Brazílsky prezident Lula sa snaží napraviť vzťahy medzi Brazíliou a Čínou

Brazília 25. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Eraldo Peres, Pixabay)

 

Lula bude s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom bilaterálne diskutovať o obchode, investíciách, reindustrializácii, energetickej transformácii, klimatickej kríze a globálnej bezpečnosti, píše Bala Chambers pre spravodajský portál TRT World

Luiz Inacio Lula da Silva
Na snímke brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva

Po porážke Jaira Bolsonara v druhom kole prezidentských volieb v októbri minulého roka čínsky prezident Si Ťin-pching vyjadril ochotu spolupracovať s Luizom Ináciom Lulom da Silvom na ďalšom rozvoji “komplexného strategického partnerstva medzi Čínou a Brazíliou v prospech oboch krajín a ich národov”.

Keď sa Lula v januári vrátil do prezidentského kresla, Čína vyslala na jeho inauguráciu delegáciu významných predstaviteľov vrátane viceprezidenta Wanga Qishana – Lula dostal od Siho list, v ktorom sa opisuje, ako sa “čínsko-brazílske vzťahy stali modelom vzťahov medzi veľkými rozvojovými krajinami s bohatými konotáciami a širokými perspektívami”.

Lula sa chystá na oficiálnu návštevu Číny 26. marca, keďže počas svojho tretieho mandátu sa snaží posilniť vzťahy s medzinárodnými partnermi. Očakáva sa, že sa stretne so Siom, premiérom Li Qiangom a predsedom Národného ľudového zhromaždenia Zhao Leji.

Lula mal pôvodne odcestovať do Pekingu v piatok, ale cesta bola presunutá na neskorší termín po tom, ako dostal zápal pľúc. Noviny O Globo informovali, že jeho odlet čaká na posúdenie zdravotného stavu.

Podľa Karin Costa Vazquezovej, výskumníčky z Fudanskej univerzity v Šanghaji, “návšteva je príležitosťou pre obe krajiny obnoviť bilaterálne vzťahy a ukázať pozitívne vedenie vo svete”.

“Pre Brazíliu sa návšteva koná v rámci prvých 100 dní vlády prezidenta Lulu a znamená význam Číny ako strategického partnera. Pre Čínu sa návšteva koná bezprostredne po dvoch zasadnutiach a signalizuje význam Brazílie pri vytváraní Siovej novej éry,” hovorí pre TRT World.

Dvojstranné rokovania v hlavnom meste Pekingu sa majú zamerať na obchod, investície, reindustrializáciu, energetickú transformáciu, klimatickú krízu a globálnu bezpečnosť.

Očakáva sa podpísanie najmenej 20 obchodných dohôd, pričom Lula má navštíviť aj Novú rozvojovú banku – bývalú Rozvojovú banku BRICS – v Šanghaji.

Viac ako 200 podnikateľov a 90 zástupcov brazílskeho poľnohospodárskeho sektora sa má pripojiť k Lulovej brazílskej delegácii na jeho štvrtej ceste do ázijského gigantu.

Napriek tomu, že bilaterálny obchod dosiahol v minulom roku rekordnú hodnotu 150,5 miliardy dolárov, Virginia Busilliová, výskumníčka a profesorka na Katolíckej univerzite v Cordobe, tvrdí, že Lulova návšteva nasleduje po nedávnom období “bezprecedentného napätia” v čínsko-brazílskych bilaterálnych vzťahoch.

Počas Bolsonarovho funkčného obdobia niektorí analytici obviňovali jeho administratívu zo sinofóbnej rétoriky voči Pekingu, najmä keď Čína požadovala vysvetlenie v súvislosti s údajne “veľmi rasistickým” tweetom.

“V tomto zmysle sa Lula bude snažiť obnoviť politickú harmóniu dosiahnutú prostredníctvom bilaterálnych vzťahov na začiatku storočia v snahe napraviť škody v diplomatických záležitostiach, ku ktorým došlo počas predsedníctva Jaira Bolsonara (2019 – 2022),” tvrdí Busilliová.

V rokoch 2003 – 2010, počas prvých dvoch Lulových mandátov, Latinská Amerika zažívala komoditný boom, keďže obe krajiny nadviazali silné obchodné a diplomatické vzťahy. Brazília vyvážala sójové bôby, železnú rudu a ropu a na oplátku získala najväčšie čínske pôžičky v regióne, približne 66 miliárd dolárov, čo predstavuje 47 % čínskych investícií v regióne.

Podľa Busilliovej bolo jedným z cieľov Lulovej zahraničnej politiky zvýšiť globálny vplyv Brazílie a zmeniť medzinárodný obchod.

Podľa Vazqueza “Lulova snaha o autonómiu ešte viac posilnila brazílsko-čínske vzťahy v roku 2009, až kým ku koncu jeho druhého funkčného obdobia nedosiahli historický vrchol. V roku 2009 sa Čína stala najväčším obchodným partnerom Brazílie a v roku 2012 sa Čína stala hlavným cieľom brazílskeho vývozu vo svete.”

Čínsko-brazílske strategické partnerstvo, ktoré vzniklo v roku 1993, sa v roku 2012 zmenilo na globálne strategické partnerstvo, pričom podľa Busilliovej sa počas pôsobenia bývalej prezidentky Dilmy Rousseffovej “bilaterálne vzťahy rozširovali a vzájomná dôvera rástla”.

Lula, jeden zo zakladateľov BRICS – hospodárskeho zoskupenia, ktoré zahŕňa Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Južnú Afriku – presadzoval “hospodársku autonómiu” rozvojových krajín a nezávislosť od amerického dolára.

BRICS
Ilustračné foto

Lula uviedol, že cieľom BRICS je “vytvoriť niečo silné, čo bude schopné pomôcť rozvoju najchudobnejších častí sveta”.

Tentoraz bude riaditeľkou finančnej zložky BRICS, Novej rozvojovej banky (NBD), exprezidentka Rousseffová, ktorá nahradí Bolsonarovho Marcosa Troyju.

Niektorí analytici predpovedajú, že Lula by ju mohol využiť na rozvojové projekty v krajine po vzore Ázijskej banky pre investície do infraštruktúry (AIIB), ktorá vlani schválila prvý projekt v Brazílii.

Postupom času sa väzby oboch krajín upevnili prostredníctvom Čínsko-brazílskej komisie na vysokej úrovni pre koordináciu a spoluprácu (COSBAN) – hlavného mechanizmu pravidelného dialógu medzi Brazíliou a Čínou s 11 podvýbormi, spoločným akčným plánom a 10-ročným plánom spolupráce.

Keďže Lula sa snaží obnoviť medzinárodné postavenie Brazílie, už odcestoval do Argentíny a USA. Busilliová naznačuje, že Lula si pravdepodobne zachová svoj tradičný “pragmatizmus” v zahraničnej politike, “vsadí na dobré vzťahy s USA a zároveň sa priblíži k Pekingu a obnoví s ním vzťahy”.

Tvrdí však, že Lulova snaha o posilnenie hospodárskej a politickej spolupráce sa odohráva v inom kontexte ako v roku 2003 v prostredí geopolitického napätia medzi USA a Čínou a výziev, ktoré predstavuje rusko-ukrajinská vojna.

Zatiaľ čo Lula bol kritizovaný za to, že neposlal zbrane na Ukrajinu, niektoré správy naznačujú, že Lula chráni záujmy Brazílie prostredníctvom stratégie nezapájania sa a zároveň podporuje mierový dialóg uprostred čoraz viac multipolárneho sveta.

Busilliová naznačuje, že je “reálne”, aby Lula a Si diskutovali o návrhu Brazílie “zúčastniť sa na prípadnom procese mnohonárodného dialógu s cieľom ukončiť vojnu medzi Moskvou a Kyjevom” a o snahe uzavrieť dohodu o voľnom obchode medzi Čínou a Mercosurom, čo Lula označil za “možné”.

José Augusto Guilhon, profesor politológie a medzinárodných vzťahov na Univerzite v Sao Paule, však tvrdí, že Lulova cesta sa koná v období “vážnych domácich prekážok” od Amazonky až po “polarizovanú politickú klímu”, pričom si všíma podobnosti s Lulovým predchádzajúcim pôsobením, keď sa podľa neho brazílsky líder presunul “od domácej politiky k budovaniu medzinárodného profilu”.

“Brazília zúfalo závisí od obnovenia medzinárodných očakávaní týkajúcich sa Lulových sľubov o zastavení odlesňovania, najmä v Amazónii. Po 100 dňoch vlády sa odlesňovanie v krajine viac ako zdvojnásobilo. Čína nie je ideálnou voľbou na turné s cieľom obnoviť medzinárodnú dôveru,” hovorí Guilhon pre TRT World.

Keďže však regionálni susedia, ako napríklad Argentína, sa už minulý rok pripojili k iniciatíve Pásmo a cesta, Busilliová tvrdí, že Brazília sa nemusí pripojiť, aby získala čínsky kapitál, keďže v krajine sa už realizovali rozsiahle projekty investícií do infraštruktúry. Naznačuje, že prípadný vstup Brazílie do BRI by bol “skôr symbolickým gestom s geopolitickým podtónom v čase, keď táto iniciatíva stráca na sile”.

Čínska stopa sa však rozprestiera v 23 z 27 brazílskych štátov, pričom Čína spolupracuje a investuje v oblasti ťažby, poľnohospodárstva, priemyslu, telekomunikácií, financií a medicíny.

V minulom roku, hovorí Vazquez, “viac ako 20 % brazílskeho dovozu pochádzalo z Číny a sústreďovalo sa na tovary strednej a vysokej technologickej náročnosti”, zatiaľ čo “do Číny smerovalo približne 30 % národného vývozu, pričom poľnohospodárske komodity sústreďovali viac ako 70 % brazílskeho predaja ázijskému gigantovi”.

To podľa nej poukazuje na príležitosť zvážiť “nové cesty medzinárodného obchodu a potrebu diverzifikovať a zvýšiť hodnotu brazílskeho vývozu do Číny”.

Busilliová hovorí, že Čína je “ekonomicky a geopoliticky silnejšia ako Brazília. Asymetria v bilaterálnych vzťahoch je oveľa väčšia ako na začiatku 21. storočia a je priaznivá pre Peking”.

“Lula bude musieť vyjednať väčšiu diverzifikáciu vývoznej štruktúry a väčšie investície do už vyspelých hospodárskych vzťahov, zabezpečiť väčšiu vrelosť a politickú harmóniu vo väzbách v súlade s opätovným uvedením Brazílie na medzinárodnú scénu,” dodáva.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:53

Pentagón poprel správu, že rekonštruuje havarované “mimozemské” vesmírne lode a rekonštruuje “ich” technológie. Informovala o tom spravodajská stanica Fox News.

17:39

Predstavitelia Európskej únie sa v stredu v Bruseli stretli so Sultánom Ahmadom al-Džábirom, predsedom klimatického summitu COP28, ktorý sa uskutoční na prelome novembra a decembra v Dubaji.

17:19

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu označil útok na Ruskom okupovanú Kachovskú priehradu na juhu Ukrajinu za “barbarský čin”. Moskva zo zničenia priehrady obviňuje Kyjev.

17:14

Tomáš Taraba: “Doložili sme potrebné podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorý bude riešiť činnosť vysokých štátnych úradníkov, ktorí išli vyzvať NATO a EÚ, aby zasiahli do volieb na Slovensku. Sú tak šikovní, že dôkazom ich aktivít je nielen ich vlastný úradný zápis z pracovnej cesty.”

16:50

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v stredu uviedlo, že oprava poškodeného čpavkovodu vedúceho z ruského Togliatti do ukrajinskej Odesy bude trvať jeden až tri mesiace. Moskva tvrdí, že čpavkovod vyhodili do vzduchu v utorok ukrajinskí sabotéri. Výbuch podľa ruského ministerstva obrany nastal v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny, pričom zranenia utrpelo aj niekoľko civilistov.

16:30

Britský premiér Rishi Sunak v stredu pricestoval na dvojdňovú návštevu USA. Hlavnými témami rokovaní budú situácia na Ukrajine, hospodárska spolupráca a umelá inteligencia.

16:00

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu v telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským navrhol vytvorenie medzinárodnej komisie na vyšetrovanie zničenia Kachovskej priehrady na juhu Ukrajiny. Tento návrh predstavil aj ruskému lídrovi Vladimirovi Putinovi.

15:13

Nemecký Inštitút pre ľudské práva (DIMR) sa domnieva, že boli naplnené všetky podmienky na to, aby mohla byť zakázaná krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD). DIMR však v súčasnosti neplánuje takýto krok presadzovať, informovala v stredu agentúra DPA.

14:51

Poľská vláda využije všetky existujúce právne opatrenia, aby ponechala v prevádzke svoju hnedouhoľnú baňu Turów ležiacu pri hraniciach s Českom. Povedal to v stredu hovorca poľskej vlády Piotr Müller, a to aj napriek utorkovému rozhodnutiu súdu vo Varšave, ktorý bani pozastavil povolenie na ťažbu z environmentálnych dôvodov.

14:40

Ukrajinskí sabotéri údajne v utorok vyhodili do vzduchu čpavkovod vedúci z ruského Togliatti do ukrajinskej Odesy. K výbuchu došlo podľa ruského ministerstva v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny, pričom utrpelo zranenia aj niekoľko civilistov.

14:17

Európska komisia (EK) v stredu oznámila, že spúšťa nové právne konanie proti Poľsku v súvislosti s rozhodnutím vlády vo Varšave zriadiť tzv. výbor na vyšetrovanie “ruského vplyvu”. Komisia zriadenie tohto kontroverzného orgánu vníma ako útok na politickú opozíciu, lebo zákon umožňujúci jeho zriadenie predpokladá, že výbor by vo svojej činnosti pokračoval aj po prípadnej zmene vlády po jesenných parlamentných voľbách.

14:12

Všeobecný súd Európskej únie v stredu zamietol žiadosť bieloruského oligarchu Alexandra Šakutina o zrušenie sankcií, ktoré boli naňho uvalené za napojenie na vládu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a jej zásahy proti opozícii. Šakutin, ktorý podniká v oblasti stavebníctva, poľnohospodárstva a strojníctva, bol v roku 2020 pridaný za zoznam Európskej únie, na ktorom sa nachádzajú subjekty so zmrazenými aktívami či zákazom víz.

14:00

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) pokračuje vo svojom úsilí získať úplný prístup do budov Európskeho parlamentu (EP). Toto úsilie sa vystupňovalo po prepuknutí škandálu “peniaze za vplyv”, známeho pod názvom Katargate.

13:49

Prvé pojednávanie v novej kauze ruského opozičného politika Alexeja Navaľného je naplánované na 19. júna. Pojednávanie moskovského mestského súdu sa bude konať vo väzenskom tábore č. 6 (IK-6) vo Vladimírskej oblasti, kde si Navaľnyj odpykáva svoj trest.

13:30

Právo občanov Ukrajiny žiť a pracovať v členských krajinách Európskej únie možno bude potrebné predĺžiť o 10 rokov. V súvislosti s pokračujúcou ruskou agresiou voči Ukrajine to uviedol osobitný poradca Európskej komisie (EK) pre ukrajinských utečencov Lodewijk Asscher.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Kapitalisti sa búria proti Číne

0 icon

Bratislava 7. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP, TASR/AP-Christophe Petit Tesson, Pool via AP, TASR/AP-Markus Schreiber)   Západní jastrabi čelia nepravdepodobnému odporu, píše Thomas Fazi pre UnHerd Po tom, ako Amerika zvádzala s Európou zástupnú vojnu proti Rusku, je teraz odhodlaná zopakovať tento úspech aj proti Číne. V tomto prípade by mohli byť…

Pápeža prijali do nemocnice

0 icon

Vatikán 7. júna 2023  (HSP/TERAZ/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino)   Pápež František absolvuje črevnú operáciu, ktorá si vyžiada niekoľkodňovú hospitalizáciu. Informoval o tom Vatikán, podľa ktorého už pápeža v stredu hospitalizovali v rímskej nemocnici Gemelli Pápež už v utorok absolvoval v Gemelli krátku prehliadku na tamojšom geriatrickom oddelení. Vatikán v stredu oznámil, že…

Eva Kailiová je späť s novým príbehom: Je tu sprisahanie

0 icon

Bratislava 7. júna 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Podozrivá z Qatargate sa snaží svoj prípad preformulovať ako morálny príbeh proti špionáži, čo vyvoláva nedôveru, píše POLITICO Eva Kailiová rozpráva nový príbeh, ktorý dvíha obočie: Úrady sa na ňu mohli zamerať, pretože vedela príliš veľa o vládnej špionáži. Po mesiacoch mlčania počas jej…

Lionel Messi bude hrať za Inter Miami

0 icon

Paríž 7. júna 2023  (TASR/HSP/Foto:Facebook) Aktualizované 7. júna 2023 o 16:54 Argentínsky futbalista Lionel Messi sa po odchode z Paríža Saint-Germain dohodol na spolupráci s tímom zámorskej MLS Interom Miami. Informoval o tom portál BBC Sport Tridsaťpäťročný útočník sa tak nevráti do FC Barcelona, kde strávil 21 rokov, a mal…

Toto rozhodnutie môže mať veľký vplyv na priebeh, scenáre a vývoj vojny

0 icon

Kyjev 7. júna 2023 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Ukrajina sa snaží získať od NATO jasné prísľuby o prijatí do Aliancie v záverečnom vyhlásení zo samitu vo Vilniuse, ktorý je naplánovaný na 11. - 12. júla Kyjev by zjavne chcel pozvanie do NATO aj napriek prebiehajúcej vojne, počas ktorej všetci…

SaS vyzýva na odmietnutie povinných kvót

0 icon

Bratislava 7. júla 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Strana SaS vyzýva vládu, aby na štvrtkovom (8. 6.) rokovaní Rady Európskej únie (EÚ) o nových migračných podmienkach nesúhlasila s povinnými kvótami na prerozdelenie ilegálnych migrantov po členských krajinách EÚ a presadzovala status quo. Minister vnútra Ivan Šimko plánuje prezentovať pozíciu,…

SaS vyzýva Roberta Fica na “súboj”

0 icon

Bratislava 7. júna 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Strana SaS vyzýva opozičný Smer-SD na tzv. súboj volebných programov. Žiada šéfa Smeru-SD Roberta Fica, aby predstavil svojich expertov a program, ktorý sa porovná s programom SaS. Strana kritizuje Fica za to, že svojimi výrokmi o manipulácii šíri nenávisť a rozoštváva…

Srbi sa nevzdávajú

0 icon

Belehrad 7. júna 2023 (HSP/Foto:Twitter@snntv_en)   V snahe nájsť riešenie krízy na severe Kosova pricestujú dnes večer do Belehradu vyslanci Európy a USA Miroslav Lajčák a Gabriel Escobar, informuje srbský spravodajský portál B92 V snahe nájsť riešenie krízy na severe Kosova, po Prištine, pricestujú dnes večer do Belehradu európski a…

O čipové válce

0 icon

Praha 7. júna 2023 (HSP/petrhampl/Foto:Pixabay)   O momentálně probíhající „válce o čipy“ už asi čtenáři vědí, ale málo se mluví o aktuálním stavu. Philip Pilkington se jej pokusil shrnout v komentáři na Unherd Nejprve se Američani pokoušeli Čínu odříznout od čipů a zabránit jim ve stavbě továren. Je to ovšem složitá…

Nová posila Demokratov – Dorota Nvotová

0 icon

Bratislava 7. júna 2023 (TASR/HSP/Foto: Screenshot)   Do mimoparlamentnej strany Demokrati vstupuje pred predčasnými septembrovými parlamentnými voľbami hudobníčka a občianska aktivistka Dorota Nvotová. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval predseda strany Eduard Heger Nvotová by sa chcela venovať téme menšín, Rómov aj kultúry, pretože má za sebou niekoľko projektov…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Tretia svetová vojna je namierená proti Rusku...

0icon

Tento článok uverejňujem v plnom znení tak, ako som ho prebral. Je to preto, lebo článok bol uverejnený pred osem a pol rokmi v decembri 2014!!! Urobil som len malé doplnky pre vysvetlenie. Doplnky sú v zátvorke. Ak sa Vám zdá stále aktuálny, nemýlite sa...

Vysielanie českých televízií na Slovensku (+ Markíza, JOJ i Orange)

0icon

Asi pred 3 mesiacmi Orange vypol cca 6 staníc z okruhu českej komerčnej TV Prima na Slovensku. Už pred rokmi sa vyplo vysielanie staníc NOVY.V médiách rezonuje ako hlavný dôvod tohto konania snaha slovenskýchkomerčných televízií JOJ a Markíza, nakoľko vraj české televízie nemajú licencie /právo na Slovensku vysielať. Poďme sa…

Marek Danko

Radikálna pomsta: Ukrajina ničí Maďarov

0icon

Možno sa vzťahy medzi Maďarskom a Ukrajinou vždy vyznačovali neustálymi problémami a hádkami medzi krajinami. Maďari neustále hovorili o útlaku maďarských národnostných menšín na ukrajinskom území, no v Kyjeve boli takéto vyhlásenia neustále vyvracané. V skutočnosti ukrajinská vláda naozaj považovala národnostné menšiny za nástroj nát

Erik Majercak

Prečo Rusko nejako moc aktívne nepokračuje s operáciou na Ukrajine. Prečo sa zdá, že je to zmrazené. Prečo na nás denne nekydajú z médií až toľko ako obvykle

0icon

Samozrejme, že mediálny priestor dostáva na Slovensku teraz primárne kampaň „leboFico“, „leboKremeľ“, „lebodemokracia“, lebo tieto problémy zahraničím riadené politické strany nevedia rozchodiť a je ďaleko nebezpečnejší do októbra pre všetkých lokálnych nohsledov, takže 21 miliónov pre šorošove handry od prez

Marián Tkáč

Náhody neexistujú: Slováci a Maďari plece pri pleci

0icon

V americkom Orlande vyvrcholili 4. majstrovstvá sveta v novom športe, vo futgolfe. A predstavte si, ako symbolicky: zlato získala v individuálnej súťaži žien Slovenka Lucia Čermáková a v individuálnej súťaži mužov Maďar Bence Bacskai! Keďže náhody neexistujú, práve na pôde všemocnej Ameriky sa predviedli ako úspešné v rodiacom sa olympijskom…

Vášeň v Tebe

Lesník ukázal geniálny trik, ako sa zbaviť kliešťov

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:pixabay.com/Catkin). Kliešte, ktoré sú ľuďmi asi najnenávidenejšie tvory, už niekoľko týždňov útočia na ľudí a zvieratá. A hoci na internete nechýbajú rady, ako sa pred týmito parazitmi chrániť, najnovší trik jedného z lesníkov sa stal skutočným hitom.

Ako strihať paradajky? Radšej buďte opatrní. Jedna chyba zničí celý krík

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/2 Minute Garden Tips). Ak chcete, aby vaše sadenice túto sezónu priniesli veľa ovocia, robte pravidelne jednu vec. Ako orezať paradajky, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky? Urobte to správnym spôsobom a kríky prinesú veľa paradajok. Aby ste mohli zbierať bohatú úrodu, musíte sa…

Princ Harry vypovedal na súde. Hovoril o svojich depresiách a paranoji

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: instagram.com/royal_family_history). V utorok 6. júna sa princ Harry objavil na Najvyššom súde v Londýne, kde svedčil v procese proti Mirror Group Newspapers, známemu bulvárnemu vydavateľovi vo Veľkej Británii. Počas pojednávania z jeho úst zazneli silné slová.

Takto sa vyrába zlaté hnojivo. Patent záhradníkov a vlastníkov pozemkov na bohatú úrodu

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/Vidlák). Oplatí sa obohatiť kompost dážďovkami? Odborníci tvrdia, že dážďovky dokážu urobiť veľa dobrého a že hnojivo, ktoré produkujú, má cenu zlata. Ako teda prilákať dážďovky do kompostu? Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť čo najlepšie výsledky.

Lekár podával pacientke kávu s jeho semenom. Na súde tvrdil, že si neumyl ruky

0 icon

7.6.2023. Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/DarkoStojanovic). Začína sa proces proti britskému lekárovi Dr. Nicholasovi Johnovi Chapmanovi. Je obvinený zo sexuálneho napadnutia svojich obetí pridávaním semena do ich kávy. V Spojenom kráľovstve sa začne prestížny súdny proces proti všeobecnému lekárovi Dr. Nicholasovi Johnovi Chapmanovi. Podľa

Armádny Magazín

Najväčšie západné energetické korporácie si veľmi dobre ohrievajú ruky na sankčnej vojne proti Rusku

0 icon

USA, 7.jún 2023 (AM) – Už dávno je jasné, že protiruské sankcie majú bumerangový efekt na ekonomiky západných krajín. Prejavil sa prudkým nárastom inflácie, poklesom už aj tak nízkych mier hospodárskeho rozvoja a poklesom reálnych príjmov občanov. Podľa OECD do konca roka 2022 klesli príjmy v 38 členských krajinách OECD ako…

Húfnice CAESAR sa Ukrajine nehodia!

0 icon

Francúzsko, 7.jún 2023 (AM) – Vraj je to pre ich zraniteľnosť, teda pre ich rýchle opotrebúvanie a nemožnosť opráv, tvrdí francúzsky aktivista Xavier Moreau. Donedávna sa však na Ukrajine hovorilo o samohybných húfniciach CAESAR trochu inak, pyšnejšie. Napr. ukrajinský minister obrany Aleksej Reznikov vyhlasoval, že vďaka dodávkam z Francúzska a Dánska má Ukrajina druhý najväčší park

CIA vás špehuje prostredníctvom vášho smartfónu

0 icon

Nemecko, 7.jún 2023 (AM) – Federálna bezpečnostná služba spoločne s ruskou FSO odhalila spravodajskú operáciu amerických tajných služieb, ktoré využívali mobilné zariadenia Apple (USA). "Bezpečnosť ruskej telekomunikačnej infraštruktúry odhalila anomálie špecifické len pre používateľov mobilných telefónov Apple a spôsobené pôsobením doteraz neznámeho škodlivého softvéru (VPO) využívajúceh

Západ testuje na Ukrajine tie typy zbraní, ktoré potom použije v priamej vojne s Ruskom

0 icon

Rusko, 7.jún 2023 (AM) – Ako informovalo ruské ministerstvo obrany deň predtým, ruská armáda pri odrazení ofenzívy ukrajinskej armády na južnom Donecku zničila 28 tankov Ozbrojených síl Ukrajiny vrátane ôsmich nemeckých Leopardov. Podľa vojenského analytika Jurija Kotenoka budú západné krajiny naďalej zásobovať Kyjev

Rusku hrozí čierna známka FATF. Pridá sa ku Kimovi?

0 icon

USA, 7.jún 2023 (AM) – Nepriatelia Ruska sa domnievajú, že sankčná vojna proti krajine by sa nemala obmedzovať na trestné opatrenia jednotlivých štátov, ale je potrebné medzinárodné úsilie. Samozrejme, ideálne by bolo, keby sa rozhodnutie o sankciách voči Rusku prijalo na úrovni Bezpečnostnej rady OSN, ale to sa nedeje a pravdepodobne ani…

TopDesať

Raritné fotografie známych osobností, ktoré ste nikdy nevideli

0 icon

V dnešnom digitálnom veku, kde každý má vreckový fotoaparát vo svojom smartfóne a fotografie sú všadeprítomné, je ťažké si predstaviť, že existujú snímky známych osobností, ktoré zostali skryté pred našimi očami. No práve tieto zriedkavé a raritné fotografie nám poskytujú jedinečný pohľad do minulosti, odhaľujúc celebrity v úplne novom svetle.…

Kvíz: Dokážete spoznať európsku krajinu na základe jej tvaru?

0 icon

Vitajte, milí čitatelia, v našom novom článku plnom geografického dobrodružstva! Dnes vás pozývame na vzrušujúcu výzvu, ktorá vás zavedie do srdca Európy a vyzve vás, aby ste preukázali svoje znalosti o európskych krajinách. Dokážete spoznať európsku krajinu len na základe jej tvaru? Európa je kontinent bohatý na rozmanitosť a históriu. Každá…

Tieto celebrity svoje outfity využili aj po rokoch

0 icon

Vitajte v fascinujúcom svete módy a celebrít! V tomto článku sa pohrávame s myšlienkou, že ani tie najznámejšie celebrity sa neboja využiť svoje outfity opakovane, a to s tým istým štýlom a eleganciou. Odkazujú na pravdu, že dobrý štýl je nadčasový a že oblečenie môže slúžiť viac než len pri…

Tieto fotografie dajú poriadne zabrať tvojmu zraku a mozgu

0 icon

V tomto článku si ukážeme fotografie, ktoré nenechajú váš zrak a mozog na pokoji. Pri niektorých fotografiách sa budete musieť skutočne zamyslieť, či vidíte skutočnosť alebo iba optický trik. Tieto fotografie majú schopnosť vyvolávať záhadné dojmy a vášne vo vašom vnútri. Za ich zdanlivo jednoduchými a bežnými kompozíciami sa však…

Extrémne drahé chyby zachytené na fotografiách

0 icon

Hovorí sa, že za chyby sa platí. Bohužiaľ, tieto fotografie majú hodnotu tisícky eur - tisícky eur na opravy poškodených vecí. Pozrite sa na zbierku nešťastia v podaní extrémne drahých chýb. Reddit je na vrchole v poskytovaní fotografií ľudí, ktorí majú naozaj ťažký deň. Prispievatelia na r/ThatLookedExpensive sa delia o…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali