Londýn 9. mája 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)
Premiér David Cameron prešiel z línie upozorňovania na hospodárske riziká pri opustení EÚ na „vlasteneckú“ líniu neoddeliteľnej spätosti Britov s Európou

David Cameron sa chce v súvislosti s referendom o (ne)zotrvaní v EÚ zamerať na „srdcia a mysle“ občanov a poukazovať na historické príklady od doby Rímskej ríše až po pád Berlínskeho múra, že britský osud je neoddeliteľne spätý s Európou.
„Od Caesarových légií k vojnám o španielske dedičstvo, od napoleonských vojen k pádu Berlínskeho múra. Sme hrdí na náš globálny dosah a naše globálne vzťahy, Británia bola vždy európskou veľmocou a vždy bude,“ chystá sa dnes Cameron vyhlásiť pri začatí odpočítavania dní (countdown) pred očakávaným referendom 23. júna.
Nezabudne na protinapoleonské bitky pri Trafalgare a Waterloo, no ani na Winstona Churchilla, „kedy Británia stála ako záštita proti novému temnému veku tyranie a útlaku“, a keď sa vojna skončila, Churchill sa pokúšal dať Európu opäť dohromady. „V povojnovom období vášnivo argumentoval za spojenie západnej Európy a za podporu voľného obchodu a budovanie inštitúcií, ktoré vytrvajú, aby náš kontinent už nikdy neuvidel také krviprelievanie.“
Cameron nachádza budúcnosť v spojení: „Kedykoľvek sa obrátime chrbtom k Európe, skôr či neskôr to budeme ľutovať. Keď sme sa vždy chceli vrátiť, stálo nás to oveľa viac.“ A dodáva: „Buď my ovplyvníme Európu, alebo ona nás ovplyvní. A ak sa niečo pokazí v Európe, aby sme sa netvárili, že môžeme byť imúnni voči dôsledkom.“
Na pomoc si vezme aj vyjadrenia veteránov z druhej svetovej vojny. 92-ročný poľný maršal lord Bramall vraví: „Radi by sme sa vrátili k tomu, čo sme si stanovili liečiť po hrozných tragédiách druhej svetovej vojny.“ Britské noviny Mirror dali takúto titulku: „Brexit by mohol vyvolať tretiu svetovú vojnu, varuje David Cameron“.
Za zotrvanie v EÚ je aj hovorca odboru zahraničných vecí v Škótskej národnej strane Alex Salmond, ktorý Brexit označuje za „v najlepšom prípade detinské a prinajhoršom výstredné šírenie poplašných správ“. Opakuje tiež tvrdenie straníckeho ministra Nicolu Sturgeona, podľa ktorého hlasovanie o odchode z EÚ v referende by bolo dostatočným dôvodom na „spustenie druhého referenda o nezávislosti Škótska“.
Hlasovanie YouGov pre Good Morning Britain prinieslo výsledok, že 42 % respondentov je za zotrvanie a 40 % za odchod z EÚ.