Trump na Twitteri napísal, že Kurt Cochran bol “skvelý Američan”. Dodal, že sa modlí za jeho rodinu a priateľov a vyjadril im sústrasť.
Cochran s manželkou Melissou trávili v stredu v Londýne svoj posledný deň výnimočnej cesty po Európe, na ktorej oslavovali 25. výročie svadby. Práve boli na Westminsterskom moste, keď útočník začal vrážať autom typu SUV do chodcov. Útočníka potom pri pokuse dostať sa do areálu britského parlamentu smrteľne postrelili policajti.
Polícia dnes útočníka identifikovala ako 52-ročného Khalida Masooda, ktorý žil v poslednom čase v Birminghame v grófstve West Midlands v strednom Anglicku. Biely dom v stredu vyhlásil, že prezident sa telefonicky rozprával s britskou premiérkou Theresou Mayovou a ponúkol jej pomoc Spojených štátov.
Členovia Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov si dnes v New Yorku uctili minútou ticha obete. Na schôdzke, na ktorej sa pôvodne malo hovoriť o Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) a o konflikte v Somálsku, nechýbal ani šéf britskej diplomacie Boris Johnson.
Podľa jeho slov pred novinármi “bol útok z Londýna útokom na svet” vzhľadom na to, že obeťami sa stali občania 11 krajín. Johnson ubezpečil, že boj s terorizmom sa skončí víťazstvom, a dodal, že “náš pohľad na svet je lepší a veľkorysejší a naša vôľa silnejšia”.
Johnson využil súčasne príležitosť, aby sa poďakoval za veľké prejavy spoluúčasti, ktorých sa mu ako zástupcovi Británie dostalo v sídle svetovej organizácie.
Aj španielska kráľovská rodina vyjadrila zármutok nad obeťami útoku. “Španielsko sa v týchto chvíľach bolesti cíti veľmi blízke Spojenému kráľovstvu,” napísal kráľ Filip VI. v dnešnom telegrame zaslanom britskej kráľovnej Alžbete II.
Kráľ vyjadril “hlboký žiaľ… nad opovrhnutiahodným činom, ktorý porušuje základné hodnoty, na ktorých stojí naša demokracia a naše spoločnosti”.
Filip VI. dodal, že si želá, aby sa “do života v Londýne vrátila normálnosť”. Monarcha a jeho manželka, kráľovná Letizia, majú podľa plánu v júni navštíviť Britániu – bude to po troch desaťročiach prvá španielska kráľovská návšteva.
Úrad tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana dnes oznámil, že turecký líder mal telefonát s britskou premiérkou Theresou Mayovou, v ktorom vyjadril solidaritu Turecka s Britániou v boji proti terorizmu.
Predstavitelia z Erdoganovho úradu dodali, že turecký líder takisto Mayovej povedal, že Turecko zdieľa bolesť Británie nad obeťami útoku. Obaja politici sa navzájom ubezpečili, že sú “odhodlaní” spoločne bojovať proti terorizmu a vymieňať si spravodajské informácie.
Poľská premiérka Beata Szydlová naznačila, že existuje spojitosť medzi migračnou politikou Európskej únie a terorizmom – a ako príklad použila stredajší londýnsky útok. V čase jej výrokov však ešte nebola zverejnená totožnosť útočníka.
Szydlová sa takto vyjadrila niekoľko hodín pred tým, ako britská premiérka Theresa Mayová vyhlásila, že polícia pozná totožnosť útočníka, ktorý sa narodil v Británii.
Szydlová pre televíziu TVN24 povedala: “Často v Európe, v EÚ počúvam: ‘nespájajte migračnú politiku s terorizmom’, ale nie je možné to nespájať.”
Poľská nacionalistická vláda má spory s EÚ v celom rade záležitostí, aj v otázke migrácie.
Pápež František sa dnes modlil za obete londýnskeho útoku a vyjadril im solidaritu. V sústrastnom telegrame František napísal, že bol “hlboko zarmútený”, keď sa v stredu dozvedel o “tragédii” v centre Londýna. Uviedol, že sa “modlí za silu od Boha a za pokoj” pre rodiny zabitých a zranených.