Bude popieranie korony trestné, podobne ako popieranie holokaustu? Čo na to hovorí Juraj Šeliga?

Bude popieranie korony trestné, podobne ako popieranie holokaustu? Čo na to hovorí Juraj Šeliga?

Bratislava 30. septembra 2020 (HSP/Foto:Pixabay, TASR-Jaroslav Novák)

 

Svet má milión obetí koronavírusu. U nás zatiaľ ešte nemáme šesť miliónov nakazených ako v Indii, čo môže zvádzať k popieraniu závažnosti tejto pandémie. Lenže všetci vieme, kam môže popieranie viesť, ak sa podcení. A preto je logická otázka: nemalo by to byť trestné?

karanténa korona covid
Ilustračné foto

V uplynulých dňoch svetové štatistické stránky vypočítali, že počet obetí koronavírusovej pandémie dosiahol rovný milión. No dobre, zrejme nie všetky tie úmrtia boli koronavírusu Covid-19 pripísané korektne, ale na druhej strane mohlo veľa ľudí umrieť na koronavírus bez toho, aby sa o tom vedelo.

Reklama

Napriek týmto číslam stále veľa ľudí nebezpečnosť koronavírusu Covid-19 popiera. Iní naopak tvrdia, že nebezpečné je práve to popieranie, pretože jeho výsledkom môže byť v budúcnosti katastrofa – stovky, tisíce a v krajnom prípade, ako to prorokujú niektorí odborníci, možno aj desaťtisíce obetí.

Podľa podpredsedu Národnej rady (NR SR) Juraja Šeligu (Za ľudí) patrí medzi popieračov aj predseda Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba. V nedeľňajšej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 (záznam si môžete pozrieť napríklad tu) si Kotleba odmietal nasadiť rúško a podľa Šeligu šíril dezinformácie, za čo sa Šeliga rozhodol na neho podať trestné oznámenie, a tiež podnet na Úrad verejného zdravotníctva SR i Okresný úrad v Bratislave (písali sme o tom aj tu) .

Reklama

Čo Kotleba v RTVS povedal, že si od Šeligu vyslúžil trestné oznámenie? V prvom svojom vstupe vymenoval viacerých lekárov, ktorí nezdieľajú oficiálny názor na koronavírus, na jeho nebezpečnosť a na nosenie rúšok. Povedal, že koronavírus stále nespĺňa oficiálne limity pre uznanie za epidémiu a porozprával osobnú skúsenosť z Čiernej hory, kde bolo zaznamenaných podstatne viac prípadov ako na Slovensku, ale napriek tomu nikto z ľudí, s ktorými sa tam rozprával, osobne nevie o nikom, komu by koronavírus ublížil.

Marian Kotleba
Na snímke predseda opozičnej ĽSNS Marian Kotleba

V druhom vstupe Kotleba uviedol ďalšie negatívne vyjadrenia autorít k rúškam a prezentoval názor, že než zavádzať plošné opatrenia, treba radšej posilniť imunitu ohrozených skupín. Porovnal koronavírusové štatistiky s ďaleko vyššími štatistikami úmrtí na rakovinu a položil otázku, prečo sa rovnako nepostupuje aj v prípade iných diagnóz ako Covid-19.

V nasledujúcom vstupe Kotleba povedal: „My absolútne odmietame, aby sa táto situácia zneužívala na akékoľvek sledovanie ľudí, izolovanie ľudí, a aby sa z tých, ktorým nič nie je a majú aj pozitívny test, robilo nejaké ohrozenie pre spoločnosť.“

A tiež uviedol: „Nehrajme sa tu pred ľuďmi na nejaké divadlo. Ja teraz rúško nemám, ale viete aj vy veľmi dobre, že v parlamente sa rúška taktiež nosia len pred kamerami. V parlamente poslanci tiež nenosia rúška ani v jedálni, ani v bufete, ani na kluboch. Tam, kde sú kamery, tam majú všetci vzorne rúška. Takže nehrajme sa tu nejaké divadlo, keď na jednej strane vyzývate k tomu, aby ľudia nosili rúška, šikanujete ľudí a pokutami ich nútite, aby rúška nosili, a na druhej strane vaše svadby či parlament sú príkladom toho, že vy ste vyvolení, ktorí o tom rozprávajú, ale to absolútne nedodržiavajú.“

V ďalšom diskusnom kole Kotleba poukázal na nespoľahlivosť všadeprítomného merania teploty a spomenul vyjadrenia právnych kapacít, že obmedzovanie ľudí pod zámienkou koronavírusu je v rozpore s Ústavou SR. Vyjadril názor, že v prípade detí na základných školách je nosenie rúšok obzvlášť nezmyselné, ak sa rúška cez prestávky nosia, ale počas hodín nie.

Reklama

V poslednom vstupe Kotleba citoval lekárske autority, že veľmi veľa nosičov vírusu je asymptomatických a liečiť treba len tých, ktorí ochorejú. Citoval názor časti odborníkov, že vakcinácia nie je nevyhnutné riešenie a odmietol povinné očkovanie. Opäť poukázal na to, že koronové opatrenia slúžia vláde ako zámienka na zbavovanie ľudí občianskych práv.

V reakcii na toto Kotlebovo vystúpenie Šeliga zvolal tlačový brífing, na ktorom jeho vyjadrenia označil za nebezpečné dezinformácie, a preto na neho podal trestné oznámenie. My sme mu v tejto súvislosti položili otázku.

 

Hlavné správy: Nemyslíte si, že by malo byť popieranie nebezpečnosti koronavírusu trestné, podobne ako je trestné popieranie holokaustu?

Šeliga: „Môžem zopakovať len to, čo som povedal: každý má právo na svoj vlastný názor, ale nemá právo na svoje vlastné fakty. A ľudia, ktorí sú vo verejných funkciách, od nich sa očakáva, bez ohľadu na to, v ktorej strane sú, že pôjdu krajine príkladom, a že sa budú správať príkladne. Od poslanca Národnej rady sa očakáva, že bude nosiť rúško, napríklad, že bude vyzývať ľudí, aby napriek tomu, že to nie je príjemná vec, napriek tomu, že korona zasiahla životy všetkých, zasiahla ekonomiku, zasiahla školy, zasiahla kultúru, že bude vyzývať, aby sme boli zodpovední a spolu to zvládli.

Reklama

Štyridsaťštyri obetí len na Slovensku, to je štyridsaťštyri konkrétnych príbehov, ktoré sa skončili. Smrť tých ľudí bola spôsobená koronou. Ja si dávam pozor na to, a myslím, že vo všeobecnosti si treba dávať pozor na to, aby sme chránili slobodu slova do najväčšej možnej miery. Ale na druhej strane, ak niekto šíri konšpirácie, vytrvalo, dlhodobo, a tieto konšpirácie majú za následok to, že časť obyvateľstva sa začína báť, prestáva rešpektovať pravidlá, ktoré sú, pretože má strach z toho, či tie rúška napríklad naozaj neškodia, alebo či ten Covid-19 nie je nejaký tajný projekt, tak v takom prípade je aj úlohou štátu zasiahnuť, lebo to je obrana demokratického zriadenia. Lebo my ak prestaneme rešpektovať pravidlá, štát sa rozsype.

Juraj Šeliga
Na snímke podpredseda NRSR Juraj Šeliga

A toto je v tomto prípade dôvod, prečo podávam tieto podnety na Mariána Kotlebu. A samozrejme, že to platí na všetkých. Ja odpoviem veľmi proaktívne: mnoho ľudí mi písalo, že Igor Matovič nemal rúško na svadbe, alebo že Braňo Gröhling niekde nemal rúško. Lenže títo dvaja sa okamžite ospravedlnili, povedali, že to bola chyba. V pléne Národnej rady, keď nejaký poslanec vchádza a nemá rúško a poviete mu, prosím vás, dajte si rúško, okamžite si ho nasadzuje.

Nikto nerobí z politikov neomylných ľudí. Nikto z nás nie je neomylný. Ale keď sa jeden poslanec posadí pred národ do verejnoprávnej televízie a tam ho moderátor vyzve: ,dajte si rúško‘, a on povie, ,nebudeme tu robiť takéto veci, títo dvaja niekde nemali a ja si ho tiež nedám,‘ to je proste arogantné nerešpektovanie pravidiel, výsmech pravidlám a úmyselné konanie – to nie je chyba, že človek zabudol, ale úmyselné konanie a demonštrácia svojej arogantnosti a bohorovnosti.“

K Šeligovým vyjadreniam zaujal hovorca ĽSNS Ondrej Ďurica toto stanovisko: „Nemáme potrebu komentovať kroky pána Šeligu, ktorého hlavnou motiváciou je strhnúť na seba pozornosť a prekryť vlastné politické zlyhanie. Pre Slovensko by bolo užitočnejšie, keby čas a energiu venoval riešeniu skutočných problémov a káuz vládnej koalície.“

Čo povedať na záver? Zdá sa, že zatiaľ sa legislatíva meniť nebude a popierači korony za popieranie do väzenia nepôjdu. Je však tiež pravda, že popieranie korony by snaživý prokurátor či sudca mohol označiť za šírenie poplašnej správy, tak ako to urobil pán Šeliga v prípade poslanca Kotlebu – a za to už by popierač jedného dňa do basy ísť mohol. Takže priatelia, na popieranie pozor!

Ivan Lehotský

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:32

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu apríla tohto roka schodok na úrovni 3,2 miliardy eur. Medziročne sa tak zvýšil o 1,005 miliardy eur alebo 45,8 %. Informovalo o tom vo štvrtok Ministerstvo financií (MF) SR.

19:22

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR má od začiatku mája nového riaditeľa. Odchádzajúceho Jozefa Bíreša nahradil Martin Chudý, ktorý organizáciu riadil už počas úradníckej vlády. Vo štvrtok o tom informovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

19:18

Parížska univerzita Sciences Po odmietla požiadavky protestujúcich študentov, aby prehodnotila svoje vzťahy s partnerskými izraelskými inštitúciami. Uviedol to vo štvrtok jej dočasný riaditeľ Jean Basseres. Niektorí študenti v reakcii na to avizovali, že na budúci týždeň začnú hladovku.

19:17

Poľská tenistka Iga Swiateková sa stala prvou finalistkou dvojhry na turnaji WTA v Madride. V semifinále v pozícii nasadenej jednotky zdolala osemnástku “pavúka” Američanku Madison Keysovú hladko 6:1, 6:3.

19:05

Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere 10. rokovacieho dňa 12. schôdze venovali novele zákona o rodnom čísle. Rokovanie má pokračovať opäť v piatok (3. 5.). Na programe majú poslanci napríklad novelu zákona o sociálnom poistení z dielne poslankýň za PS. Počas dňa by poslanci nemali hlasovať, rokovať by mali do 15.00 h.

19:01

Spojené štáty vo štvrtok vyjadrili znepokojenie z návrhu zákona o transparentnosti zahraničného vplyvu, o ktorom rokuje parlament v Gruzínsku. Kritici tvrdia, že pripomína ruskú legislatívu, ktorá sa využíva na potlačenie disentu.

18:51

Osem detí utrpelo vo štvrtok zranenia v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny, keď ruské navádzané bomby zasiahli prevádzku istej firmy nachádzajúcu sa pri športovom komplexe, v ktorom deti vtedy trénovali. Oznámili to miestni predstavitelia.

18:25

Brusel je hrozbou pre demokraciu v Európe, vyhlásil bývalý poľský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovore pre maďarský týždenník Mandiner. Podľa neho EÚ zadržaním fondov ovplyvnila výsledok parlamentných volieb v Poľsku. Za tieto vyjadrenia ho následne kritizovali predstavitelia poľskej vládnej koalície.

18:20

Vyšetrovacia komisia dolnej komory belgického parlamentu, ktorá bola poverená vyšetrovaním prípadov sexuálneho zneužívania v rámci katolíckej cirkvi i mimo nej, vo štvrtok jednomyseľne schválila 137 odporúčaní. Patrí medzi ne vytvorenie odborného strediska pre objasňovanie a riešenie takýchto prípadov, funkčnejší systém odškodňovania a ustanovenie pamätného dňa obetí sexuálneho zneužívania.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Žena kráča pod kaprovými stuhami alebo \"koinobori\", ktoré sa vznášajú na veži Tokyo Skytree v Tokiu

Autor: AP/Hiro Komae

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Milan Šupa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali