The Guardian pripomína, že EÚ na rozdiel od USA chce zachovať jadrovú dohodu s Iránom, aby s ním naďalej obchodovala. Snaží sa teda vytvoriť inštitucionálny ochranný mechanizmus pred hrozbou amerických sankcií na firmy, banky a individuálne osoby obchodujúce s Iránom.
Európska komisia v tomto smere uvažuje o zvýšenom využívaní eura v energetickom odvetví ako súčasti dlhodobého prechodu na “dedolarizáciu” svetovej ekonomiky. EÚ je totiž jedným z najväčších svetových dovozcov energie, preto je toto odvetvie pre ňu dôležité.
Navrhované opatrenia zahŕňajú používanie eura ako východiskovej meny v zmluvách o energetike dohodnutých medzi členskými štátmi EÚ a tretími krajinami, ako aj vytvorenie cenových referenčných hodnôt pre ropu v euromene.
Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Zarif povedal, že sa pracuje na vytvorení istých špeciálnych mechanizmov na uľahčenie obchodu medzi EÚ a Iránom, o ktorých sa ale USA snažia byť informované s cieľom zabrániť im, takže budú zachované v tajnosti.
V informačnej brožúre o plánoch Európskej komisie, Centrum pre európsku reformu uvádza, že “Trumpova vláda vyzbrojuje hospodársku politiku a postavenie eura na svetových trhoch je tak skôr otázkou zahraničnej politiky, než len ekonomiky”.
Ak by sa euromena chcela posilniť, musela by čeliť obrovským ekonomickým a politickým prekážkam nielen preto, že je “hlboko zakorenená úloha dolára vo svetovom hospodárstve”, ale “dostatok európskych bezpečných aktív a Európska centrálna banka (ECB) by sa stretol s odporom aj v Berlíne”.
Európska komisia dodala, že jej plány prišli “v čase, keď nedávne globálne trendy, vznik nových ekonomických síl spolu s rozvojom nových technológií podporujú potenciálny posun smerom k diverzifikovanejšiemu a viacpolárnemu systému niekoľkých globálnych mien”.
Podľa agentúry Bloomberg ide aj o “nadmerné privilégium” dolára umožňujúce globálne podriadenie sa zahraničnopolitickým cieľom Washingtonu, aj čo sa týka EÚ, na čo by malo euro reagovať posilnením svojej globálnej ekonomickej aj politickej pozície.
Aj preto by ďalším opatrením pre EÚ malo byť vytvorenie “úplných dôveryhodných referenčných úrokových sadzieb” na finančných trhoch a plne integrovaný systém okamžitých platieb, tiež nastaviť úlohu eura na devízových trhoch.