Britské úrady obvinili 57-ročného Paula Manninga z mimovládneho združenia Fathers 4 Justice (Otcovia za spravodlivosť) za poškodenie obrazu maliara Johna Constablea v britskej Národnej galérii.
Polícia v Londýne podľa agentúry AP oznámila, že Manning je obvinený z trestného činu, pričom jeho prvé vypočutie na súde sa uskutočnilo už včera.
Aktivistu zadržali v piatok v londýnskej Národnej galérii po tom, ako na obraz priekopníka anglickej romantickej maľby 19. storočia s názvom Voz so senom z roku 1821 nalepil fotografiu svojho syna.
Združenie Fathers 4 Justice obhajovalo svojho člena tým, že čin urobil zo “zúfalstva”, pretože sa nemôže stretávať so svojím synom. Galéria konštatovala, že obraz nie je trvalo poškodený a po reštaurátorskej analýze a prípadnom menšom zásahu odborníkov bude môcť byť opätovne vystavený.
K útoku došlo necelý mesiac po tom, ako iný muž, člen rovnakého združenia za práva otcov, posprejoval portrét kráľovnej Alžbety II. vo Westminsterskom opátstve.
Skupina vznikla pred desiatimi rokmi a odvtedy uskutočnila viaceré demonštrácie za práva otcov stretávať sa so svojimi deťmi.
Začiatkom mesiaca organizácia ohlásila návrat k “priamym nenásilným akciám”, pretože jej pokusy o vypočutie ich hlasu politikmi zlyhali.
zf






















