Bratislava 8. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Epoch Times/Foto: Sputnik/AP-Kirill Braga, Screenshot MHRA)
Správa britského Úradu pre reguláciu liekov odhaľuje ďalšie vedľajšie účinky očkovania proti korone. Celkovo viac ako 30 000 zaočkovaných osôb hlásilo do konca januára viac ako 100 000 nežiaducich očkovacích reakcií (do 11. februára 2021). Obzvlášť pozoruhodných je 13 ľudí, ktorí po očkovaní oslepli, osem potratov a celkovo 236 smrteľných prípadov
Zoznam vedľajších účinkov a nežiaducich reakcií na očkovanie proti korone je čoraz dlhší. Správa britského Medicines & Healthcare products Regulatory Agency (MHRA, Úrad pre reguláciu liekov vo Veľkej Británii podobná Inštitútu Paula Ehrlicha (PEI) v Nemecku) pridáva teraz ešte aj slepotu a potraty k už známym reakciám očkovania ako bolesti, ochrnutie tváre a ochorenia krvi. Správa bola aktualizovaná 11. februára a obsahuje hlásenia o vedľajších účinkoch od začiatku očkovacej kampane 9. decembra do konca januára.
Podľa oficiálnych údajov vo Veľkej Británii „zomrelo viac ako 110 000 ľudí do 28 dní po pozitívnom teste na koronu“. Naopak, existujú asi štyri milióny ľudí, ktorí mali pozitívny test, pričom zámorské kolónie (vrátane Gibraltáru, Kajmanských ostrovov, Bermúd) prispeli niekoľkými tisíckami prípadov. To má za následok úmrtnosť okolo 2,5 percenta, čo približne zodpovedá úmrtnosti na bežnú chrípku.
Viac vedľajších účinkov u AstraZeneca
Podobne ako VAERS v USA, aj Briti môžu hlásiť podozrenie na vedľajšie účinky a nežiaduce reakcie na očkovanie v takzvanej „Yellow Card scheme“ (schéma žltej karty) a označiť medikament „žltou kartou“. Podľa vládnej správy prebehlo do konca januára jedno očkovanie u 9 262 367 ľudí a dve očkovania prebehli u 494 206 ľudí. Za rovnaké obdobie sa nahromadilo celkovo 32 139 žltých kariet s viac ako 100 000 jednotlivými reakciami. Prvé hlásenia majú dátum 9. decembra, prvý deň očkovania.
Asi dve tretiny hlásení a takmer 60 000 jednotlivých reakcií v rámci „Yellow Card scheme“ sa týka vakcíny od spoločnosti Pfizer/BioNTech. S výnimkou 72 prípadov, v ktorých nebol uvedený výrobca, zvyšok pripadá na AstraZeneca. Hoci je vakcína Moderna schválená od 8. januára aj vo Veľkej Británii, vládna správa ju neuvádza.
Rozdelenie hlásení medzi vakcínami pritom približne odráža podávané vakcíny. Je však zarážajúce, že hlásenie týkajúca sa AstraZeneca obsahuje v priemere štyri jednotlivé reakcie, zatiaľ čo pre Pfizer/BioNTech je na každej žltej karte „iba“ asi 2,5 reakcií. Podľa výpočtu „dailyexpose.co.uk“ asi 1 z 333 zaočkovaných hlásil nežiaduce reakcie alebo vedľajšie účinky. Tieto môžu byť však v skutočnosti ešte častejšie, „keďže niektoré prípady nemuseli byť hlásené v rámci „Yellow Card Scheme“.
Záchranná stanica rýchlej zdravotnej pomoci v okrese Minden-Lübbecke nedávno taktiež zistila, že AstraZeneca vedie tiež k vedľajším účinkom aj v Nemecku. Po tom, ako zamestnanci využili krátkodobú ponuku očkovania s AstraZeneca – vakcína nie je schválená pre osoby na 65 rokov –, nahlásilo viacero zamestnancov, že sú chorí. „Záchranná služba medzitým personálne nebola optimálne obsadená“, vysvetlil hovorca okresu Florian Hemann pre „Westfalen-Blatt“. Vypomáhali susedné záchranné stanice a DRK.
„Yellow Card scheme“ zahŕňa okrem vedľajších účinkov a reakcií známych už z očkovacích štúdií výrobcov aj ďalšie.
Vedľajšie účinky vakcín proti korone
Slepota
Celkovo sa správy týkajú 1 280 očných ochorení. „Zrakové postihnutie a slepota (okrem farbosleposti)“ boli oznámené v 53 hláseniach týkajúcich sa Pfizer/BioNTech [pozn.: pozri stranu 8] ako aj 26 žltých kariet pre AstraZeneca [s. 6] a jedno hlásenie bez pomenovania vakcíny [s. 4]. V trinástich prípadoch (5 Pfizer, 8 AstraZeneca) hovoria hlásenia o (úplnej) slepote po očkovaní.
Cerebrovaskulárne príhody (mŕtvica)
V 43 prípadoch (Pfizer/BioNTech 32 [s. 31], AstraZeneca 11 [s. 24]) nahlásili dotknuté osoby (alebo ich pozostalí) cerebrovaskulárne príhody po očkovaní vakcínou od Pfizeru. Náhle odumretie mozgových buniek v dôsledku nedostatku kyslíka, keď je prietok krvi do mozgu prerušený upchatím alebo prasknutím tepny v mozgu je tiež známe ako mŕtvica. V siedmich prípadoch – 3 po očkovaní Pfizer/BioNTech, 4 po očkovaní vakcínou AstraZeneca – sa to skončilo smrteľne.
Umelé prerušenie tehotenstva a potrat
Vzhľadom na nedostatočné údaje ani Pfizer/BioNTech ani AstraZeneca a Moderna neschválili svoje vakcíny pre tehotné ženy. Nie sú známe ani účinky očkovania mRNA na plodnosť alebo dojčiace matky. Britská vláda pred začiatkom očkovacej kampane vyhlásila, že „u žien vo fertilnom veku sa má pred očkovaním vylúčiť gravidita [a] gravidite sa treba vyhnúť najmenej dva mesiace po druhej dávke“.
Napriek tomu uvádza „Yellow Card scheme“ pre Pfizer/BioNTech osem [s. 36], pre AstraZeneca deväť [s. 28] podozrení v súvislosti s tehotenstvom. Asi polovica z toho sa týka „Abortion spontaneous“(spontánnych potratov). V dvoch prípadoch sa po očkovaní vakcínou AstraZeneca vyskytli predčasné kontrakcie respektíve predčasné prasknutie plodového vaku.
Paralýza (ochrnutie) tváre
Správy zahŕňajú aj 107 porúch tvárového nervu po očkovaní Pfizer/BioNTech, vrátane paralýzy, parézy a spazmov. Po očkovaní vakcínou od AstraZeneca bolo doposiaľ prijatých 17 hlásení. Ochrnutie iných častí tela sa vyskytlo najmenej v 21 prípadoch (Pfizer 15, AstraZeneca 5, bez priradenia 1). Vo väčšine prípadov ochrnutia po niekoľkých dňoch ustúpili.
Úmrtia
Aj vo Veľkej Británii sú úmrtia hlásené v časovej postupnosti očkovaní. Hlásenia obsahujú celkovo 236 smrteľných prípadov. Z nich je 141 výslovne uvedených ako „úmrtia“, vo všetkých ostatných prípadoch je uvedený iný vedľajší účinok so smrteľným následkom. 76 prípadov sa týka vakcíny Pfizer/BioNTech [s. 13], 64 prípadov sa týka AstraZeneca [s. 10]. Jeden prípad je bez priradenia k vakcíne [str. 6].
Obzvlášť zarážajúce medzi úmrtiami je 15 prípadov „náhlej smrti“ (deväť u Pfizer/BioNTech, šesť u AstraZeneca), ktoré podľa „dailyexpose“ „zomreli bezprostredne po očkovaní“.
Predbežná bilancia britského vládneho orgánu
Na základe týchto čísiel MHRA vysvetľuje: „Vysoký podiel ľudí zaočkovaných v rámci predchádzajúcej očkovacej kampane sú veľmi starí ľudia, z ktorých mnohí budú mať tiež už existujúce ochorenia“. Úrad preto dospel k záveru, že obe vakcíny nevykazujú „žiadne ďalšie nové obavy týkajúce sa bezpečnosti“. Všetky vakcíny a lieky majú „nejaké vedľajšie účinky“, ale v prípade vakcín proti korone zodpovedajú „očakávaniam klinických štúdií“. Ďalej sa hovorí:
„Po veľmi rozsiahlej expozícii v britskej populácii sa z doteraz prijatých hlásení nezistili žiadne ďalšie nové obavy o bezpečnosť a pokiaľ ide o prípady iných ochorení, hlásených v časovej súvislosti s očkovaním, dostupné dôkazy v súčasnosti nenaznačujú, že by vakcína spôsobila túto udalosť.“
Desaťtisíce ľudí vo Veľkej Británii zomreli na základné ochorenia do 28 dní od pozitívneho testu na SARS-CoV-2, napriek tomu bola ich smrť označená ako „definitívne na COVID-19“ a bola pridaná do štatistík úmrtia na Covid-19. Toto obdobie je približne o 10 až 14 dní dlhšie, ako keď sa pozitívne testovaná osoba oficiálne počíta už za vyliečenú.