Šéf envirorezortu chce preto podniknúť kroky na čo najrýchlejšie vyriešenie celej situácie. Podľa Budaja už obyvatelia Gemera čakali na riešenie dlho a nezaslúžia si, aby sa medzi Slovenským rajom a Slovenským Krasom skrývala roky skládka hroziaca arzénovým znečistením.
“V roku 2015 sa tu realizoval podrobný geologický prieskum životného prostredia. Celkovo bolo vymedzených až šesť znečistených území a zistilo sa i znečistenie podzemných vôd. „Analýzy preukázali znečistenie priesakovej vody z odkaliska a z drenáže hrádze, pričom sa zistilo znečistenie stopovým prvkom arzénom,“ povedal Budaj. Dodal, že starosta Nižnej Slanej už inicioval konanie na určenie povinnej osoby, teda kto je za skládku zodpovedný a kto bude za ňu niesť následky.
Skládka v Nižnej Slanej sa zaradila medzi ďalšie environmentálne záťaže, na ktorých odstránení chce ministerstvo životného prostredia pracovať. Budaj predtým osobne navštívil aj skládky v areáli Chemko Strážske, skládku Farná v Ivanke pri Dunaji, skládku Prudské v Moste pri Bratislave, areál Istrochemu v Bratislave, skládku Vlčie Hory pri Hlohovci či Niklovú hutu pri Seredi.