Hammond pred dnešným hlasovaním dolnej snemovne o tom, či sa Británia spolu so Spojeným štátmi a Francúzskom zúčastní náletov na ciele IS v Iraku, poznamenal, že prípadné útoky Britského kráľovského letectva (RAF) v Iraku budú založené na spravodajských informáciách, aby sa minimalizovali obete z radov civilistov.
Na otázku, aký bude mať britská vojenská angažovanosť v Iraku dopad na britských občanov zadržiavaných IS, Hammond odpovedal, že chápe trýzeň, ktorú prežívajú príbuzní zadržiavaných: “Vidíme, ako sa IS správa. Vidíme, čoho sú schopní.”
“Nemôžeme sa len prizerať, ako vraždia tisíce ľudí a milióny vyháňajú z domovov. Na túto výzvu musíme reagovať,” uviedol ďalej Hammond s tým, že nevylučuje ani útoky RAF v Sýrii, ale tie by v osobitnom hlasovaní opäť museli schváliť poslanci parlamentu.
Podľa Hammonda by sa letecké operácie v Iraku mohli začať v priebehu niekoľkých hodín po hlasovaní, ktoré by v súlade so všeobecným očakávaním malo dopadnúť výrazne v prospech náletov.
Výsledok dnešného hlasovania v dolnej snemovni britského parlamentu naznačuje aj prieskum verejnej mienky, ktorý na objednávku denníka Sun uskutočnila agentúra YouGov. Z prieskumu vyplýva, že v prospech vzdušných útokov na ciele IS v Iraku sa vyslovilo 57 percent respondentov, zatiaľ čo proti nim bolo len 27 percent opýtaných.
Z najnovšieho prieskumu však zároveň vyplýva aj to, že až 51 percent opýtaných sa vyslovilo aj za letecké útoky na ciele IS v Sýrii, aj keď premiér David Cameron takúto možnosť nateraz vylúčil.
Cameronov kabinet zasadal vo štvrtok len 90 minút, pričom vzdušné útoky proti IS v Iraku jednomyseľne schválil.
Podľa ministra obrany Michaela Fallona je však boj proti IS “behom na dlhé trate” a môže trvať “dva-tri roky”.
jf