Coles podotýka, že vo Veľkej Británii sa považuje Rusko za nepriateľa už od začiatku 20. storočia, a britskí historici označujú toto obdobie za prvú studenú vojnu. V tej dobe zápasili krajiny o strategické zdroje a obchodné cesty, a s nástupom k moci boľševikov začalo Rusko predstavovať tiež ideologickú hrozbu.
Po demisii prezidenta Borisa Jeľcina začalo Rusko postupovať smerom “hospodárskeho nacionalizmu”, trhy prestali byť voľné, a americké korporácie museli platiť novo zavedené clá, podotýka expert. Práve toto sa stalo reálnou hrozbou, verejnosti ale nemožno hovoriť, že “Západ nenávidí Rusko, pretože nerobí to, čo mu hovoria”. Reálny cieľ politiky voči Moskve spočíva v zachovaní ekonomickej hegemónie USA a kultúry “voľného trhu”, kdežto pokiaľ ide o ich záujmy, Spojené štáty ostanú i naďalej ochranármi.
“Nech už tvrdia západné médiá čokoľvek, Rusko a Čína nepredstavujú žiadnu vojenskú hrozbu, proste sa len Západu nepáči, hospodársky nacionalizmus a rozvoj týchto krajín,” zdôrazňuje Coles.