V rozhovore pre denník Daily Mail premiérka v sobotu povedala, že alternatívne plány, ktoré jej kritici uprednostňujú ohľadom riešenia situácie okolo írskych hraníc, problém nevyriešia.
Vzdorujúci zástancovia brexitu veria, že v rukách držia tromfy, ktoré im v najbližších dňoch umožnia napadnúť Mayovej vedúcu pozíciu v rámci strany. Mayová sa snaží získať rebelujúcich spolustraníkov na svoju stranu a zachrániť si svoju funkciu.
V súvislosti s dohodou o brexite už zo svojich postov odstúpilo päť ministrov a štátnych tajomníkov britskej vlády. Kritici iniciovali premiérkino odvolanie, keď jej kabinet v stredu schválil 585-stranovú predbežnú dohodu o vystúpení Británie z EÚ.
Minister pre brexit Dominic Raab z funkcie odstúpil vo štvrtok po tom, ako Mayová predstavila svojmu kabinetu predbežnú dohodu. V piatok ho nahradil Stephen Barclay.
Premiérka Mayová nestojí proti svojim kritikom osamotená
Zo všetkých britských politických táborov sa na premiérku Theresu Mayovú valí kritika za jej návrh dohody s Bruselom o vystúpení krajiny z EÚ. Ministri odchádzajú z jej kabinetu a mnohí členovia konzervatívnej strany sa usilujú dosiahnuť premiérkin odchod z funkcie.
Mayová však proti tejto silnej vlne odporcov nestojí osamotená. Šéfovia mnohých veľkých priemyselných spoločností ju podporujú. Veria, že sa jej napokon podarí dosiahnuť organizovaný odchod Británie z EÚ. Premiérku podporujú koncerny z oboch brehov kanálu La Manche. Sú medzi nimi Airbus, BMW i Rolls-Royce.
Minister financií Philip Hammond v stredu (14. 11.) kontaktoval prostredníctvom telekonferencie asi 100 vplyvných britských manažérov. Žiadal ich o podporu navrhovanej dohody.
Šéf Airbusu Tom Enders hodnotil návrh ako „vítaný pokrok“ v rozvode. Firma zamestnáva na ostrovoch takmer 14.000 osôb. Podobne pozitívne sa vyjadrilo aj vedenie nemeckého koncernu BMW. Plánovaný odchod Británie by bol podľa Warrena Easta, šéfa Rolls-Royce, v každom prípade lepší než tvrdý brexit.
Predstavitelia týchto koncernov sa obávajú, že brexit bez dohody by narušil plynulú dodávku komponentov, ktoré závody v Británii potrebujú na zachovanie plynulosti výroby. Ak by sa totiž zaviedli colné kontroly, pred hraničnými priechodmi by sa vytvárali viackilometrové kolóny kamiónov a dodávky komponentov by neprichádzali včas.
Ďalšia skupina manažérov podľa portálu denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung podporuje nové referendum o brexite. Medzi nimi je aj Justin King. Predpokladá, že by sa v ňom vyslovila väčšina za zotrvanie krajiny v EÚ. „Obchodníci sú pragmatici, nie fatalisti,“ povedal bývalý predseda správnej rady obchodného reťazca Sainsbury’s. King dodal: „Keď sa ukazuje, že niečo nesmeruje k dobrému koncu, potom sa musí bojovať za inú alternatívu“.
Aj z politických kruhov sa čoraz silnejšie ozýva volanie po druhom referende. Premiérka Mayová je však rozhodne proti.