Washington 8. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Vladimir Tretyakov, Andrew Harnik, Pool)
Ruské ministerstvo zahraničia mu odpovedá: „Keď sú Američania vo vašom dome, môže byť ťažké zostať nažive, nebyť okradnutý alebo znásilnený.“
Minister zahraničných vecí Spojených štátov amerických Antony Blinken v piatok uviedol, že USA sú veľmi znepokojené pokračujúcim výnimočným stavom v Kazachstane. Jeho znepokojenie sa dá chápať: situácia sa nevyvíja tak, ako by si Spojené štáty želali.
Zdá sa totiž, že Američanom to v Kazachstane nevyjde. Hordy „protestujúcich občanov“ – rozumej, islamských a iných teroristov a žoldnierov so samopalmi, vojenským výcvikom a prepracovanou prípravou Made in USA – síce predstavujú slušnú silu, ale vyzerá to tak, že tentoraz sa ukrajinský scenár opakovať nebude. Prezident Tokajev zareagoval oveľa tvrdšie, než očakávali a bleskurýchlo zareagovali aj štáty Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB) so svojou pomocou. Dnes sa len z Ruska má do Kazachstanu uskutočniť viac ako 20 letov vojenskými transportnými lietadlami v rámci prepravy jednotiek OZKB.
A preto sú Američania znepokojení a pýtajú sa, prečo krajiny OZKB posielajú do Kazachstanu mierové sily. „Zdá sa mi, že kazašské úrady a vláda určite majú kapacitu na to, aby sa primerane vysporiadali s protestmi, a to spôsobom, ktorý rešpektuje práva protestujúcich a zároveň zachováva zákon a poriadok, takže nie je jasné, prečo cítia potrebu akejkoľvek vonkajšej pomoci,“ povedal Blinken.
A naozaj. Skúsme sa aj my pozastaviť nad tým, prečo bolo treba na potlačenie „obyčajných protestov“ aktivizovať toľko ozbrojencov z viacerých krajín? Že by to bolo tým, že nešlo o žiadne spontánne protesty, ale o násilnú akciu organizovanú a podporovanú zo zahraničia, s úplne očividným geopolitickým zámerom?
Arogantná tuposť ríše Západu je naozaj neuveriteľná. Oni skutočne nevedia nič iné, len provokovať a ničiť? Okrem zlovestného úškrnu a prísľubu nikam nevedúcich rokovaní nedokázali na výzvu Ruska zaručiť si vzájomnú bezpečnosť zareagovať inak, než svojím typickým spôsobom, pokusom o farebnú revolúciu, tentoraz v Kazachstane. Mimoriadne surovým pokusom.
A Blinken varuje Kazachstan pred ruskou pomocou. Vraj nie je celkom nezištná. Od ministra zahraničia krajiny, ktorá má stovky základní vo väčšine štátov sveta, zväčša proti vôli väčšiny ich obyvateľov, to znie ako naozaj dobrý vtip…
Čo vlastne bolo cieľom tejto akcie? Naozaj verili, že sa im podarí nastoliť v Kazachstane podobný režim ako na Ukrajine? Možno áno, ale ten hlavný cieľ už Američania dosiahli.
Oni totiž prevrat v Kazachstane a následnú ruskú pomoc potrebovali predovšetkým v rámci masmediálnej masáže domáceho obyvateľstva, ktoré by sa mohlo začať zamýšľať nad tým, prečo by vlastne malo byť takým zlým nápadom s Ruskom si vzájomne garantovať neútočenie a bezpečnosť ako rovný s rovným. Teraz však tento moment odpadá – veď ako sa dá dohodnúť s krvilačným agresorom, ktorý zase raz napadol krajinu, ktorá sa práve chcela demokratizovať, no nie?
A ako inak, už sa ozývajú aj aktivisti za ľudské práva. Organizácia Human Rights Watch vyzýva kazašské úrady, aby zrušili rozkaz na streľbu za účelom zabitia, pretože to je v rozpore s medzinárodnými právnymi záväzkami Kazachstanu rešpektovať a chrániť právo na život. Nepovedali však, či sa táto výzva vzťahuje aj na pokojne protestujúcich občanov (z rôznych štátov), ktorí so samopalmi pri tomto pokuse o surový prevrat už zastrelili množstvo vládnych vojakov, policajtov, ale aj civilov…
Ivan Lehotský