Bývalý guvernér Českej národnej banky: Budúca ekonomická kríza bude oveľa hlbšia. Výbušninu máme, rozbuška prekvapí

Bývalý guvernér Českej národnej banky: Budúca ekonomická kríza bude oveľa hlbšia. Výbušninu máme, rozbuška prekvapí

Praha 30. augusta 2017 (HSP/Info/Foto:Pexels)

 

Kameňom úrazu sa podľa bývalého guvernéra Českej národnej banky, ekonóma Pavla Kysilku, stane prílišný optimizmus a stávka na to, že ďalšej ekonomickej kríze môžeme jednoducho zabrániť.

Ilustračné foto

 

Reklama

Celý svet sa dnes vojde do smartfónu. Ľudstvo čelí digitálnej revolúcii. Podľa bývalého guvernéra Českej národnej banky Pavla Kysilku mali všetky predchádzajúce civilizačné revolúcie spoločnú jednu vec, a to sťahovanie. Podľa poslednej štúdie OECD sú Česko a Slovensko v rámci vyspelého sveta dve ekonomiky, ktoré sú digitálnou revolúciu a novými trendmi z nej vyplývajúcimi ohrozené najviac – obe ekonomiky sa opierajú o úspešnú priemyslovú výrobu, ktorých konkurencieschopnosť je založená na lacnej a kvalifikovanej pracovnej sile v blízkosti Nemecka, tvrdí Kysilka. Pre ňu je najväčšou hrozbou robotizácia a umelá inteligencia.

K digitálnej revolúcii neodmysliteľne patrí aj fenomén zdieľania, takzvaného sharingu. Ide o proces, pri ktorom sa vlastníctvo materiálnych vecí dostáva do úzadia a do popredia sa dostáva akési spoločné vlastníctvo – typickým príkladom je digitálna taxislužba Uber, či aplikácia na zdieľanie izby Airbnb.

Reklama

„Úspešné firmy sledujú technologické a ľudské trendy. Tvoria veľmi inovatívne tímy, ktoré veľmi dobre poznajú technológie a sú veľmi dobré v ich zapájaní do produktov a služieb,“ vysvetľuje Kysilka a dodáva, že schopné firmy vidia budúce trendy a pripravujú sa na ne dopredu, napríklad príprava automobilového priemyslu na nástup autonómnych vozidiel. Jedinou cestou, akou sa majú firmy vydať, aby prežili, je adaptácia, pričom je jedno, kedy sa tieto trendy pretavia do reality. Tieto firmy si tak budujú značku inovátora, čo im zaručuje budúcu dôveryhodnosť.

Typickým príkladom je spomínaný automobilový priemysel. Vizionár Peter Diamandis tvrdí, že rozvoj autonómnych automobilov spôsobí pokles produkcie automobiliek na 10 percent súčasného stavu. Kysilka dodáva, že to nemusí nutne znamenať masívne prepúšťanie: hoci bude v ponuke patrne menej vozidiel, automobilky budú ponúkať množstvo doplnkových služieb. Automobily totiž budú počítačmi na kolesách, ktoré sa budú môcť virtuálne spojiť s inteligentným domom, poistením, energetikou, nákupmi a podobne. Kysilka dodáva, že to najcennejšie, čo dnes digitálny biznis má, sú dáta klientov.

Avšak fungovanie pracovného sveta sa jednoznačne zmení. Ľudia jednoducho nebudú môcť súperiť so strojmi, ktoré sú v akejkoľvek oblasti mechanickej práce ďaleko lepší, než ľudskí robotníci. To však bude znamenať posun pracovníkov na pracovné miesta spojené so službami živým ľuďom, ktoré budú vyžadovať empatiu, integráciu, poradenstvo, či plánovanie – ide teda o oblasti, ktoré v súčasnej dobe a pravdepodobne ani nikdy v budúcnosti nebude umelá inteligencia schopná nahradiť, domnieva sa bývalý guvernér ČNB.

Samozrejme, aj zavedenie umelej inteligencie vyvoláva množstvo praktických otázok, na ktoré je ťažké nájsť správnu odpoveď. Jednou z nich môže byť aj zdanenie, či regulácia umelej inteligencie. „Kto by mal umelú inteligenciu spravovať? Štát? Veď vláda je súčasť a zároveň príčina problémov, nie ich riešenie. Štát je ten najväčší problém, ktorý nám hrozí, nie roboty alebo umelá inteligencia. A vyháňanie čerta diablom, to by som veľmi nerád,“ polemizuje Kysilka.

