Bude to stáť ďalšie miliardy, a tipnite si kto opäť zarobí

Bude to stáť ďalšie miliardy, a tipnite si kto opäť zarobí

Bratislava 13. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Roman Chop,Screenshot)

 

Čo Západ vymyslel pre Ukrajinu?

Vojna na Ukrajine
Na snímke ukrajinský vojak odpaľuje protitankovú raketu na neznámom mieste v Doneckej oblasti na Ukrajine

Kyjev čaká na nové zbrane z Washingtonu. V Spojených štátoch však stále prebieha spor: lobisti zbrojárskych korporácií chcú rozšíriť rozsah dodávok, niektorí senátori sú ale proti. Článok v RIA Novosti vysvetľuje, ako vojenský priemysel USA profituje z geopolitiky americkej administrácie.

Reklama

Raketová eskalácia konfliktu …

Boeing ponúka zavedenie sériovej výroby GLSDB (raketa s malým priemerom odpaľovaná zo zeme). Názov je odvodený od nezvyčajnej konštrukcie strely. Priemyselný gigant je presvedčený, že práve takúto zbraň Ukrajina potrebuje. Predovšetkým kvôli nízkej cene – každá takáto raketa stojí „len“ 40-tisíc dolárov. A môže sa odpaľovať napríklad z M270 MLRS a M142 HIMARS, ktoré už Ozbrojené sily Ukrajiny (OSU) dostali.

Reklama
Raketa GLSDB zo stránky spoločnosti SAAB
Raketa GLSDB zo stránky spoločnosti SAAB

Predtým nebola raketa GLSDB nikde použitá, preto sa bude testovať v bojových podmienkach na Ukrajine. Takéto dodávky budú podľa predstaviteľov amerického „obranného priemyslu“ akýmsi kompromisom medzi požiadavkami Kyjeva, ktorý už dlhší čas požaduje raketu ATACMS s doletom 300 kilometrov, a mantrou Bieleho domu o zabránení eskalácie konfliktu.

To však nie je jediný dôvod, prečo zbrojári posilnili svoje pozície, ako uvádza agentúra Reuters. V novembri úradník pre armádne obstarávanie Doug Bush uviedol, že Pentagón musí zvýšiť výrobu 155 mm nábojov. Vyrábajú ich len štátne podniky, ale armáda uviedla, že potrebuje zapojiť súkromných dodávateľov. V súčasnosti je konflikt na Ukrajine prevažne delostreleckou konfrontáciou.

Ako uvádza The New York Times, v lete OSU denne použila šesť až sedem tisíc nábojov, ruské vojská až 50 tisíc. Dokonca aj americký vojenský priemysel vyrába len 15 tisíc nábojov mesačne.

Systém MLRS dodaný Ukrajine
Systém MLRS dodaný Ukrajine

Pre Kyjev nie je ľahké kompenzovať takúto spotrebu vlastnými silami – na továrne sú pravidelne odpaľované ruské rakety. Zostáva mu len spoliehať sa na podporu západných krajín. Samozrejme predovšetkým USA. Podľa nemeckého portálu Statista je Amerika jasným lídrom: od januára do októbra presiahla pomoc Washingtonu Ukrajine 47,8 miliardy eur. Najväčší podiel – 22,86 miliardy eur – pripadá na vojenskú zložku. Vo forme finančnej podpory poskytla 15,05 miliardy eur a v rámci humanitárnej pomoci 9,9 miliardy eur. Pre porovnanie, Európska únia ako organizácia sa obmedzila na jedenapolkrát nižšiu sumu: 34,99 miliardy eur. Z toho 30,32 % predstavuje finančná podpora, 3,1 % vojenská a 1,57 % humanitárna pomoc. Na treťom mieste sa umiestnilo Spojené kráľovstvo: Londýn vydelil Kyjevu celkovo 7,09 miliardy eur.

 

Reklama
Západný potok peňazí

Kam tieto peniaze smerujú, prezradilo Ministerstvo zahraničných vecí USA, pričom uviedlo zoznam zbraní, ktoré Washington dodal Ukrajine od februára tohto roku:

– viac ako 1 600 striel Stinger (každá v hodnote približne 38 000 USD);

– viac ako 8 500 kusov Javelinov (až do výšky 250 000 USD za kus);

-38 000 ďalších MANPADS;

– viac ako 700 dronov Switchblade;

Reklama

– 142 kusov 155 milimetrových húfnic a takmer milión nábojov pre ne;

-4 200 navádzaných 155 milimetrových striel;

-36 kusov 105 milimetrových húfnic a nábojov k nim;

-osem komplexov NASAMS

-20 vrtuľníkov Mi-17;

-45 tankov T-72B;

-viac ako tisíc vozidiel Humvee a takmer tisíc ďalších obrnených vozidiel.

Vyššie uvedené údaje sú len časťou toku západnej toku pomoci. Úplný zoznam na webovej stránke ministerstva zahraničných vecí obsahuje 58 položiek, desiatky rôznych druhov zbraní a státisíce kusov munície. Okrem toho USA umožnili dodať Ukrajine americké zbrane spojencom z NATO – vrátane 12 000 protitankových systémov rôznych typov a viac ako 1 500 protilietadlových rakiet.

Jednotlivé položky tejto pomoci nie sú zverejnené: ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že celková hodnota poskytnutých zbraní je 19,1 miliardy USD.

Okrem toho sa dodávky v hodnote 11,3 miliardy uskutočňujú na základe výkonného nariadenia, ktoré podpísal prezident Joe Biden v auguste minulého roka. Dokument umožňuje zrýchlený presun zbraní. Táto smernica bola u dodávok pre Kyjev uplatnená už 26-krát.

Reklama

 

Koho živí hlad po zbraniach

Časť výzbroje, ktorú Ukrajina dostáva, je sovietska technika, ktorá zostala v krajinách bývalej Organizácie Varšavskej zmluvy. Týka sa to najmä tankov, lietadiel a vrtuľníkov – výcvik ukrajinských tankistov a pilotov na obsluhu novej techniky trvá príliš dlho.

Na oplátku dostávajú partneri NATO od USA modernejšie vybavenie. Praha napríklad kompenzuje T-72 novými Leopardmi 2A4 zo zásob Bundeswehru. Delostrelectvo, MLRS a systémy protivzdušnej obrany však USA dodávajú najmä z vlastných skladov. Na vyrovnanie deficitu budú potrebné miliardy.

Výrobcovia v štátoch z toho môžu len profitovať. Podľa Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI) sa vlajkové lode amerického vojensko-priemyselného komplexu v posledných rokoch umiestnili v prvej päťke 100 najväčších výrobcov zbraní: Lockheed Martin (v roku 2021 predal zbrane v hodnote 60,3 miliardy USD), Raytheon (41,8 miliardy USD), Boeing (33,4 miliardy USD), Northrop Grumman (29,9 miliardy USD) a General Dynamics (26,4 miliardy USD). A zdá sa, že rok 2022 ich pozíciu len posilní. Tieto spoločnosti sú mimochodom aj sponzormi slovenskej bezpečnostnej konferencie GLOBSEC.

switchblade
Bezpilotné lietadlo Switchblade

Napríklad šéf spoločnosti Lockheed Martin James Tyacklet ešte v máji tvrdil, že ročná výroba Javelinov by sa musela takmer zdvojnásobiť, a to z 2 100 na 4000.Podľa agentúry Reuters sa zdvojnásobí aj výroba ďalšieho výrobku tej istej spoločnosti, raketometov HIMARS MLRS. Teraz sa ich bude vyrábať 96 kusov ročne. Každý z nich bude stáť americký rozpočet takmer 3,5 milióna dolárov. V tejto súvislosti je pochopiteľná aj snaha hlavného konkurenta Boeingu včas si urvať kus „ukrajinského koláča“.

Reklama

Podľa údajov, ktoré zverejnil SIPRI v rámci svojej databázy zbrojárskeho priemyslu, 100 najväčších svetových poskytovateľov zbraní a vojenských služieb zaznamenalo v roku 2021 predaj v celkovej hodnote 592 miliárd USD. Toto číslo predstavuje nárast o 1,9 % v reálnom vyjadrení v porovnaní s rokom 2020 a siedmy rok po sebe, keď predaj zbraní na celom svete vzrástol. V rokoch 2015 až 2021 sa predaj zbraní podľa SIPRI zvýšil v reálnom vyjadrení o 19 percent. Hoci tempo rastu v rokoch 2020 – 21 bolo vyššie ako v predchádzajúcom roku, inštitút zaznamenal pokles predaja zbraní v porovnaní s priemerom štyroch rokov pred pandémiou Covid-19. Zbrojárske spoločnosti čelili problémom s dodávateľským reťazcom, ktoré sa ešte zhoršili v dôsledku rusko-ukrajinskej vojny, uviedol SIPRI. Rusko je hlavným dodávateľom surovín potrebných na výrobu zbraní. V čase zvýšenej militarizácie na celom svete a v čase, keď USA a Európa naďalej sľubujú Ukrajine miliardy dolárov na zbrane a muníciu, vedúci výskumný pracovník SIPRI Dr. Diego Lopes da Silva uviedol, že „ak budú pokračovať problémy v dodávateľských reťazcoch, môže trvať niekoľko rokov, kým niektorí z hlavných výrobcov zbraní uspokoja nový dopyt, ktorý vznikol v dôsledku vojny na Ukrajine“. V najnovšom prieskume SIPRI majú USA naďalej dominantné postavenie, Čína je s odstupom druhá, Rusko má problémy s polovodičmi a sankciami, izraelský predaj podporili dohody sprostredkované Washingtonom a do prvej stovky sa prvýkrát dostala taiwanská spoločnosť.

USA naďalej predstavujú väčšinu celosvetového predaja zbraní
USA naďalej predstavujú väčšinu celosvetového predaja zbraní

USA naďalej predstavujú väčšinu celosvetového predaja zbraní, pričom na zozname SIPRI je uvedených 40 spoločností, ktoré v roku 2021 dosiahli kombinovaný predaj v hodnote 299 miliárd USD, čo predstavuje viac ako 50 % celosvetového predaja.

Je zrejmé, že konfrontácia na Ukrajine zabezpečí existenciu vojensko-priemyselného komplexu USA ešte na dlhý čas. Rekordný vojenský rozpočet, ktorý už schválili vojenské výbory oboch komôr Kongresu, to potvrdzuje. Pravdepodobne dosiahne 858 miliárd USD, čo je o 110 miliárd viac ako v minulom roku. A v budúcnosti by sa mohol ešte zvýšiť.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Duchovný vodca Iránu ajatolláh Alí Chameneí tvrdí, že pokračujúce snahy o normalizáciu vzťahov medzi Izraelom a arabskými krajinami nevyriešia krízu na Blízkom východe. Chameneí to uviedol v stredu v reakcii na vyhlásenie šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena, ktorý v pondelok uviedol, že Washington má pripravený “bezpečnostný balík” pre Saudskú Arábiu, ktorý Rijádu ponúkne, ak znormalizuje svoje vzťahy s Izraelom.

Včera 19:03

USA presunuli časť vojenského personálu z Čadu do Nemecka, tvrdí vojenský predstaviteľ.

Včera 18:57

Netanjahu na stretnutí s Blinkenom povedal, že sa nevzdá operácie IDF v Rafahu, informoval denník The Times of Israel.

Izraelský premiér predtým povedal, že operácia v južnej časti pásma Gazy sa uskutoční bez ohľadu na to, či sa uzavrie dohoda o prepustení rukojemníkov.

IDF plánujú nasadiť jednotky v Rafahu na hranici enklávy s Egyptom s cieľom zničiť Hamas. Podľa OSN tam žije viac ako 1,45 milióna palestínskych utečencov.

Antony Blinken Benjamin Netanjahu
Na snímke Antony Blinken a Benjamin Netanjahu
Včera 18:36

Gruzínsky parlament podporil návrh zákona o zahraničných agentoch v druhom čítaní.

„Za“ bolo 83 poslancov, 23 bolo proti. Návrh bol prijatý v druhom čítaní,“ uviedol predseda gruzínskeho parlamentu.

Teraz sa uskutoční tretie čítanie zákona. Pripomeňme, že proti jeho prijatiu sa pravidelne schádzajú protesty.

Včera 18:16

Britská polícia v stredu zadržala 17-ročného chlapca podozrivého z útoku ostrým predmetom na tri osoby vrátane jedného dieťaťa. K útoku došlo v škole v Sheffielde v severnom Anglicku.

Včera 18:01

Ceny ropy klesli v stredu o viac než dva doláre, pričom cena ropnej zmesi Brent skĺzla k hranici 84 USD za barel (159 litrov). Tlak na ceny komodity vyvinuli najmä najnovšie správy z USA o tom, že ropné zásoby v Spojených štátoch vzrástli omnoho viac, než sa čakalo a než signalizoval odhad Amerického ropného inštitútu (API).

Včera 18:00

V ruskej metropole Moskva v stredu otvorili výstavu západnej vojenskej techniky ukoristenej ukrajinskej armáde počas bojov na Ukrajine.

Včera 18:00

Približne 30 ľudí utrpelo v stredu zranenia, keď sa v blízkosti mesta Kandern na juhozápade Nemecka prevrátila traktorom ťahaná vlečka. Stav desiatich ľudí je vážny.

Včera 17:59

Škótska vláda v stredu v parlamente uspela v hlasovaní o nedôvere. Škótska národná strana (SNP) tým získala príležitosť zvoliť si nového lídra, ktorý nahradí odstupujúceho premiéra Humzu Yousafa.

Včera 17:58

Ukrajina dúfa, že sa jej podarí počas nadchádzajúcej zimy uskladniť vo svojich podzemných zásobníkoch približne 4 miliardy kubických metrov (m3) zemného plynu v prospech európskych podnikov a obchodníkov. Ak by sa jej tieto plány podarilo naplniť, objem uskladneného plynu európskych firiem tak zvýši o 60 %. Uviedol to v stredu šéf ukrajinskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Naftogaz Olexij Černyšov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV ukazuje deťom vrchárku červenkastú na Borovej hore pri Zvolene

Autor: TASR - Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali