Česká republika bude podľa Sobotku klásť dôraz na to, aby medzi kľúčové priority EÚ patrilo zabezpečenie vnútornej a vonkajšej bezpečnosti Európy, hospodárskeho rastu a zároveň sociálnej stability. Prisľúbil konzultácie o postupe Českej republiky po brexite všetkým parlamentným stranám, teda aj opozičným.
Novú britskú premiérku Theresu Mayovú čaká podľa Sobotku úloha upokojiť vnútropolitickú situáciu v Británii a udržať územnú celistvosť krajiny. To pritom nemusí byť jednoduché, pretože Škótsko a Severné Írsko hlasovali za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ, zatiaľ čo Anglicko a Wales za jeho vystúpenie.
Aktiváciu článku 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý spustí dvojročnú lehotu pre odchod Britov z EÚ, očakáva český premiér na jeseň, najneskôr na začiatku budúceho roka.
Predseda českého Senátu Milan Štěch z ČSSD povedal, že Európska únia by mala robiť všetko pre to, aby sa “poľudštila”, aby robila to, čo je nevyhnutne potrebné a nevnucovala svojim členom veci, ktoré si neželajú, ako je napríklad smernica o strelných zbraniach.
“Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker by mal byť odvolaný. Neviem tiež, na čo máme ministerku zahraničných vecí EÚ,” povedal podpredseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS. Pýtal sa, ako sa bude riešiť to, na čo upozornil minister financií a šéf ANO Andrej Babiš, teda katastrofálny stav talianskych bánk, čo môže byť pre Európsku úniu ešte väčší problém ako brexit.