Bratislava 8. júna 2023 (HSP/magyarnemzet/Foto:TASR-Milan Kapusta)
Rudolf Schuster, bývalý slovenský prezident, dostal v stredu od Rady pre ľudskú dôstojnosť medailu za ľudskú dôstojnosť, informuje Magyar Nemzet. Ocenenie je prejavom uznania politikovho úsilia v prospech Maďarov na Slovensku a maďarsko-slovenských vzťahov
Rudolfovi Schusterovi, bývalému slovenskému prezidentovi, udelili v stredu na generálnom konzuláte Maďarska v Košiciach (Kassa) predseda organizácie Zoltán Lomnici st. a generálny tajomník Miklós Szunai medailu Rady pre ľudskú dôstojnosť. Bývalú hlavu štátu vyznamenal Géza Erdélyi, reformovaný biskup na dôchodku a podpredseda Rady pre ľudskú dôstojnosť.
Rudolf Schuster bol hlavou slovenského štátu v rokoch 1999 až 2004. Predtým bol v rokoch 1983 až 1986 primátorom svojho rodného mesta Košice a v rokoch 1990 až 1992 veľvyslancom Československa v Kanade.
V súvislosti so zákonom o občianstve sa Slovensko rýchlo dostalo pod kontrolu Rady pre ľudskú dôstojnosť, ktorá bola zriadená v roku 2010, povedal pre Magyar Nemzet Zoltán Lomnici, senior.
Slovenskí zákonodarcovia prijali v roku 2010 zákon, ktorý automaticky odoberá slovenské občianstvo každému, kto prijme iné občianstvo, pripomenul bývalý predseda najvyššieho súdu. Zákon stále neposkytuje dotknutým osobám opravný prostriedok, a to napriek rozhodnutiu Európskeho súdneho dvora z marca 2019, ktoré je záväzné pre všetky členské štáty, že v prípade zákonného odňatia občianstva musí byť zaručené právo na opravný prostriedok, dodal.
Lomnický senior pripomenul, že Benešove dekréty, ktoré stanovili kolektívnu vinu Nemcov a Maďarov, sú dodnes platné a Národná rada SR ich ratifikovala v roku 2007, takže všetci Maďari narodení na území Slovenska sú stále považovaní za vojnových zločincov. Keď vtedajší premiér Robert Fico zdôvodňoval zákon o štátnom občianstve, povedal, že maďarská menšina predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť Slovenska, uviedol Lomnici st. pre Magyar Nemzet.
Predseda Rady pre ľudskú dôstojnosť povedal, že: v tejto situácii stojí za to hľadať podporu a poukazovať na prácu tých, ktorí bránia maďarskú menšinu na Slovensku a pracujú na harmonickejších maďarsko-slovenských vzťahoch.
“Rudolf Schuster, (ktorého rodina z otcovej strany) je pôvodom karpatský Nemec, ale z matkinej strany pochádza z Maďarska, si zaslúži uznanie. Bol otvorený v kontaktoch s Maďarskom, s maďarskými politikmi, najmä s premiérom Viktorom Orbánom, a bol presvedčeným zástancom spolupráce v rámci V4. Medzi slovenskými politikmi bol pozitívnou výnimkou. Za zmienku stojí aj to, že počas jeho pôsobenia sa Košice stali partnerským mestom Miškovca,” povedal bývalý predseda najvyššieho súdu.