Podľa analytikov najviac sa zvýšia ceny základných potravín – od chleba a mlieka až po salámy a pečivo. Očakáva sa, že bulharské domácnosti budú mať oveľa vyššie náklady: od 1. januára pôjdu hore ceny vody – v niektorých regiónoch až o 10 percent, pre obyvateľov hlavného mesta Sofie cena vody stupne o 9,3 percenta.
Bulharské médiá pripomínajú, že mantinely zvýšenia cien vody a kanalizácie vláda ešte neschválila. Komisia pre reguláciu energetiky a vodných zdrojov konečne rozhodnutie prijme po Vianociach. Táto komisia sa bude zaoberať aj návrhom spoločnosti Bulgargaz o regulácii cien plynu.
Analytici predpokladajú, že sa v každom prípade nepodarí vyhnúť prudkému zvýšeniu cien plynu a v dôsledku toho aj nemenej razantnému zvýšeniu cien mnohých tovarov a služieb.
Bulgargaz, štátny monopolový podnik, navrhuje zvýšiť cenu zemného plynu o 3,5 percenta. Komisia pre reguláciu energetiky a vodných zdrojov presviedča verejnosť, že to neovplyvní ceny kúrenia a teplej vody. Snaží sa presvedčiť obyvateľstvo, že ani ceny elektriny pre domácnosti sa zatiaľ nebudú zvyšovať. Ako prízvukujú viacerí bulharskí analytici, kľúčovým je v tomto prípade slovo „zatiaľ“: ceny sa zatiaľ možno nebudú zvyšovať, ale koľko to potrvá?
Bulharské médiá poukazujú na to, že súkromní podnikatelia sú v šoku a sú znechutení stálym zvyšovaním cien energií. Pripomínajú, že v priebehu iba niekoľkých týždňov na bulharskom „slobodnom trhu s energiami“, na ktorom dominujú tri štátne spoločnosti, ceny elektriny narástli až o 350 percent! Majitelia mnohých podnikov sú zúfalí a tvrdia, že podobné ceny elektriny ich nútia zvyšovať cenu výrobkov, ktoré sa hneď stávajú nekonkurencieschopnými a vôbec nepredajnými.
Najviac sa to týka bulharských pekárov. Majitelia pekárni prízvukujú, že 10 percent ceny chleba a pečiva tvoria ceny elektriny.
Výrobca chleba Dimitar Bešikov v rozhovore pre Nova TV vysvetlil, že je to bezvýchodisková situácia: „Nemôžeme použiť menej materiálu na prípravu chleba alebo pečiva. Všetky suroviny sú drahšie. Nemôžeme piecť chlieb alebo pečivo rýchlejšie alebo využiť menej elektrickej energie. Hocijako naše náklady radikálne narástli – ako môžeme udržať prijateľné a konkurencieschopné ceny?“ zdôraznil.
Výrobcovia mäsa a mäsových výrobkov sú tiež v panike: 13 – 15 percent ceny salámy tvoria ceny elektrickej energie. Asociácia mäsospracujúcich podnikov Bulharska avizovala, že ceny salámy v priemere narastú minimálne o päť percent.
Eugen Rusnák