Auto mal riadiť 21-ročný Džafariddin Jusufov, obyvateľ mesta Norak (rusky Nurek). Jeho posádka potom z miesta činu ušla, vozidlo sa však vzápätí našlo v katastri neďalekej obce.
Ministerstvo vnútra neskôr oznámilo, že pri pokuse o jej zadržanie boli usmrtené tri osoby vrátane Jusufova, napísala agentúra Avesta.
K zodpovednosti, hoci bez predloženia dôkazov, sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát (IS) ” v reakcii na výzvy zamerať sa na občanov koaličných krajín z križiackej aliancie”. Islamský štát k incidentu zverejnil video, ktoré zobrazovalo mužov sediacich pred čiernym znakom ISIS. Pozreli sa do kamery a hovorili o smrti “neveriacich”.
Ministerstvo vnútra Tadžikistanu tvrdí, že útok autom na skupinu zahraničných cyklistov v Tadžikistane, ktorý si vyžiadal štyri obete, spáchala “teroristická organizácia Strana islamskej obrody Tadžikistanu” (PIVT). Konkrétne šlo o komando vedené Husajnom Abdusamadovom, ktorý prešiel v rokoch 2014-15 v Iráne “ideologickým a vojensko-diverzným výcvikom” a bojoval na strane IS v Iraku a v Sýrii. (viac TU)
33-ročný Abdusamadov bol medzičasom za tento čin zatknutý a predvolaný pred tadžický najvyšší súd. Ako informuje Daily Mail podľa agentúry AFP, odsúdený bol na doživotie za viacero obvinení vrátane terorizmu.
Abdusamadov sa priznal k zabitiu občanov USA Lauren Geogheganovej a Jaya Austina, holandského občana Reneho Wokkeho a švajčiarskeho občana Markusa Hummela. Jedna osoba z Holandska, jedna zo Švajčiarska a jedna z Francúzska útok prežila.
Odsúdených bolo aj 14 ďalších obžalovaných, pričom dvaja boli odsúdení na 16 rokov za obvinenie z účasti v zločineckej skupine a z podpory extrémizmu. Jedenásť z nich dostalo trest odňatia slobody na 18 mesiacov za to, že nezverejnili informácie o útoku, a jedna žena dostala podmienečný trest, pretože sa musí starať o svoje malé dieťa.
Otvorená cesta s tragickým koncom
Jay Austin a Lauren Geogheganová sa rozhodli, že skoncujú s nudnou prácou v kancelárii vo Washingtone. Austin pracoval pre ministerstvo bývania a rozvoja miest, a Geogheganová pracovala v prijímacej kancelárii na Georgetownskej univerzite.
“Už ma nebaví tráviť najlepšie hodiny dňa pred počítačovým monitorom, a farbiť najlepšie roky môjho života šedou a béžovou farbou,” napísal Austin na svojom blogu pred tým, než odišiel zo svojej práce.
Pár sa rozhodol, že vymení kanceláriu za svet a vybral sa na jazdu bicyklom okolo Zeme. Svoju celoročnú cestu zdokumentovali na Instagrame a na spoločnom blogu.
Ako uviedol denník The New York Times, hovorili o otvorenosti a tolerancii. V jednom zo svojich príspevkov uviedli, že cudzinci pre nich predstavujú láskavosť a milosť (viac v článku).
Avšak vysnívaná cesta dvoch mladých ľudí mala tragický a strašidelný koniec.