Hlavné správy: Vy ste v politike už dosť dlhý čas. Ako vnímate túto kampaň? Myslíte si, že je iná, než tá spred štyroch rokov?
Blanár: Každá kampaň je iná, avšak dnes musíme povedať, že zo strany opozície sú tieto kampane postavené predovšetkým na osočovaní a kriminalizovaní Smeru bez akýchkoľvek dôkazov. Oni v podstate nejdú do programových vecí, len predkladajú nenaplniteľné programy, ktoré sú 1441-bodové, 1144-bodové, alebo nebodaj ešte 1488-bodové. Je ťažké brať vážne, že to všetko naozaj chcú presadiť počas štvorročného volebného obdobia, je to absolútne neuveriteľné, pretože na to by potrebovali desať volebných období.
A kladiem si otázku, či práve týmito opatreniami – a možno práve preto sa boja chodiť na vlastné mítingy, aby s tým neboli konfrontovaní – či by nezmenili charakter štátu. Ide o to, že oni komunikujú skryto: na jednej strane otvorene hovoria o tom, že je potrebné prijať tisícky migrantov, pretože Slovensko je už dosť solidárne na to, aby to malo urobiť, a pritom si to nedajú do volebného programu. To je napríklad prípad strany Za ľudí, kde to pán Kiska aj pani Remišová otvorene hovoria, ale pritom v programe to nemajú. Akú potom majú ľudia zábezpeku, že to naozaj neurobia, keď sa dostanú do vlády?
Hlavné správy: Sú migranti jedinou takou nebezpečnou témou?
Blanár: Sú tam aj iné veci. Súvisia napríklad s Istanbulským dohovorom či Marrákešským dohovorom. My odmietame uvoľniť priestor LGBT komunitám tak, ako to urobili na západe, odmietame adopcie detí homosexuálnymi alebo lesbickými pármi a ďalšie veci, ktoré by zmenili charakter štátu. A oni to majú svojím spôsobom skryto zakódované vo svojich programoch, z čoho mám veľkú obavu.
A preto si myslím, že možno aj toto je dôvod, prečo volia takúto útočnú kampaň, ktorá nič iné nerobí, len eskaluje napätie v spoločnosti. Napríklad heslami ako „Poďme do nich“ – veď to je čisto útočný slogan, niečo také demokratická strana ako Smer-SD nikdy nepoužila. To len svedčí o tom, že im dochádza dych pri hodnotových veciach, a tak sa snažia eskalovať napätie.
Preto by som chcel vyzvať obyvateľov, či už budú voliť toho alebo onoho, aby sa nenechali vtiahnuť do týchto pouličných konfrontácií, ktoré chcú Truban s Kiskom a Kotlebom vyvolať. Radšej treba v pokoji počúvať, čo hovoria, všímať si ako konajú a podľa toho sa potom rozhodovať vo voľbách.
Náš program je úplne jasný: to, čo sľubujeme v sociálnej oblasti, v zodpovednej ekonomike aj dávame ľuďom a chceme v tom pokračovať aj ďalej. Toto je podľa mňa odpoveď pre demokratickú kampaň, pre demokratickú krajinu, ktorá je rešpektovaná na celom svete veľmi vysoko.
Hlavné správy: Opozícia sa naozaj veľmi snaží dostať k moci. Zvykne sa hovoriť, že v týchto voľbách ide o veľa. O čo sa tu vlastne hrá? Spomínali ste veci ako migranti, Istanbulský dohovor… Odkiaľ vlastne fúka vietor?
Blanár: Položím vám zopár otázok a možno aj čitatelia si odpovedia sami. Kto bol ten, kto začal kritizovať nezmyselné sankcie EÚ voči Rusku? Bola to vláda Roberta Fica. Dnes nám dáva život za pravdu, k ničomu to nevedie, veď Ruská federácia sa tým len posilňuje, začína byť potravinovo sebestačnejšia a dokonca vyhlásila program takzvanej „biorevolúcie“, že bude produkovať pre celý svet zdravé potraviny. K ničomu to neviedlo, iba k tomu, že sa významne narušuje strategický partnerský vzťah medzi EÚ a Ruskou federáciou, namiesto toho, aby sa veci riešili za rokovacím stolom. Ale kto bol ten, kto to kritizoval? Robert Fico a naša vláda. Áno, my sme proti porušovaniu medzinárodného práva. Musí však byť rovnaký meter: tak ako to bolo v Kosove, tak aj na Kryme, ale rovnako aj v Iraku pri poprave jedného z vrcholných predstaviteľov Iránu.
Kto bol ten, kto otvorene kritizoval migračné kvóty? Bola to vláda Roberta Fica. A zrejme toto niekomu veľmi vadí. Ak sa dnes pripravuje takzvaný Dublin 4, kde sa má presne zadefinovať, akým spôsobom sa majú migranti prerozdeľovať, a vláda sociálnej demokracie tu otvorene hovorí, že je to neprijateľné, tak tým zjavne niekomu prekáža.
My chceme zachovať charakter Slovenska. Slovensko nie je poznačené históriou koloniálnej veľmoci ako väčšina krajín západnej Európy. Nás sa to nikdy netýkalo, sme krajina so silnými kresťanskými základmi, ktoré významne formujú našu politiku. A tu niekde je možno odpoveď, prečo je táto kampaň zameraná čisto proti strane Smer-SD, proti Robertovi Ficovi a ostatným predstaviteľom strany: my sme za zachovanie charakteru Slovenska, za zachovanie tradičnej a prirodzenej rodiny, sme za ochranu silného a sociálneho štátu. A to mnohým nadnárodným korporáciám absolútne nevyhovuje, pretože štát, ktorý nič nemá, nemá sa ani čím brániť. My sme našou politikou dokázali, že my chceme byť silným štátom – preto sme napríklad odkúpili späť do vlastníctva štátu materskú spoločnosť SPP, takisto Tanspetrol, atď. Toto sa niekomu jednoducho nepáči, a preto využíva všetky prostriedky, ako nás zosadiť.
Ivan Lehotský