiť sa k svojim koreňom. “Nemám nič proti liberalizmu a neoliberalizmu, ale keď presahuje isté medze, treba povedať nie, toto nie je cesta pre Slovensko ani Európu. Tretia cesta ešte doznieva v hlavách poslancov, ale nezhoduje sa s praxou. Preto sociálne demokracie prehrávajú voľby,” povedal pri príležitosti životného jubilea (70 rokov) v rozhovore pre TABLET.TV podpredseda Smeru-SD Dušan Čaplovič.

❚❚
.

“Sociálnu demokraciu potrebujú mladé rodiny, mladí ľudia do 35 rokov, ale aj ľudia prestárli či chorí. Nehovorím, že tam nemajú byť témy, ktoré otvárajú niektoré sociálnodemokratické strany v Európe, ktoré súvisia s ľudskými právami, napríklad rodová rovnosť alebo LGBT, ale nemôže to byť priorita priorít,” povedal Čaplovič.

“Deklarácia OSN, ktorá bola prijatá v Paríži v roku 1948, nehovorí len o politických ľudských právach, ale aj sociálnych. Právo na zdravotnú starostlivosť, slušné bývanie, zamestnanie,” zdôraznil Čaplovič.

Samotný Smer bol však vo svojich začiatkoch výrazne ovplyvnený filozofiou Tretej cesty. “Ako podpredseda Slovenskej akadémie vied som mal na starosti styk s decíznou sférou. A po druhé, rozhodol som sa tak aj preto, že ma v roku 1999 oslovil osobne Robert Fico.

.

Jeho názory som vtedy považoval za nové a charakterné videnie vtedajšieho sveta a nielen u nás, ale aj okolo nás. Preto som sa rozhodol stať zakladajúcim členom strany Smer,” odpovedá Čaplovič na otázku, prečo sa rozhodol vstúpiť do Smeru-SD.

Dodal, že mu bola sympatická politika, ktorú robil Robert Fico ešte v Strane demokratickej ľavice a mal pocit, že by na Slovensku mala vzniknúť silná alternatíva k politikám, ktoré vtedy reprezentovali Vladimír Mečiar a Mikuláš Dzurinda. “Nebola to ľahká cesta, názory sa tríbili a to nielen na názov. Jeden z návrhov na názov bol ZVON, že to už na Slovensku zazvoní a príde zmena. Ale názov SMER nám bol bližší,” poznamenal.

Čaplovič priznal, že Smer bol v prvej fáze výrazne ovplyvnený myšlienkami Tonyho Blaira. “Sú jednotlivé etapy vývoja našej strany. V tom období, keď sme sa postupne etablovali na politickej scéne, bol veľmi aktívny predseda Labour Party Tony Blair a nemeckej sociálnej demokracie Gerhard Schröder, ktorí vydali tzv. Londýnsky manifest.

A hľadali nejakú ďalšiu cestu pre sociálnu demokraciu, ktorá akoby sa v tom období vyčerpala,” povedal. “Bol to posun viac k stredu a prevzatie mnohých liberálnych a neoliberálnych hodnôt.

Mali sme k tomu aj konferenciu a vyšiel aj zborník Smer – Tretia cesta. V tom prvom období v parlamente po roku 2002 to bolo isté vodítko, ktoré nás charakterizovalo,” dodal Čaplovič.

.

“Zmena možno prišla aj tým, že do toho prišla vojna v Iraku, ktorú sme vnímali negatívne. Menil sa aj náš pohľad na osobu jedného z lídrov Tretej cesty, Tonyho Blaira, ktorý túto vojnu podporoval,” spomína podpredseda Smeru-SD. “Z nášho uhla pohľadu nezohral práve pozitívnu úlohu. My sme proti tejto vojne, ktorá bola podľa nás nelegitímna, protestovali aj v parlamente. Táto vojna vznikla na základe rozhodnutia Spojených štátov amerických a niektorých ďalších štátov, ktoré sa ku Georgeovi Bushovi pridali,” uviedol Čaplovič.

Smer podľa neho postupne opúšťal platformu Tretej cesty aj preto, že integroval ďalšie ľavicové subjekty.

“Vládu Mikuláša Dzurindu sme kritizovali nielen za ekonomické a sociálne opatrenia, ktoré slúžili kapitálu a bohatým, boli zamerané proti väčšine spoločnosti, ale aj pre vojnu v Iraku. A aj strana sa ďalej vyvíjala. Tým, že postupne zjednotila ľavicové subjekty, sa posunula doľava,” povedal s tým, že napokon získala aj formálny názov Smer – sociálna demokracia.

“Sociálna demokracia svojou dlhou históriou, počnúc devätnástym storočím, presadzovala isté hodnoty. Obhajovala nezamestnaných a sociálne utláčaných ľudí v boji proti vykorisťovaniu. Sociálna demokracia musí riešiť problémy sociálne, aby sa zdroje v spoločnosti spravodlivejšie rozdeľovali. Vždy mala blízko k odborárom. A je tu veľmi dôležitý princíp solidarity,” odpovedal na otázku, ako by on osobne definoval sociálnu demokraciu.

Čaplovič eviduje kritiku smerovania Smeru-SD zo strany europoslancov Borisa Zalu a Moniky Flašíkovej Beňovej.

.

“Mnohí europoslanci, a to hovorím všeobecne o tých, ktorí sú vo frakcii socialistov a sociálnych demokratov, sú ešte stále v Tretej ceste,” povedal Čaplovič. “Sú to moji kolegovia, nechcem ich kritizovať. Ale roky pôsobia v celkom inom svete. Často sú veľmi vzdialení skutočným veciam, ktoré sú tu a s ktorými sa strana musí popasovať,” poznamenal na margo europoslancov za Smer-SD.

“Boris Zala je môj priateľ, často som ho v minulosti podporoval. Ale teraz ma trochu sklamal, že nehľadal možnosti riešiť veci vo vnútri a ale cez médiá. A očakával, to je choroba intelektuálov, že my prídeme za ním a budeme ho prosiť o pomoc. Takže za tým cítim aj urazenú hrdosť,” uviedol Čaplovič.

“S naším predsedom Robertom Ficom som od 9. decembra 1999, zakladajúceho snemu našej strany. A nepoznal som politika, ktorý má takú empatiu a schopnosť vypočuť si rôzne názory. Aj tam sú dialógy a diskusia. A on v tých názoroch hľadá to, čo stranu stabilizuje,” dodal.

Čaplovič upozornil, že národný pilier je v politike Smeru-SD prítomný dlhodobo, aj v straníckej doktríne, ktorú pripravoval svojho času Boris Zala. “Často nás hádžu do jedného vreca s nacionalistami. Ale sociálna demokracia potrebuje okrem sociálneho aj národný rozmer. Viete, ako dopadol internacionalizmus Sovietskeho zväzu. Treba rozlišovať krajný nacionalizmus, šovinizmus a zdravý patriotizmus,” dodal.

Prístup Smeru-SD k migračnému problému považuje za pragmatický. “Čo hovoril Robert Fico a Robert Kaliňák, že je to riziko a väčšinou sú to ekonomickí migranti, ktorí idú za sociálnymi dávkami, sa potvrdilo. A je tu aj určitý kultúrny rozdiel. Odmietajú vnímať, že prišli do Európy a prijať jej civilizačné hodnoty, integrovať sa,” tvrdí Čaplovič.

“Keď som bol v Spojených arabských emirátoch, pýtal som sa, prečo neprijímajú migrantov, kultúrne blízkych, povedzme Sýrčanov. Povedali, že u nich by museli tvrdo pracovať, to nie sú sociálne dávky. A preto do emirátov ani nejdú,” poznamenal.

Čaplovič tvrdí, že zmena termínu programovej konferencie Smeru-SD nesúvisí s kritikou Borisa Zalu. “Prečo sme sa rozhodli presunúť konferenciu na 22. októbra? Pán Zala nie je vo vedení strany a do týchto problémov nevidí. A mnohí politológovia a analytici tiež.

Bolo to tesne po neformálnom zasadnutí Rady Európskej únie v Bratislave, ktoré prijalo veľmi významné rozhodnutia, odzneli napríklad vo vystúpení pána Junckera. Týždeň nestačí na to, aby sme tieto rozhodnutia pretavili do sociálnodemokratického programu a keďže sme vládna strana, potom aj do vládnej politiky,” vyhlásil Čaplovič.

“Po druhé, nemôžeme sa stále zaoberať len vnútornými problémami, ale predovšetkým ľuďmi okolo nás a musíme spolupracovať s inými sociálnymi demokraciami. Vybrali sme si gro starej sociálnej demokracie, to boli českí, rakúski a nemeckí sociálni demokrati. Oslovili sme týchto partnerov, aby prišli,” pripomenul s tým, že konferencia by v novom termíne mala mať medzinárodný rozmer.

 

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Erik Majercak

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Marek Brna

Andrej Valihora

Miroslav Urban

.
.
.

Stotisícová armáda pre Európu: spása alebo posledný klinec do našej rakvy?

Európa bude čeliť v roku 2026 existenčnej kríze z dôvodov ekonomických, sociálnych, ale aj vojenských. Na jej záchranu však vymýšľajú…

12. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Brusel ponúkol Pekingu alternatívu k vysokým dovozným clám na elektromobily

Európska únia v pondelok ponúkla Číne alternatívu k clám v spore o vysoké dovozné sadzby na čínske elektromobily. Európska komisia…

12. 01. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj poveril delegáciu finalizovať dokument o bezpečnostných zárukách USA pre Trumpa

Zelenskyj vyhlásil, že poveril ukrajinskú delegáciu finalizovať a odovzdať na prerokovanie s Trumpom dokument o bezpečnostných zárukách USA

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ministerstvo obrany Ruskej federácie oznámilo, čo zasiahlo Orešnikom

Uvádza sa, že tam prebiehala oprava a údržba leteckej techniky Ukrajinských ozbrojených síl, vrátane lietadiel F-16 a MiG-29, a vyrábali…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Svedok opisuje Trumpov zásah v Caracase. Amerika použila zvukové zbrane

„Ako keby mi mala explodovať hlava,“ hovorí svedok zásahu USA v Caracase. Spojené štáty použili pri zajatí venezuelského prezidenta Nicolása…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Kéry k útoku na Schutza: „Zneužívanie incidentu na politické útoky neakceptujem“

Cez víkend sa dostala na verejnosť správa o útoku na Petra Schutza, politického komentátora známeho najmä v progresívnych kruhoch. Novinár…

12. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Horor a hrôza. Nikto sa im nevyrovná. Ruskí sérioví vrahovia

Každý už pravdepodobne počul o Andrejovi Čikatilovi. Osudy „angarského maniaka“ Michaila Popkova alebo otravkyne detí Tamary Ivanutiny sú však málo…

12. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Iránsky minister zahraničných vecí vysvetlil aktuálnu situáciu okolo protestov

Minister zahraničných vecí Iránu vyhlásil, že napriek pokračujúcim nepokojom majú iránske orgány situáciu s protestmi pod kontrolou

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nespravodlivo stíhajú lekárov, ktorí „kladú pacientov na prvé miesto“. Kennedy otvára oči Nemecku

Americký minister zdravotníctva Robert F. Kennedy Jr. vzniesol jasné obvinenia voči nemeckému súdnictvu, vláde a zdravotníckemu systému krajiny v súvislosti s pandémiou COVID-19.…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Cukor mu už došiel. Bol to signál Trumpa Putinovi

Zmocnenie sa ropného tankera Marinera, ktorý plával pod ruskou vlajkou, bolo signálom Trumpa Putinovi, informuje The Telegraph s odvolaním sa…

11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Eurokomisár pre obranu opäť pobavil: „Trúfne si“ Brusel na Moskvu s armádou 100-tisíc vojakov?

Podľa Andriusa Kubiliusa, eurokomisára pre obranu, by Európska únia  a jej členské štáty „mali zvážiť“ vytvorenie stálej armády so 100 000…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ficov výrok o Kallasovej rezonuje v ruských médiách

Bývalá estónska premiérka Kaja Kallasová by mala byť nahradená na poste šéfky zahraničnej a bezpečnostnej politiky Európskej únie, vyhlásil v…

12. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Historik komentuje udalosti posledných dní. Výrok Štefanca ho šokoval: Keď Pán Boh chce niekoho potrestať, zoberie mu rozum

Cirka pred 2500 rokmi žil v starom Grécku bájkar Ezop. Satirickým spôsobom opisoval rôzne ľudské vlastnosti, ktoré pripisoval zvieratám. Jeho…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Rusko môže zvýšiť dodávky ropy do Číny kvôli poklesu vývozu z Venezuely

Rusko môže zvýšiť dodávky ropy do Číny kvôli takmer úplnému zastaveniu vývozu z Venezuely do ČĽR, informuje denník Komersant

12. 01. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Boris Susko podal dovolanie v prípade exšéfa finančnej správy Františka Imreczeho

Minister spravodlivosti Boris Susko podal dovolanie v prípade exšéfa finančnej správy Františka Imreczeho, ktorého Špecializovaný trestný súd (ŠTS) odsúdil minulý…

12. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Taliansky vládny úradník bojuje o život po útoku gangu migrantov

Polícia tvrdí, že cudzinci s trestným záznamom spáchali v noci dva súvisiace útoky v blízkosti najrušnejšej železničnej stanice v Taliansku.…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Brusel vyhlásil vojnu kresťanskej Európe

Viktor Orbán na kongrese Fideszu jasne odkázal: Brusel dnes nie je ochrancom Európy, ale nepriateľom európskej kresťanskej civilizácie. Bruselská elita…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

.

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ruský protivzdušný raketový komplex S-300 zničil stíhačku F-16 ukrajinských ozbrojených síl

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

12. 01. 2026 | Aktualizované 12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Aktualizované 12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Pápež Lev XIV. ostro kritizoval Západ. Spomenul interrupcie, eutanáziu aj obmedzenie slobody prejavu

Pápež Lev XIV. počas svojho prvého novoročného príhovoru varoval pred stratou slobody prejavu, kritizoval súčasný vývoj vo svete a vyjadril obavy…

12. 01. 2026 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov

„Psie záprahy… Rusko, Čína… NATO.” Trump hrozí na všetky strany

Trump vyhlásil, že obrana Grónska „doslova pozostáva z dvoch psích záprahov“. Podľa neho sú v tejto oblasti prítomné ruské a…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Arktída sa stáva frontovou líniou,“ varuje popredný predstaviteľ NATO

Na bezpečnostnom fóre vo švédskom meste Sälen najvyšší vojenský veliteľ NATO pre Európu Alexus Grynkewich zdôraznil rastúci strategický význam Arktídy.…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Golonka opäť perlí: Slabá príprava pred ZOH. Országh nemá skúsenosti. Slafkovský ešte nie je kľúčová postava

Čerstvo 88-ročná legenda nášho hokeja Jozef Golonka je aj v komentároch o situácii v slovenskom hokeji vždy ostrý, ako bol…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

Slovenský herec Milan Ondrík zožal veľký úspech, za svoj herecký výkon získal prestížnu medzinárodnú cenu

Slovenský herec Milan Ondrík zožal veľký úspech aj napriek obrovskej konkurencii. Producenti Veronika Pšteková a Anton Škérko priniesli z 37.…

12. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dánsko má problém, podľa amerického vyslanca nezákonne okupuje Grónsko

USA, 12. januára 2026 - Dánsko okupovalo Grónsko v rozpore s normami OSN, vyhlásil osobitný vyslanec USA Jeff Landry. „História…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

Riaditelia škôl hodnotia zákaz mobilných telefónov

Zákaz mobilných telefónov od 1. januára 2025 hodnotia riaditelia škôl veľmi pozitívne. Podľa ich spätnej väzby kolektívy začínajú viac žiť,…

12. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Vyrieši ruská lodná spoločnosť nové hrozby na mori?

Rusko, 12. januára 2026 - Súčasná fáza rozvoja Ruskej federácie a Európy má jednu spoločnú charakteristiku: všetci chápu, že predchádzajúci…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

„Irán má veľké problémy“ – Trump už zvažuje pozemnú inváziu

Americký prezident Donald Trump na palube Air Force One nešetril ostrými slovami: oznámil, že Teherán „prekročil červenú čiaru“ a môže…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zlé rozhodnutia zachytené objektívom. Tieto zlyhania sa nedali prehliadnuť

Zlé rozhodnutia sú niekedy také očividné, že ich nemožno prehliadnuť ani na prvý pohľad. Táto galéria je dôkazom zlého načasovania,…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

Komentátora denníka SME Petra Schutza mali napadnúť v košickom Auparku, čaká na operáciu

Komentátora denníka SME Petra Schutza v sobotu poobede v košickom nákupnom centre Aupark mal napadnúť neznámy muž. Ako informoval denník,…

11. 01. 2026 | Aktualizované 11. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Aktualizované 11. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Čína vyhlásila, že USA by nemali využívať iné krajiny ako zámienku na presadzovanie svojich vlastných záujmov v Grónsku. Zároveň uviedla, že jej aktivity v Arktíde sú v súlade s medzinárodným právom.

15:42

Záujem o ruské zbrane a vojenskú výzbroj v zahraničí je na rekordnej úrovni, povedal podpredseda ruskej vlády Denis Manturov pri stretnutí s prezidentom Vladimirom Putinom. Zvýšený počet objednávok pripísal vojne na Ukrajine, ktorá sa už bezmála štyri roky bráni invázii nariadenej Putinom vo februári 2022.

15:40

Maďarsko nebude útočiskom zločincov, reagovala pre server telex.hu maďarská mimoparlamentná opozičná strana TISZA na skutočnosť, že vláda premiéra Viktora Orbána udelila politický azyl už aj bývalému poľskému ministrovi spravodlivosti Zbigniewovi Ziobrovi.

15:39

 Švajčiarsky súd poslal na tri mesiace do preventívnej väzby Jacquesa Morettiho, spolumajiteľa baru Le Constellation vo švajčiarskom lyžiarskom stredisku Crans-Montana, kde počas novoročných osláv pri požiari zahynulo 40 ľudí.

15:38

Eurokomisár pre obranu Andrius Kubilius súhlasí s výrokom dánskej premiérky Mette Frederiksenovej, že ak by USA obsadili Grónsko silou, znamenalo by to koniec Severoatlantickej aliancie (NATO). Povedal to pre agentúru Reuters. Zároveň zdôraznil, že členské štáty EÚ majú povinnosť prísť Dánsku na pomoc, ak by čelilo vojenskej agresii.

15:37

.

Pellegrini vôbec nesúhlasí so Štefancom: Tak sa potom pýtam, nemajú ísť na olympiádu po aktivitách USA vo Venezuele ani hráči z NHL?

Pred pár dňami sme informovali o kontroverznom a militantnom stanovisku bývalého poslanca Európskeho parlamentu za KDH Ivana Štefanca, ktorý na…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

Sociálne siete deformujú naše deti. Zákaz je cesta, domnieva sa Hlas

Matúš Šutaj Eštok sa vyjadril v prospech možnosti zákazu sociálnych sietí pre deti a mládež. Pozreli sme sa na názory…

11. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Malé rekonštrukcie, ktoré nemajú čo ponúknuť? Tieto projekty vás vyvedú z omylu

Malé rekonštrukcie dokážu zmeniť atmosféru domova viac, než by ste si na prvý pohľad mysleli. Aj drobné zásahy, trochu farby…

12. 01. 2026 | 0 komentárov

Trump vs. EÚ

Nemecko navrhne vytvorenie spoločnej misie NATO na monitorovanie a ochranu bezpečnostných záujmov v Arktíde, aby zmiernilo napätie so Spojenými štátmi…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Vyššie dôchodky od januára 2026. Kto si polepší a komu ich „zje“ exekúcia?

Sociálna poisťovňa vstupuje do roka 2026 s valorizáciou dôchodkových dávok, ktorá má zmierniť dosahy rastúcich životných nákladov, no zároveň prináša…

12. 01. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Erik Majercak

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Marek Brna

Andrej Valihora

Miroslav Urban

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov