Bojovníci proti extrémizmu mali stret s policajtami. Genocídu s hákovým krížom nemožno spájať?

Bojovníci proti extrémizmu mali stret s policajtami. Genocídu s hákovým krížom nemožno spájať?

Košice/Levoča 4. júla 2017 (HSP/cbreurope/Foto:cbreurope)

 

Centrum pre bioetickú reformu (CBR) malo už tradične edukačnú výstavu o probléme potratov a o tom, ako genocidálne režimy považovali vždy istú skupinu ľudí za podľudí podobne, ako dnes ľudia pred narodením nemajú tie isté práva ako ľudia už narodení. Swastika, ktorá bola symbolom národného socializmu, sa napokon stala klinom v oku nahlasovateľa, ktorý zavolal na protipotratových aktivistov políciu z dôvodu “propagácie extrémizmu”

Na snímke v krúžku swastika, ktorá sa stala zámienkou pre nahlasovateľa, aby sa pokúsil zničiť osvetovú výstavu o realite potratov tvrdiac, že takýto plagát podporuje extrémizmus

Už po desiaty rok robila výstava CBR robila osvetu na tohtoročnej mariánskej púti v Levoči, kde prechádzajú takmer všetci peší pútnici a kde prechádzajú všetky vozidlá smerujúce do baziliky na hore, vystavenými osvetovými panelmi “Stop genocíde”. Prvýkrát zavítal na púť aj prezident Andrej Kiska, ktorý v nedeľu pred deviatou hodinou v aute prechádzal okolo panelov CBR a ktorý sám pred časom vyzval na boj proti extrémizmu.

Reklama

Okrem toho, pár dní pred tým výstava prebiehala aj v samotnom centre mesta Košíc. Panely Stop genocíde robili osvetu proti potratom, genocídam a extrémizmu posledné tri júnové dni na pešej zóne v Košiciach, na Hlavnej ulici pri Morovom stĺpe – od rána do večera, niekoľko metrov od budovy Ústavného súdu SR, ktorý v roku 2007 použil extrémistický, genocidálny jazyk vo svojom rozsudku, týkajúcom sa komunistického zákona o umelom prerušení tehotenstva. Človek vo veku do 10. týždňov po počatí (t.j. v prvom trimestri) má podľa ÚS SR menšie práva ako človek starší, či už narodený alebo nenarodený, a preto nemusí mať právnu ochranu života, t.z. môže byť legálne zabitý.

Reklama

Celé tri dni prebiehalo verejné zhromaždenie pokojne a dôstojne, rozdali sa stovky letákov, mnoho ľudí sa pristavilo pri paneloch, niektorí aj na rozhovor. V piatok večer – posledný deň – sa začala okolo panelov prechádzať polícia. Najprv prišli mestskí, neskôr štátni policajti, potom tam už stáli tri policajné autá a policajti sa začali dohadovať s organizátormi a svojim nadriadenými o tom, čo je extrémizmus. Dostali totiž hlásenie o propagácii extrémizmu. Na jednom z bilboardov, ktorý porovnával genocídu Židov, genocídu za komunistického režimu a genocídu nenarodených detí, sa totiž objavil nad genocídou Židov symbol nacizmu. Ako osveta. Každý -izmus predsa má svoj symbol.

Policajti na základe tohto zjavne účelového hlásenia od človeka, ktorý pravdepodobne neznesie pohľad na realitu potratu, no potrat sám schvaľuje, museli prísť a “prípad” začať riešiť. Držali v rukách papieriky so symbolmi extrémizmu a fotili si swastiku na jednom z osvetových panelov CBR, ktorý porovnáva genocídy národného socializmu s medzinárodným a liberálnym socializmom. Sovietska vlajka, symbol komunizmu, ktorý ma na svedomí 100 miliónov obetí, im neprekážala. Symboly komunistickej ideológie sú predsa po všetkých slovenských mestách na verejných miestach – na pomníkoch, tabuliach a pod.

Napokon celú situáciu veľmi rýchlo vysvetlili a objasnili pre organizátorov i štátnych policajtov policajti kriminálnej polície, ktorí aktivistov informovali o tom, že dostali podnet len na swastiku a teda zisťujú, či sa tu nepropaguje extrémizmus. Podľa vyjadrenia policajta, dotyčný nahlasovateľ zjavne nečítal a už vôbec z panelu nevydedukoval kontext a teda netreba predpokladať, že všetci okoloidúci majú dostatočnú inteligenciu pochopiť, že panely sú proti všetkým genocídam, ktoré zobrazujú. Samozrejme, uznali, že nacistická vlajka je len opisná, deskriptívna. Aby však nemuseli riešiť podnety, požiadali organizátorov o prečiarknutie nacistickej vlaky.

Reklama

Pre niekoľkohodinovú neistotu policajtov v interpretácii litery zákona a zmyslu obrázkov na paneloch sa verejné zhromaždenie aktivistovpredĺžilo až po ohlásenom čase, preto aktivisti panely už len zbalili a rozlúčili sa s tým, že sa poradia s právnikmi ohľadom ich návrhu.

Po zanalyzovaní sa napokon organizátori nazdávajú, že návrh je rozumný, lebo by znížil mieru zásahov polície do verejného zhromaždenia pre možné nahlasovanie občanmi, či už zámerné ako zámienka proti výstave alebo z dôvodu nepochopenia. Na druhej strane, jestvuje však obava, že preškrtnutie swastiky môže byť interpretované ako popieranie holokaustu, lebo by znamenalo, že nacistická ideológia nie je zodpovedná za zabitie ľudí na svetoznámom obrázku z Osvienčimu, ktorý je na paneli.

Tento prípad však dokonale ilustruje, ako absurdne sa dá využiť zákon proti extrémizmu a skončiť šikanou policajtov a následne aj aktivistov bojujúcich práve proti extrémizmu.

 

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:58

Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť a dočasná eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová v utorok pre bruselského spravodajcu TASR potvrdila, že 25. a 26. apríla pracovne navštívi Slovensko.

19:57

Novú iniciatívu, ktorá bude zaznamenávať prípady antisemitizmu naprieč Európou, spustili v utorok v nemeckej metropole Berlín. Cieľom európskej siete na monitorovanie antisemitizmu (ENMA) je poskytovanie informácií o nenávisti voči židom na nadnárodnej úrovni.

19:57

Súd v Taliansku v utorok prijal žalobu premiérky Giorgie Meloniovej na historika a filológa Luciana Canforu, ktorý o nej povedal, že “je v srdci neonacistka”. Súdny proces sa začne 7. októbra v meste Bari a Meloniová chce od Canforu vysúdiť odškodné 20.000 eur.

19:46

Požiar historickej budovy burzy v dánskej metropole Kodaň, ktorý vypukol v utorok ráno, sa krátko po 16.00 h SELČ podarilo dostať pod kontrolu. Hasiace práce však stále pokračujú, uviedol na popoludňajšej na tlačovej konferencii šéf kodanských záchranárov Jakob Vedsted Andersen.

19:00

Nemecká a francúzska ekonomika, najväčšie v rámci Európskej únie, budú rásť tento aj budúci rok pomalším tempom, než sa pôvodne očakávalo. To sa odrazí aj na vývoji hospodárstva celej eurozóny. Uviedol to v utorok Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý zverejnil najnovšie vyhliadky vývoja svetovej ekonomiky (World Economic Outlook).

18:44

Izraelská armáda v utorok potvrdila zabitie veliteľa proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh, ku ktorému došlo pri útoku na južný Libanon.

18:22

Európska únia v utorok na konferencii “Náš oceán” v Grécku potvrdila svoju angažovanosť v oblasti medzinárodnej správy oceánov tým, že oznámila 40 záväzkov týkajúcich sa opatrení na rok 2024. Komisia uviedla, že tieto opatrenia budú financované sumou 3,5 miliardy eur z rôznych fondov EÚ.

18:20

Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok prostredníctvom videokonferencie rokoval so svojím čínskym náprotivkom Tung Ťünom. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že išlo o prvý osobný kontakt šéfov rezortov obrany USA a Číny za takmer 18 mesiacov.

18:11

Ukrajina v utorok oznámila, že identifikovala takmer 37.000 ľudí vrátane vojenského personálu, ktorí sú od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 vedení ako nezvestní. Kyjev zároveň varoval, že skutočné číslo môže byť “oveľa vyššie”.

18:02

Dopravné spoločnosti so sídlom v SR by mohli disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) bez potreby ich evidencie v SR. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o cestnej doprave, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania.

18:00

Európska centrálna banka (ECB) čoskoro zníži sadzby, ak nedôjde k žiadnym veľkým prekvapeniam, uviedla jej šéfka Christine Lagardová. Dodala, že ECB teraz pozorne sleduje vývoj cien ropy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali