Branislav Fábry: Epidémia militaristického šialenstva

Bratislava 3. júna 2017 (HSP/Foto:Facebook)

 

V posledných rokoch je čoraz jasnejšie, že Slovensko a celá Európa sa vydali na cestu silnej podpory militarizmu. Väčšina politikov a médií úplne stratila zmysel pre mieru a v súlade s prianiami Washingtonu volá po neustálom navyšovaní výdavkov na zbrojenie a po agresívnej politike vo svete, najmä na Blízkom Východe.

Došlo to tak ďaleko, že militarizmus sa stal „vyznaním viery“ mnohých politikov a médií. Naopak, tí, ktorí nesúhlasia, sú vnímaní ako verejní nepriatelia a pacifizmus alebo odpor voči základniam NATO je často nálepkovaný ako „extrémizmus“.

 

Výdavky na zbrojenie vo svete

Keď sa celkovo pozrieme na krajiny, ktoré v 21. storočí vydávali na obranu najviac, tak jednoznačne dominujú štáty NATO a ich spojenci. Členské štáty NATO vydávajú na zbrojenie podstatne viac než zvyšok sveta. Podľa posledných údajov samotné USA vydávajú 611 miliárd dolárov ročne, čo tvorí skoro dve pätiny svetových zbrojných výdavkov. USA vydávajú na zbrojenie skoro dvakrát viac než všetky krajiny BRICS spolu. V prvej desiatke zbrojného rebríčka sa však nachádzajú traja ďalší členovia NATO (Francúzsko, V. Británia a Nemecko), ako aj traja strategickí spojenci Západu (Saudská Arábia, Japonsko, Južná Kórea).

V druhej desiatke zbrojného rebríčka tiež dominujú hlavne spojenci USA a krajiny, kvôli ktorým Západ údajne zbrojí, výrazne zaostávajú. Ani Irán ani KĽDR nemôžu konkurovať zbrojeniu spojencov USA. Irán vydal na zbrojenie v minulom roku asi 12 miliárd dolárov, čo je neporovnateľne menej než hlavní spojenci USA v regióne – Saudská Arábia 63 miliárd a SAE 22 miliárd. Irán je podľa výdavkov na zbrojenie medzi krajinami Blízkeho Východu až na piatom mieste. Naopak, Saudská Arábia po uzavretí nových zbrojných dohôd s USA za 110 miliárd čoskoro predbehne i Rusko (69 miliárd ročne) a dosiahne opäť na tretie miesto svetového zbrojného rebríčka.

Dosiahne sa však novým zbrojením NATO a jeho spojencov na Blízkom Východe viac bezpečnosti vo svete? Už dnes možno konštatovať, že nie. Saudská Arábia vďaka novým kontraktom s D. Trumpom dokáže zničiť viac infraštruktúry v Jemene, vyvolať väčšiu epidémiu cholery, spôsobiť väčšiu utečeneckú vlnu, ale vyriešiť konflikt v Jemene nedokáže, tak ako ho nedokázala vyriešiť doteraz. Možno mať i obavy, že mnoho z amerických vojenských dodávok pre Saudskú Arábiu skončí v rukách teroristov z ISIL alebo al-Kajdy, pôsobiacich v Sýrii. To tiež k väčšej bezpečnosti Európy nepomôže.

Negatívne následky môže priniesť i reakcia krajín, ktoré sa západným zbrojením budú cítiť ohrozené. V súvislosti s napätím medzi USA a Čínou vo východnej Ázii pociťuje znepokojenie Peking, ktorý má potenciál viesť so Západom rovnocenné závody v zbrojení. Ešte väčšie obavy z nárastu zbrojenia na Západe však musia mať štáty, ktoré nemajú čínsku ani ruskú veľkosť. Mnoho štátov v Afrike, na Blízkom Východe alebo v Latinskej Amerike, ktoré nemajú ideálne vzťahy so Západom, považuje nové západné zbrojenie za hrozbu. Imperatívom daného štátu potom bude pripraviť sa na možnú konfrontáciu svojim vlastným zbrojením. Vzhľadom na to, že ide zväčša o chudobné krajiny, takéto nové zbrojenie môže zásadne zhoršiť sociálnu situáciu obyvateľstva…

Pokiaľ ide o Európu, vzorovým žiakom zbrojárskej lobby je Grécko. To dlhodobo vedie v rebríčkoch štátov EÚ s najvyššími výdavkami na zbrojenie a práve náklady na zbrojenie výrazne prispeli k jeho ekonomickému kolapsu. Médiá síce radšej píšu o „tučnom Grékovi“ než o „tučných kontraktoch“ zbrojárskych firiem v Grécku, ale dokonca ešte dnes, v čase prísnych reštriktívnych opatrení, vydáva Grécko v pomere k svojmu HDP na zbrojenie najviac zo všetkých európskych spojencov USA. Napriek tomu je grécka schopnosť brániť vlastnú krajinu pochybná. Vojaci, ktorí vidia zúfalú situáciu vo vlastnej krajine, sú demoralizovaní a tisíce tankov či obrnených vozidiel pri aktuálnych hrozbách (migrácia, terorizmus) nepoužiteľné.

 

Obrnené vozidlá za 1,2 miliardy eur

Gréckou cestou sa chce vydať aj slovenské ministerstvo obrany. To plánuje v nasledujúcich rokoch nakúpiť spolu 81 bojových obrnených vozidiel na podvozku 8×8 za 417 miliónov eur a 404 bojových obrnených vozidiel na podvozku 4×4 za 782,7 milióna eur. Tento „obchod storočia“  by sa mal uskutočniť v rokoch 2018-2029. Vzhľadom na situáciu na Slovensku je však otázne, či takéto nákupy majú byť skutočnou prioritou pre Slovensko. Hlavným problémom nákupov je to, že o celej téme neprebehla dostatočná verejná diskusia a verejnosť bola z rozhodovania vylúčená. To je ostatne zvykom pri všetkých podstatných otázkach v SR. V médiách sa síce o projekte hovorilo, ale zaznel len názor tých „odborníkov“, u ktorých bolo vopred jasné, že projekt podporia. Lenže o nákupe obrnených vozidiel by sa diskusia mala nielen predstierať.

aznieť by mali najmä kritické výhrady voči projektom ministerstva. Minister P. Gajdoš sa opakovane vyjadril, že musíme nakupovať nové zbrane, aby sme sa cítili bezpečne. Lenže nákupom nových zbraní nezískame bezpečnosť. Nové zbrojenie a vysielanie našich vojsk na ruské hranice našu bezpečnosť nezvýši. Naopak, pre našu bezpečnosť potrebujeme, aby armáda dokázala reagovať na reálne a nie pomyselné hrozby voči SR. Práve my a naši spojenci z NATO sme svojim militarizmom spôsobili, že sa okolo Európy vytvoril pás nestabilných a nepriateľských krajín. Zdá sa, že tento trend podporuje i slovenská vláda, ktorá chce znovu posielať slovenských vojakov do Iraku a do Pobaltia.

Hlavným problémom slovenskej bezpečnosti nie sú nízke výdavky na zbrojenie, ale nedôvera veľkej časti občanov k obrannej politike SR. Oficiálni predstavitelia sú príliš upnutí na „ruskú hrozbu“ a je otázne, či by dokázali zareagovať v prípade konfliktu s niektorým členským štátom NATO. Mnohí občania SR tiež nechápu, prečo sa SR zapojila do operácie „Iracká sloboda“ v roku 2003 a za svoju účasť sa nikdy neospravedlnila. Naopak, Slovensko je znovu členom americkej vojenskej koalície v Sýrii a podporuje bombardovanie, pri ktorom USA v rozpore s medzinárodným právom útočia na oficiálnu sýrsku armádu. Až príliš mnohí majú na Slovensku pocit, že toto nie je politika, ktorá by napomáhala bezpečnosti SR.

Dôkazom nedôvery obyvateľstva je fakt, že na projektoch ministerstva ako je „Dobrovoľná vojenská príprava“ sa občania nechcú zúčastňovať – zúčastnilo sa len 31 ľudí. Medzi mladými ľuďmi na Slovensku je pritom záujem o branné aktivity, avšak určité veci, ktoré robí armáda, nie sú ochotní znášať. Pre mnohých je napr. nepredstaviteľné počúvať pri výcviku rusofóbnu indoktrináciu od „politrukov“ z Inštitútu bezpečnostných a obranných štúdií (IBOŠ), vedeného I. Samsonom. Také reči nedokážu počúvať ani v televízii. Na preklenutie priepasti medzi armádou a obyvateľstvom treba presvedčiť verejnosť, že armáda bráni náš záujem a nie záujem niektorých mocných spojencov.

 

Mrhanie slovenských prostriedkov

Neprijateľné je aj to, že vláda očividne nemá jasno, ktoré verejné výdavky chce obmedziť kvôli zbrojeniu. Zvyšovanie výdavkov na zbrojenie sa určite odrazí na iných rozpočtových kapitolách. Máme polorozpadnuté školy, nemocnice či športoviská a nedokážeme dokončiť diaľnicu do Košíc, ktorú sa R. Fico zaviazal postaviť do roku 2010. O neúcte slovenských vlád k ústavným právam pacientov a dôchodcov netreba veľa hovoriť. Záväzky voči občanom, ku ktorým politikov núti ústava, zjavne nemajú takú prioritu ako záväzky voči NATO.

Otázkou tiež je, či odlišné použitie zdrojov by nepomohlo bezpečnosti SR lepšie než zbrojenie. Peniaze by sa dali použiť v rómskych osadách, kde je situácia dlhodobo alarmujúca a alarmujúci je tam aj nárast „staro-nových“ chorôb, ako napr. tuberkulóza. Avšak epidemiologická situácia celej našej populácie sa v budúcnosti môže stať problémom a na ten nezareagujú ani vrtuľníky ani obrnené vozidlá. Ďalším bezpečnostným problémom do budúcna bude očakávané pokračovanie utečeneckej krízy. Príkladom nezvládnutia tejto krízy bolo po zuby ozbrojené Grécko a naopak, krajiny s nižšími výdavkami na obranu si vedeli poradiť oveľa lepšie. Európe by pri tejto hrozbe pomohla skôr účelne použitá rozvojová pomoc pre Blízky Východ, teda taká, ktorá nebude použitá na organizáciu revolúcií. Rozvojová pomoc stojí menej než nové zbrane, ale SR či väčšina krajín EÚ napriek tomu svoje záväzky v oblasti rozvojovej pomoci neplní.

Vláda sa snaží verejnosť upokojiť, že výdavky na obranu chce zvýšiť na „iba“ 1,6% HDP, lenže číslo 1,6% HDP sa rovná skoro 10% príjmom štátneho rozpočtu – to je číslo, ktoré sa musí citeľne prejaviť v iných rozpočtových kapitolách. Za veľmi neúspešný pokus ministra Gajdoša tiež považujem snahu upokojiť verejnosť tvrdením o tom, že našej ekonomike darí a preto sa zdroje nájdu. Nebudem teraz polemizovať o tom, či sa ekonomike naozaj darí, hoci priveľa obyvateľov to subjektívne nepociťuje. Stačí si však uvedomiť, že počas realizácie mnohoročného zbrojárskeho projektu v rokoch 2018 – 2029 môže prísť k rôznemu ekonomickému vývoju. V súčasnej Európe by hospodárska kríza vôbec neprekvapila. Ak však ani dnes nemá vláda jasno, odkiaľ na financovanie projektu zbrojenia zoberie zdroje, ako sa bude správať pri prípadnej ekonomickej kríze?

Niektorí si možno všimli, že projekt obrnených vozidiel ešte nie je ešte ani zrealizovaný a oligarchické médiá s militaristickými aktivistami už rozbehli propagandu za ďalšie zbrojenie. Tentokrát máme „modernizovať“ letectvo. Dokonca sa možno obávať, že navyšovanie zbrojných výdavkov na 1,6% HDP môže byť len prvou etapou militarizácie Slovenska. Vláda svojim zbrojením zrejme skúša koľko militarizmu občania unesú a ak bez silného odporu zvládnu zvyšovanie výdavkov na 1,6% HDP, tak sa bude zbrojiť ďalej a ďalej. Veď USA požadujú zvýšenie výdavkov prinajmenšom na 2% HDP.

 

Centrum korupcie a mlčanie bojovníkov proti korupcii

Nákup nových zbraní je však aj skvelá príležitosť pre určitých ľudí, ako sa obohatiť. Nie je žiadnym tajomstvom, že práve obchod so zbraňami je jedným z najvýznamnejších motorov korupcie vo svete. Podľa niektorých odhadov je zodpovedný až za 40% všetkej korupcie vo svetovom obchode. Zbrojárske obchody sú obvykle transakcie veľkého rozsahu, pri ktorých rozhodujú štátni funkcionári a preto zbrojárske firmy korumpujú mnoho relevantných subjektov, od politikov až po novinárov. Pre úspešnosť ich počínania je tiež dôležité, aby bola verejnosť z rozhodovacích procesov vylúčená pod priehľadnou zámienkou tajnosti informácií o obrane. Problémom je i to, že obchod so zbraňami je vo svete silno koncentrovaný a aj pri nákupe obrnených vozidiel je okruh možných dodávateľov dosť obmedzený.

Zaujímavé je tiež, že voči tomuto obrovskému obchodu zatiaľ dostatočne nevystupujú ani tie mimovládne organizácie na Slovensku, ktoré sa údajne špecializujú na korupciu. Zvlášť mimovládne organizácie, ktorých projekty sú spolufinancované zo strany veľvyslanectva USA alebo od iných amerických subjektov by mali vystupovať kriticky, inak na nich padá tieň podozrenia zo „zištného mlčania“. Boli to totiž práve USA, kto vytvoril na slovenskú vládu tlak, aby nakúpila nové zbrane. USA pritom presadzujú záujmy amerických zbrojárskych firiem a prezident D. Trump sa otvoreným prepojením záujmov zbrojárskeho priemyslu a zahraničnej politiky USA vôbec netají.

Zaujímavým faktom je i to, že problematike nového zbrojenia sa vyhýbajú i organizátori tzv. pochodov proti korupcii. Pritom práve zbrojárske obchody by sa mali stať predmetom protikorupčných protestov na Slovensku. Nemožno si nevšimnúť, že v krajinách našich susedov boli rozsiahle zbrojárske kontrakty spojené s najväčšími korupčnými škandálmi. V Rakúsku kvôli odhaleniu korupčných praktík zrušili kontrakt na nákup bojových lietadiel a dodnes sa hľadajú vinníci. Podobne ani v ČR nemajú s veľkými zbrojnými kontraktami dobré skúsenosti – spomenúť možno napr. podozrenia voči britskej spoločnosti BAE Systems. Tá je zhodou okolnosti exkluzívnym partnerom konferencie GLOBSEC.

 

Obviňovanie z fašizmu

Na podporu militarizmu a vojenských agresií sa v súčasnosti začal používať i ďalší spôsob politického boja. Je to snaha očierňovať všetkých, ktorí nepodporujú militaristickú politiku Západu, z fašizmu a pravicového extrémizmu. Typické sú pritom najmä hanlivé materiály GLOBSEC Policy Institute v spolupráci so zahraničnými partnermi, ako napr. Political Capital z Budapešti. Nedávno tam vyšla publikácia G. Mesežnikova a R. Bránika o pravicovom extrémizme na Slovensku, v ktorej sa snažili dokázať prepojenie slovenskej extrémistickej pravice na Moskvu. Je však absurdné, kde všade autori štúdie videli ruský vplyv. Dokonca aj denník Pravda a televíziu TA3 označili za „ambivalentné a občas dokonca skryto proruské médiá“ (s. 42). Každý, kto tieto médiá čo i len trochu sleduje, musel žasnúť nad takou konšpiračnou teóriou.

Na uvedenej propagande je zvlášť zaujímavé to, ako sa zmenil postoj k strane SNS. Na konci roku 2015 Political Capital vo svojej štúdii o pravicovom extrémizme označil stranu SNS za „hlavný subjekt nacionalistickej krajnej pravice“ na Slovensku a venoval jej značný priestor. Vyššie uvedená nová publikácia Political Capital z roku 2017 však už venuje strane SNS len niekoľko riadkov. Pritom strana sa personálne až tak nezmenila, akurát sa po voľbách pridala na stranu NATO a jej minister je hlavným iniciátorom zbrojenia. Za normálnych okolností by prebratie ministerstva obrany „pravicovými extrémistami“ a ich zbrojenie malo vzbudzovať obavy „expertov“. Zdá sa však, že stačí podporiť NATO, vyslať vojakov na ruské hranice a kúpiť americké zbrane – potom sa donedávna „hlavný subjekt krajnej pravice“ stane pre štúdiu o pravicovom extrémizme nezaujímavým.

Paradoxné je napr. i to, že v štúdii o pravicovom extrémizme G. Mesežnikov a R. Bránik skritizovali aj Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB), ktorý otvorene zastáva antifašistické ľavicové postoje. Autori uviedli, že médium SZPB Bojovník zaradili do štúdie o pravicovom extrémizme kvôli jeho článkom o Ukrajine. Pritom SZPB sa pri Ukrajine venuje najviac problematike tamojších banderovských extrémistov. Zdá sa, že do niektorých štúdií o pravicovom extrémizme vás zaradia aj za to, že kritizujete fašistov, akurát v nesprávnej krajine… Podobnú propagandu vypúšťal Political Capital a spol. aj v minulosti, napr. keď sa v štúdii o pravicovom extrémizme vyjadril, že pacifistická iniciatíva „Zjednotení za mier“ slúži Kremľu. Na popis všetkých podobných excesov nie je v tomto článku dosť miesta, avšak myslím, že účelové zneužitie pojmu „pravicový extrémizmus“ pre označovanie pacifistov a odporcov zbrojenia je očividné.

 

Aký bude výsledok militarizácie?

Pri náraste zbrojenia na Západe možno spomenúť množstvo hrozieb a scenárov. Úplne najhoršie by bolo, ak by sa západným militaristom podarilo svojou agresivitou vyvolať otvorenú vojnu s Ruskom. Ak však aj militaristi otvorenú vojnu s Ruskom nevyvolajú, svojim zbrojením zrejme destabilizujú Blízky Východ ešte viac než doteraz. Táto verzia je veľmi pravdepodobná, pretože nárast zbrojenia v krajinách NATO je sprevádzaný aj nárastom zbrojenia spojencov USA na Blízkom Východe. Ale i v prípade, ak nepríde k predchádzajúcim scenárom, slovenská vláda môže nákupom nových zbraní spôsobiť ekonomické problémy v iných rozpočtových kapitolách. V súčasnej SR, kde hnev občanov voči politikom stále narastá, to určite nepovedie ani k bezpečnosti ani k stabilite…

Na záver spomeniem len slová P. O. Hviezdoslava (Krvavé sonety), mimoriadne aktuálne práve v dnešných dňoch:

I k srdcu pripustia si naučenie,

že nad paloš jest nástroj hotovší,

žľab vybrázdiť, nímž za zdarom zdar ženie;

že človek nie hmyz pod šľap podošví;

že niet cti v bitke, jak krv vodou nenie: —

i naveky meč skryjú do pošvy?…

Branislav Fábry

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:43

V blízkosti veľvyslanectva USA v libanonskej metropole Bejrút došlo v stredu večer k streľbe. Incident sa zaobišiel bez obetí na životoch a zranených. Vo štvrtok o tom informoval hovorca veľvyslanectva Jake Nelson. Diplomatická misia USA je v kontakte s miestnymi orgánmi činnými v trestnom konaní.

17:24

Marocká vláda investuje na obnovu oblastí zasiahnutých zemetrasením, pri ktorom začiatkom septembra zahynulo takmer 3000 ľudí, približne 120 miliárd dirhamov (okolo 11 miliárd eur).

17:24

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Bíreš vo štvrtok v Modre hostí 9. európsku výročnú konferenciu Mier a poľnohospodárstvo. Konferenciu organizuje a prevzalo nad ňou záštitu Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR spolu s Iniciatívou Chlieb mieru sídliacou v Berlíne.

17:23

České zdravotníctvo je vo svetovom meradle na špičkovej úrovni, vyhlásil vo štvrtok na konferencii Zdravotníctvo 2024 český premiér Petra Fiala. Za jeho najväčšie aktuálne problémy považuje nedostatok liekov a nespokojnosť mladých lekárov. Obidva sa podľa neho vláda snaží riešiť.

17:03

Nákladná loď Resilient Africa preplávala vo štvrtok cez Bosporský prieliv a stala sa prvým plavidlom s obilím z Ukrajiny, ktoré sa dostalo do Čierneho mora cez dočasný koridor. S odvolaním sa na zdroje monitorujúce námornú dopravu v danej oblasti o tom informovala agentúra AFP.

17:03

Britský kráľ Karol III. vo štvrtok vyhlásil, že Británia bude vždy jedným z najbližších spojencov a najlepších priateľov Francúzska. Urobil tak počas príhovoru vo francúzskom Senáte, hornej komore parlamentu.

17:01

Ukrajina vo štvrtok vyhlásila, že zasiahla leteckú základňu Ruska na Kryme.

16:57

Mark Milley odstúpil z funkcie predsedu Zboru náčelníkov štábov USA.

Na jeho miesto Senát potvrdil Charlesa Browna, informuje Hlas Ameriky.

Brown je bývalý vojenský pilot a má skúsenosti s velením jednotkám v tichomorskom regióne. Médiá poznamenávajú, že tieto skúsenosti budú užitočné v konflikte s Čínou.

Bude druhým Afroameričanom vo funkcii.

Generál Charles Q. Brown
Na snímke Charles Q. Brown

16:54

Poslanci parlamentných frakcií vládnych strán Fidesz-KDNP, ktorí rokujú druhý deň v severomaďarskom Ostrihome, v zákonodarnom zbore nepodporia vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Podľa servera atv.hu to vo štvrtok povedal predseda frakcie Fideszu Máté Kocsis.

16:53

Zelensky, ktorého prejav pred Kongresom zrušil predseda Snemovne reprezentantov McCarthy, pravdepodobne vystúpi pred členmi Senátu v uzavretom formáte, uvádza The New York Times.

Podľa novín takéto stretnutie mieni zorganizovať líder demokratickej väčšiny v hornej komore Kongresu Chuck Schumer.

Viacerí zákonodarcovia už účasť na stretnutí odmietli.

16:53

92-ročný mediálny magnát Rupert Murdoch oznámil, že odstupuje z funkcie predsedu predstavenstva spoločností Fox a News Corp, informovala CNN.

Jeho syn Lachlan Murdoch sa stane jediným predsedom oboch spoločností. Murdoch starší ho označil za “vášnivého a zásadového vodcu”.

Spoločnosť Fox News oznámila odchod Ruperta Murdocha už vo svojom štvrtkovom rannom vysielaní.

Rupert Murdoch
Na snímke Rupert Murdoch

16:51

Predseda Snemovne reprezentantov USA McCarthy uviedol, že odmietol povoliť Zelenskému vystúpenie v Kongrese z dôvodu zaneprázdnenosti zákonodarcov.

Samotný Zelenskyj už pricestoval do Kongresu, kde bude mať stretnutia s viacerými kongresmanmi.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Celkovo 995 ľudí sa zúčastnilo pokusu o zápis do Guinnessovej knihy rekordov, keď čo najviac účastníkov hádzalo svoje gumáky počas národných majstrovstiev orby v írskom Rathenisku

Autor: TASR/AP-Niall Carson

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Zemiakové placky získajú novú chuť, ak zmeníte hlavnú ingredienciu. Sú s ňou stokrát lepšie

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zemiakové placky sú klasika nad klasiku. Každý viac či menej skúsený kuchár pozná ich recept naspamäť. My by sme vám však chceli ukázať ich novú verziu, ktorá sa považuje za chutnejšiu. Stačí vymeniť jednu ingredienciu a uvidíte.

Masť z bobkového listu pripravíte z 2 zložiek. Odstraňuje nedokonalosti ako laser

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Mnoho kozmetických perál nájdeme v drogériách. Zvyčajne to nie sú drahé výrobky a dokážu rýchlo zlepšiť vzhľad pleti. Jednou z nich je masť z bobkového listu. Na čo pomáha a ako si ju môžete vyrobiť sami doma?

Prečo sa okná zvonku zahmlievajú? Postupujte podľa týchto rád a vaše okná budú suché ako v pekle

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Prečo sa okná zvonku zahmlievajú? Bohužiaľ, problém zaparených okien je nočnou morou mnohých z nás. Ako tomu zabrániť? Odporúčame osvedčený domáci liek na mokré okná na jeseň a v zime.

Myši sa balia do domov ako šialené. Vezmite si jednu vec z kuchyne a tú vašu vynechajú

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Myši sú pre mnohých ľudí vážnym problémom. Najmä na jeseň vyhľadávajú teplý kútik, a preto sa radi zakrádajú do našich domácností. Pasce nie sú príliš humánnym riešením, no rozhodneme sa ich používať pomerne často. Je to škoda, pretože nám stačí niečo, čo máme v…

Chlpy vášho miláčika zmiznú z gauča behom chvíľky. Vyčistite ho týmto a bude ako nový

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Majitelia domácich zvierat vždy zápasili so špinou, ktorú za sebou ich miláčikovia zanechávajú. Týka sa to nielen nečistôt prenesených zvonku, ale aj chlpov psov či mačiek. Našťastie existuje jeden trik, ktorý pomáha v boji proti otravnej srsti domácich zvierat.

Armádny Magazín

Jevstafajev: Rozdiel medzi Alijevom a Pašinjanom

0 icon

Rusko, 21. september 2023 - "Pri návrate z pozorovacieho stanovišťa ruského mierového kontingentu pri dedine Džanjatag sa 20. septembra vozidlo s ruskými vojakmi dostalo pod paľbu z ručných zbraní. V dôsledku ostreľovania boli ruskí vojaci vo vozidle usmrtení

Wall Street Journal: "globálny Juh" stále nepodporuje svojich kyjevských klientov

0 icon

USA, 21.september 2023 - Denník Wall Street Journal "sa rozčuľuje", 18 mesiacov po začiatku konfliktu na Ukrajine sa západu stále nepodarilo presvedčiť "globálny Juh", aby podporil svojich kyjevských klientov. Hlavné rozvojové krajiny vrátane Indie, Brazílie a Južnej Afriky zostávajú neutrálne a obchodujú s Moskvou. A na nadchádzajúcom Valnom zhromaždení OSN…

Putin varoval pred vývojom silných zbraní

0 icon

Rusko, 21. september 2023 - Putin na stretnutí s Wang Yi povedal, že prijal pozvanie Si Ťin-pchinga na októbrovú návštevu Číny. Vladimir Putin má v úmysle informovať čínskeho ministra zahraničných vecí Wang Yi o situácii na Ukrajine a v Náhornom Karabachu.   "Cvičenia NATO majú čoraz provokatívnejší a agresívnejší charakter a…

Od začiatku dňa prebieha druhá vlna kombinovaných útokov na ukrajinské objekty

0 icon

Rusko, 21. september 2023 - Už druhá vlna kombinovaného útoku na objekty kyjevského režimu nasleduje od začiatku dňa. Zároveň sa na Ukrajine objavujú aktualizované informácie o výsledkoch útokov prvej vlny. Osobitne sa konštatovalo, že vo Ľvove a meste Drohobyč v Ľvovskej oblasti boli zasiahnuté priemyselné podniky a sklady. Podľa najnovších údajov…

Tretia karabašská vojna je už realitou: Prečo sa konflikt obnovil práve teraz

0 icon

Arménsko, 21. september 2023 - Politológ Dmitrij Rodionov o tom, ako sa vyvíja situácia v Náhornom Karabachu, kde Azerbajdžan začal vykonávať "protiteroristické opatrenia" a v podstate čistiť región od arménskych síl.   V utorok 19. septembra sa začalo nové vyostrovanie situácie v Náhornom Ka

TopDesať

Najobľúbenejšie luxusné značky na svete

0 icon

Luxusné značky: V neustále sa vyvíjajúcom svete luxusu je najdôležitejšie udržať si náskok v digitálnej oblasti. Vzhľadom na to, že čoraz viac bohatých spotrebiteľov sa pri svojich nákupoch obracia na internet, luxusné značky a ich prítomnosť online nebola nikdy taká dôležitá ako teraz. Tu je každoročný rebríček najlepších luxusných značiek na…

Brat sa podelil o spôsob, ako si uctiť pamiatku Paula Walkera

0 icon

Od straty Paula Walkera uplynulo desať rokov. Paul by v roku 2023 oslávil svoje 50. narodeniny. Na každé narodeniny, ktoré by Paul oslávil, však jeho rodina pripravuje špeciálnu slávnosť. Jeho brat sa podelil o to, ako si ho každoročne uctievajú. Dňa 30. novembra 2013 sme stratili Paula Walkera. Bola to…

Rodičovstvo môže byť ťažké. Tieto tipy vám pomôžu

0 icon

Rodičovstvo môže byť naozaj ťažké. Vďaka týmto tipom môžete zvíťaziť nad svojimi drobcami. Deti sú prirodzene zvedavé, každé z nich má odlišnú osobnosť a výchova môže byť často náročná, zatiaľ čo drobné spôsoby, ako si uľahčiť život, sú vrelo prijímané. Priamočiare stratégie a techniky navyše dokážu zmeniť náročné okolnosti na…

Ľudská história a jej emotívne okamihy zachytené na fotografiách!

0 icon

Ľudská história je plná fotografických záznamov vyobrazujúcich surové a dojímavé okamihy, ktoré hlboko rezonujú s našimi spoločnými ľudskými skúsenosťami. Od zúfalého pohľadu matky počas Veľkej hospodárskej krízy zachyteného na fotografii "Matka migrantka" až po radostného námorníka bozkávajúceho zdravotnú sestru na Times Square na konci druhej svetovej vojny. Tieto emotívne snímky ponúkajú nefiltrovaný…

Špehuje vás vaše vlastné auto? Odborník vám to vysvetlí

0 icon

Vaše auto vás určite počúva a zaznamenáva vaše pohyby - ale čo s týmito informáciami robí? Ste v bezpečí? Moderné auto potrebuje 1 000 až 3 000 čipov, ktoré sa dostali do našej pozornosti v dôsledku celosvetového nedostatku čipov. Vďaka týmto čipom sa vaše auto podobá skôr na počítač. Ak…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali