Britské poslankyne EP vidia brexit ako riziko, ich kolegovia ako jedinú možnosť

Britské poslankyne EP vidia brexit ako riziko, ich kolegovia ako jedinú možnosť

Bratislava/Brusel 8. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/PA-Daniel Leal-Olivas)

 

Pre hmlistú predstavu nezávislosti sa vzdávame vedúcej úlohy v najväčšom obchodnom bloku a demokratickej inštitúcii sveta na úkor našej bezpečnosti, našej prosperity a nášho postavenia vo svete. Na tému odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie to pre TASR povedala britská europoslankyňa za stranu Liberálnych demokratov Irina von Wieseová

Ilustračné foto

“Brexit by bol pre Spojené kráľovstvo katastrofou. Ekonomicky, politicky, aj kultúrne,” doplnila von Wieseová. Strana, ktorú v Európskom parlamente (EP) zastupuje, už od vyhlásenia referenda o členstve Británie v EÚ v roku 2016, vedie kampaň proti odchodu krajiny z Únie. Ako europoslankyňa hovorí, robia tak aj preto, že “dnešným globálnym nástrahám, ako sú otázky klimatickej pohotovosti, ľudských práv, kybernetickej bezpečnosti alebo terorizmu, nemôžeme čeliť sami”.

Reklama

S von Wieseovou súhlasí aj líderka severoírskej strany Aliancie a členka europarlamentu Naomi Longová. “Sme zástancami názoru, že akákoľvek podoba brexitu predstavuje riziko a mala by byť zastavená. Demokratický spôsob, akým to docieliť, by bolo vyhlásenie druhého referenda,” povedala pre TASR severoírska europoslankyňa. Obe europoslankyne sú členkami frakcie Obnovme Európu (Renew Europe), ktorá nahradila doterajšiu Alianciu liberálov a demokratov za Európu (ALDE).

“Ak však nastane brexit, je našou povinnosťou zmierniť jeho škody,” povedala Longová. Tzv. tvrdý brexit, teda odchod krajiny bez dohody, by mal podľa nej “devastujúce následky” pre Severné Írsko, ako aj Spojené kráľovstvo a Írsko. “Riadny odchod z EÚ si vyžaduje dohodu o odchode, a tá nemôže existovať bez tzv. írskej poistky.” Tá podľa nej predstavuje akúsi “záchrannú sieť”, ktorá má zaručiť ochranu pred “najhorším účinkom brexitu”, teda obnovením hraníc medzi Severným Írskom a samostatnou Írskou republikou, ktorá zostáva členom EÚ. Obe časti ležia na írskom ostrove a v minulosti práve pre otázku hranice na území vypukol 30 rokov trvajúci ozbrojený konflikt.

Reklama

V radoch britských europoslancov sa však nájdu aj takí, ktorí s odchodom Británie súhlasia. Nezaradený europoslanec Lance Forman za Stranu brexitu podľa vlastných slov podporuje odchod z EÚ nielen preto, že to “bude lepšie pre Spojené kráľovstvo, ale aj pre Európu”. “Myslím si, že ak Británia dokáže odísť a ukázať ostatným európskym krajinám, že dokáže prosperovať aj mimo EÚ, tak jej príklad budú nasledovať ďalšie členské štáty, a potreba Únie ako politickej organizácie zanikne,” povedal Forman. “Ja aj moji kolegovia milujeme Európu a jej občanov, no nie EÚ ako inštitúciu,” dodal.

Jeho stranícky kolega, taktiež nezaradený europoslanec Henrik Overgaard-Nielsen považuje Úniu za “nedemokratickú, byrokratickú a netransparentnú”. “Po odchode z EÚ bude môcť Spojené kráľovstvo vytvárať svoje vlastné zákony a rozhodnutia, momentálne sa o väčšine z nich rozhoduje v Bruseli,” povedal pre TASR Overgaard-Nielsen, ktorého strana získala 29 mandátov vo voľbách do EP v máji 2019, najviac zo všetkých britských strán.

Napriek tomu, že jeho strana si kampaň postavila na odchode krajiny z EÚ, svoju kandidatúru do europarlamentu považuje za zmysluplnú. “Kandidoval som, aby som ovplyvnil domácu politickú situáciu a informoval verejnosť o tom, čo sa deje v EÚ. Čím viac ľudí bude o dianí vedieť, tým je pravdepodobnejšie, že budú hlasovať za odchod z Únie. Európania chcú dohodu o voľnom obchode, no nechcú politický superštát,” vyjadril sa Overgaard-Nielsen.

Podľa Lanca Formana ich strana kandidovala do europarlamentu, aby ukázala, že v krajine ešte stále zostáva veľká podpora pre odchod Británie z EÚ. “To sa nám aj potvrdilo,” povedal. “Kým sme ešte stále v EÚ, pripomíname ľuďom doma, prečo sme hlasovali za odchod – pre obrovské straty a nedostatok demokracie,” dodal.

Spojené kráľovstvo v Európskom parlamente zastupuje 73 poslancov. Europarlament už rozhodol, že po oficiálnom odchode krajiny z EÚ, ktorý je momentálne naplánovaný na 31. októbra, bude 27 z týchto kresiel prerozdelených iným členským štátom. Francúzsko a Španielsko ich majú získať najviac, až päť, Taliansko a Holandsko tri, Írsko dve kreslá. Švédsko, Rakúsko, Dánsko, Fínsko, Chorvátsko, Estónsko, Poľsko a Rumunsko by mali získať o jeden mandát viac, ako aj Slovensko.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:57

Nemecká vláda čoskoro obnoví spoluprácu s Agentúrou OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA), ktorá pôsobí v Pásme Gazy a ďalších regiónoch. Oznámilo to v stredu ministerstvo zahraničných vecí spolu so spolkovým rezortom pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

09:37

Argentínska vláda pod vedením prezidenta Javiera Mileiho, ktorá spochybňuje počet nezvestných z čias brutálnej diktatúry v krajine, oznámila, že pozastavuje vyplácanie odškodného jej obetiam až do jeho úplného auditu.

09:14

Americký výrobca elektromobilov Tesla zaznamenal v minulom štvrťroku prvý pokles tržieb za takmer štyri roky. V medziročnom porovnaní sa znížili o 9 % na 21,3 miliardy dolárov (19,96 miliardy eur).

08:48

Ruské úrady tvrdia, že Ukrajina útočila dronmi na energetické zariadenia v Smolenskej oblasti ležiacej zhruba 400 kilometrov západne od Moskvy.

08:41

Izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac sa v stredu poďakoval Senátu USA za odobrenie vojenskej pomoci v hodnote 13 miliárd eur, čo podľa neho nepriateľom jeho krajiny vyslalo “silný odkaz”. Informovala agentúra AFP.

08:14

Ceny ropy v stredu mierne vzrástli, keď správa o poklese zásob komodity v USA signalizovala oživenie dopytu v najväčšej svetovej ekonomike.

08:04

Kolumbijský súd rozhodol, že environmentálne katastrofy, či už náhle alebo postupné, možno právne považovať za príčinu núteného vysídlenia, čo ukladá štátu povinnosť chrániť a pomáhať postihnutým občanom. Informovala agentúra AFP.

07:55

V Severnom Macedónsku sa v stredu začalo prvé kolo prezidentských volieb, k urnám môže pristúpiť zhruba 1,8 milióna oprávnených voličov. Volebné miestnosti sa otvorili o 7.00 h SELČ, zatvoria sa o 19.00 h SELČ.

07:42

Zákonodarcovia v americkom štáte Tennessee v utorok schválili návrh zákona, ktorý umožňuje učiteľom, riaditeľom a ďalším zamestnancom škôl nosiť skryté ručné strelné zbrane. Stalo sa tak rok po tom, ako na základnej škole v tomto štáte došlo k streľbe so smrteľnými následkami.

07:34

Nemecká polícia v utorok večer zneškodnila 31-ročného muža, ktorý s mačetou v ruke vošiel do knižnice Mannheimskej univerzity (UMA) na juhozápade krajiny. Polícia ho postrelila; muž neskôr zomrel v nemocnici.

Policajti
Policajti stoja pred budovou univerzity v nemeckom Mannhausene
07:11

Severná Kórea bude pokračovať v budovaní “ohromujúcej a najsilnejšej vojenskej sily” na ochranu svojej suverenity a mieru v regióne, vyhlásila Kim Jo-džong, vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una.

07:02

Dvaja ľudia zahynuli po tom, ako sa na ďalekom severe Spojených štátov v utorok zrútilo vzácne nákladné lietadlo, informovala polícia v štáte Aljaška.

Štvormotorové vrtuľové lietadlo typu Douglas DC-4, z ktorého sa na svete zachovalo už len niekoľko kusov, sa zrútilo hneď po štarte z Medzinárodného letiska Fairbanks nachádzajúceho sa uprostred tohto rozľahlého štátu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali