Bratislava 29. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Šéf rezortu diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD) odmieta tvrdenia o snahe zlomiť profesionalitu slovenskej diplomatickej služby, ako aj progresívnu politizáciu zahraničnej diplomatickej služby. Reaguje tak na piatkové vyjadrenia opozičného Progresívneho Slovenska (PS). Hovorí o “znôške” neopodstatnených útokov a hrubej manipulácii. Konštatuje to vo vyjadrení, ktoré TASR poskytol komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR
Šéf diplomacie nesúhlasí s tým, že by na ministerstve vládol strach a anarchia, prekvapený je aj výrokom o “uvalení autocenzúry na zamestnancov”. “Buď sme teda na ministerstve uvalili cenzúru, alebo si niektorí ľudia sami hryzú do jazyka a majú autocenzúru, ale voči tvojmu prezliekaniu kabátov,” odkazuje Blanár členovi predsedníctva PS a exministrovi zahraničných vecí Ivanovi Korčokovi.
Odmieta tiež, že by mali strach pred Bruselom či NATO. Poukazuje na to, že tak ako pred takmer desiatimi rokmi odmietli povinné kvóty na migrantov, tak teraz nesúhlasia so vstupom Ukrajiny do NATO, pretože by to znamenalo rozpútanie ešte väčšieho vojnového konfliktu. Práve toto označuje za dôkazom suverénnej zahraničnej politiky Slovenska.
O nepravdivých informáciách hovorí aj v súvislosti s prepustenými zamestnancami. Ministerstvo má podľa neho viac ako 1100 zamestnancov a keďže sa v rámci konsolidácie podarilo s rezortom financií dospieť k dohode, k povinnosti znižovania počtu úradníkov a ďalších zamestnancov museli pristúpiť iba z tých, ktorí nie sú na vyslaniach v zahraničnej diplomatickej službe, ale pôsobia na ministerstve v Bratislave. To podľa neho znamená, že nemuseli znižovať počet zamestnancov o viac ako 110, čiže plných desať percent, ale “len” 47.
“Z nich časť odišla do dôchodku, iní na základe vzájomnej dohody, a teda výpovede sa v skutočnosti týkajú iba 20 ľudí. Osobne ma to veľmi mrzí,” podotýka Blanár s dôvetkom, že si váži všetkých slovenských diplomatov a ďalších zamestnancov, ktorí “robia profesionálne svoju prácu pre našu vlasť a robia jej dobré meno.”
Vláda chce podľa opozičného hnutia PS zlomiť profesionalitu slovenskej diplomatickej služby. Korčok v piatok skonštatoval, že zo zahraničnej politiky sa stal nástroj na šírenie strachu a polarizácie v domácej politike. Spolu s podpredsedom PS a poslancom Národnej rady SR Tomášom Valáškom upozornili na prepúšťanie skúsených diplomatov MZVEZ SR.
Hovoria tiež o snahe urobiť zo zahraničnej politiky hlásnu trúbu a nástroj na šírenie strachu a hrozieb, hrozieb z vojny, integrácie, straty suverenity. Upozornili, že v rezorte vládne strach z bezdôvodných “vyhadzovov”. Korčok si tiež myslí, že v zahraničnopolitickom smerovaní Slovenska sa deje najväčšia zmena od roku 1998.