Bývalý šéf českej centrálnej banky sa vyjadril aj k tvrdeniu šéfky Fedu, že ekonomickú krízu podobnú v roku 2008 už nezažijeme: „To je sklamanie, myslel som si, že je Yellenová múdrejšia. Bohužiaľ, opatrenia, ktoré vlády a nadnárodné inštitúcie prijímali od roku 2008, ničomu nezabránia, ničomu nepomôžu a len budúcu krízu priblížia a prehĺbia. Sú kontraproduktívne a hlúpe, absolútne iracionálne a nezapadajú do seba.“ Dodáva, že nie je možné všetky tieto opatrenia splniť súčasne, pretože si protirečia, je ich mnoho a nedajú sa reálne zvládnuť. „Je to ako keby niekto postavil super-zložité lietadlo, ktoré by spadlo, pretože tých 1000 tlačidiel piloti nezvládnu – každý z nich je na niečo dobrý, ale dokopy nedávajú žiadny zmysel.“

Reklama

Dodal tiež, že podľa neho bude budúca kríza ešte hlbšia, hlavne preto, že v súčasnosti sa všetci spoliehajú na slová politikov a predstaviteľov nadnárodných regulátorov, že budúcej kríze dokážeme zabrániť. To znamená, že investori sa ženú do veľkých rizík, napríklad do trhu s nehnuteľnosťami, ktorý je prehriaty.

„Kríza potrebuje výbušninu a rozbušku. Výbušninu už máme: prehriate úverovanie, prehnane optimistické očakávania, predimenzované projekty. Znova sa nafukujú bubliny na európskom trhu s nehnuteľnosťami, banky znova prehrievajú úvery. Bohužiaľ, ekonomická prosperita stále stojí na bankových úveroch. Iba pri tej rozbušky nikdy neviete, kedy príde,“ uzatvára rozhovor s českým portálom info.cz Kysilka.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:58

Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť a dočasná eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová v utorok pre bruselského spravodajcu TASR potvrdila, že 25. a 26. apríla pracovne navštívi Slovensko.

19:57

Novú iniciatívu, ktorá bude zaznamenávať prípady antisemitizmu naprieč Európou, spustili v utorok v nemeckej metropole Berlín. Cieľom európskej siete na monitorovanie antisemitizmu (ENMA) je poskytovanie informácií o nenávisti voči židom na nadnárodnej úrovni.

19:57

Súd v Taliansku v utorok prijal žalobu premiérky Giorgie Meloniovej na historika a filológa Luciana Canforu, ktorý o nej povedal, že “je v srdci neonacistka”. Súdny proces sa začne 7. októbra v meste Bari a Meloniová chce od Canforu vysúdiť odškodné 20.000 eur.

19:46

Požiar historickej budovy burzy v dánskej metropole Kodaň, ktorý vypukol v utorok ráno, sa krátko po 16.00 h SELČ podarilo dostať pod kontrolu. Hasiace práce však stále pokračujú, uviedol na popoludňajšej na tlačovej konferencii šéf kodanských záchranárov Jakob Vedsted Andersen.

19:00

Nemecká a francúzska ekonomika, najväčšie v rámci Európskej únie, budú rásť tento aj budúci rok pomalším tempom, než sa pôvodne očakávalo. To sa odrazí aj na vývoji hospodárstva celej eurozóny. Uviedol to v utorok Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý zverejnil najnovšie vyhliadky vývoja svetovej ekonomiky (World Economic Outlook).

18:44

Izraelská armáda v utorok potvrdila zabitie veliteľa proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh, ku ktorému došlo pri útoku na južný Libanon.

18:22

Európska únia v utorok na konferencii “Náš oceán” v Grécku potvrdila svoju angažovanosť v oblasti medzinárodnej správy oceánov tým, že oznámila 40 záväzkov týkajúcich sa opatrení na rok 2024. Komisia uviedla, že tieto opatrenia budú financované sumou 3,5 miliardy eur z rôznych fondov EÚ.

18:20

Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok prostredníctvom videokonferencie rokoval so svojím čínskym náprotivkom Tung Ťünom. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že išlo o prvý osobný kontakt šéfov rezortov obrany USA a Číny za takmer 18 mesiacov.

18:11

Ukrajina v utorok oznámila, že identifikovala takmer 37.000 ľudí vrátane vojenského personálu, ktorí sú od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 vedení ako nezvestní. Kyjev zároveň varoval, že skutočné číslo môže byť “oveľa vyššie”.

18:02

Dopravné spoločnosti so sídlom v SR by mohli disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) bez potreby ich evidencie v SR. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o cestnej doprave, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania.

18:00

Európska centrálna banka (ECB) čoskoro zníži sadzby, ak nedôjde k žiadnym veľkým prekvapeniam, uviedla jej šéfka Christine Lagardová. Dodala, že ECB teraz pozorne sleduje vývoj cien ropy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali