Blanár: Mám dôvody myslieť si, že za Korčokovým uznaním Guaida za venezuelského prezidenta sú iné dôvody

Bratislava 13. júla 2020 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

 

Minister zahraničia Ivan Korčok vysvetľoval v stredu na rokovaní Zahraničného výboru NR SR, ako to bolo s jeho rozhodnutím uznať kontroverzného exilového venezuelského politika Juana Guaidóa za právoplatného venezuelského prezidenta. Opozičných poslancov však nepresvedčil

Na snímke Juraj Blanár (Smer-SD)

Na názor na túto tému sme sa opýtali predsedu Zahraničného výboru Národnej rady SR Juraja Blanára (Smer-SD).

 

Hlavné správy: Minister Korčok tvrdil, že rozhodnutie o tom, koho Slovensko uzná za legitímneho predstaviteľa Venezuely, je jednoznačne v jeho právomoci. Spomínal iné prípady, keď mali byť urobené rozhodnutia o uznaní nejakých zahraničnopolitických skutočností, ktoré neboli konzultované s prezidentom či vládou. Podľa vašej reakcie na výbore, vy máte na to asi iný názor…

Blanár: Pán minister mal možnosť tie prípady konkretizovať. Myslím si, že keby niečo také nastalo, keby v minulosti predošlý minister urobil niečo, čo nie je v jeho kompetencii, určite by na to hneď poukázali vtedajšie opozičné strany a médiá. Ale v tomto prípade nepovedal žiadny príklad, že sa niečo podobné stalo.

Ja to vnímam ako prekročenie jeho kompetencií. Na výbore povedal, že to bolo jeho politické vyhlásenie, ale napriek tomu sa to celé prezentuje – aj jeho rezortom na oficiálnej stránke – že je to stanovisko Slovenskej republiky. A keď som mu položil otázku, či to konzultoval s pani prezidentkou, tak odpovedal, že konzultoval, ale nepovedal, aký bol jej názor, či súhlasila. Preto ma naozaj zaujíma, aj po tejto diskusii na výbore, aké je stanovisko pani prezidentky, a či naozaj tá konzultácia prebehla pred týmto aktom, ktorý urobil pán minister, alebo až po ňom.

Nikto z nás, ktorí sme boli na tom výbore, nie je expertom na situáciu vo Venezuele. Môžeme polemizovať o tom, čo sa tam deje, ale tu išlo o ten akt, ktorý minister zahraničných vecí vykonal, a zároveň o slovenské záujmy. Na to som tiež nedostal odpoveď od pána ministra: aké majú byť naše záujmy, keď sme takéto silné vyjadrenie urobili voči Venezuele?

Veď tu máme množstvo iných krajín, ktoré majú horší stav, pokiaľ ide o otázky demokracie alebo hospodárstva. Napríklad len susedná Kolumbia je v horšej situácii z hľadiska ekonomického, sociálneho, drogového, atď. Prečo práve k Venezuele sa pán minister potreboval takto vyhraniť? Tu cítim určitú stratu suverenity, ktorú sme ako Slovenská republika v minulosti chceli v zahraničnej politike zachovávať, keď sme boli schopní sa postaviť aj proti mainstreamovým vyjadreniam iných krajín aj v takých kľúčových veciach, ako bolo napríklad Kosovo. Mám pocit, že dnes túto autonómnosť strácame a zakrývame ju vyhláseniami iných európskych krajín. To sa mi nie celkom pozdáva. Nemyslím si, že toto je tá správna cesta. A keď sme pri tom: napríklad Taliansko Guaidóa neuznalo. Je Taliansko taká bezvýznamná európska krajina?

 

Hlavné správy: Pán poslanec Blaha v debate na výbore povedal dosť veľa tvrdých vecí, na ktoré mu pán minister Korčok v podstate neodpovedal. Ako jednu z tých podstatných vnímam samotný princíp, či máme vôbec právo na oficiálnej úrovni hodnotiť politický proces v nejakej krajine. Nesporným faktom je, že vo Venezuele dnes reálne vládne prezident Maduro, kým Juan Guaidó je utečencom v exile – toto je objektívna realita, ktorú ťažko spochybňovať. Doma sa akademicky môžeme sporiť o to, či je to z nášho pohľadu legitímne, demokratické alebo naopak, ale navonok nám predsa neprináleží hodnotiť, či je to tak dobre alebo zle. Súhlasíte?

Blanár: Ja som podobnú otázku položil inými slovami. Ak si zoberieme fakt, že v tej krajine platí nejaká ústava, nejaké právo, ktoré nikto nespochybňuje, tak rovnako by mali byť rešpektované aj mechanizmy, nech by boli akékoľvek ťažké, ktorými si svoje veci riešia sami.

Ak iniciačným momentom konania pána ministra Korčoka bolo odvolanie veľvyslankyne EÚ Isabel Pedrosovej, tak mohol diplomaticky reagovať aj úplne inak: nemusel hneď za jediného legitímneho predstaviteľa Venezuely uznať Juana Guaidóa. Mohol snahu o odvolanie veľvyslankyne odsúdiť a mohol potom aj na základe tohto vyhlásenia konštatovať, že aj vďaka nášmu úsiliu jej odvolanie Venezuela neskôr stiahla. Napokon venezuelská strana toto konanie prehodnotila a veľvyslankyňa tam zostala.

Ja som na výbore na tieto veci reagoval iba krátko, pretože som nechcel, aby sme išli do detailov a rozoberania venezuelskej situácie – nám išlo predovšetkým o hodnotenie postoja Slovenskej republiky. Preto som aj pánovi ministrovi, aj pánovi poslancovi Osuskému odpovedal, že ja nie som si istý tým, čo oni hovoria, že prezident Maduro by nemohol legitímne pokračovať ďalej, pretože po vyhlásení samotného Guaidóa, ktorý citoval venezuelskú ústavu, že Maduro nevykonáva svoju funkciu, Najvyšší súd Venezuely naopak rozhodol, že Maduro svoju funkciu vykonáva. Teda sú tu dva protichodné právne názory a ja neviem zodpovedne povedať, ktorý je správny. Dokonca aj keď ide o nejakú spornú vec v slovenskej legislatíve, ja sa môžem domnievať, že je protiústavná, ale až Ústavný súd SR môže rozhodnúť, či je alebo nie je. A v tomto prípade venezuelský Najvyšší súd rozhodol.

 

Hlavné správy: Otázka je, či tí, ktorí spochybňujú legitimitu prezidenta ako najvyššieho predstaviteľa krajiny, nebudú spochybňovať aj Najvyšší súd Venezuely ako konečnú inštanciu výkladu práva v tej krajine. Tu aspoň vidno, že keď začneme so spochybňovaním, je to cesta do pekla…

Blanár: Práve preto som mal výhrady voči tomuto prístupu slovenského Ministerstva zahraničných vecí. Ja neviem o nijakom našom záujme, ktorý by malo Slovensko vo Venezuele. Preto sa pýtam, prečo sa nestaviame rovnako aj k politickým procesom v mnohých iných krajinách, kde tiež nemáme žiadne záujmy, a kde sú tiež problematické otázky z hľadiska deficitu demokracie alebo zlej ekonomickej situácie. Prečo práve Venezuela? Na to som odpoveď od pána ministra nedostal. A to ma presviedča o tom, že slovenská diplomacia týmto trochu stráca svoju autonómnosť.

Ja nespochybňujem názor 24 krajín EÚ, ktoré uznali Juana Guaidóa za legitímneho predstaviteľa Venezuely. Ale na druhej strane beriem do úvahy aj názor Talianska a ďalších krajín, ktoré zaujali opačný postoj. Podobne je to aj s otázkou uznania Kosova: uznali ho mnohé európske krajiny, ale je tu aj Španielsko, Rumunsko, Srbsko, Grécko a ďalšie štáty, ktoré ho neuznali. Preto si myslím, že tu bola urobená zbytočná nadpráca.

 

Hlavné správy: Mnohí ľudia za rozhodnutím pána ministra vidia jeho jednostrannú politickú orientáciu. Alebo vidíte nejaký iný dôvod, prečo konal tak ako konal?

Blanár: Vedel by som prijať, keby pani prezidentka bola informovaná ešte predtým, vyjadrila súhlas, a potom by prišiel s takýmto názorom na Zahraničný výbor NR SR. Ale ako som konštatoval aj na výbore: už v programovom vyhlásení vlády som videl, že Zahraničný výbor, tým, že jeho predsedom je opozičný poslanec, bude opomínaný. Už vtedy bolo jasné, že kým Výbor pre európske záležitosti bude pri všetkom, Zahraničný výbor ostane mimo diania. Ale kto má riešiť takúto vec, ak nie Zahraničný výbor? Prečo minister zahraničia, ak je presvedčený o svojej pravde, mal problém s tým najprv prísť na Zahraničný výbor? Toto všetko ma vedie k presvedčeniu, že za tým je niečo iné. A preto som doplnil do návrhu uznesenia, ktoré nebolo schválené, že podľa môjho názoru prekročil svoje kompetencie. Nechcel som tam už dodávať, že ignoruje Zahraničný výbor Národnej rady a parlament.

 

Hlavné správy: Medzi argumentami, prečo sa musí EÚ a USA angažovať vo Venezuele, sa často objavuje aj ten, že je tam strašná ekonomická kríza, že tá krajina je takmer na pokraji hladomoru, a preto ju treba ratovať (USA najmä sankciami). Ale takýto opis tamojšej situácie, podľa mnohých zdrojov navyše dosť tendenčný, predsa nedáva právo nám (krajinám demokratického Západu) sa tam politicky angažovať…

Blanár: Súhlasím. Situácia v iných krajinách, a nielen v Latinskej Amerike, ale aj v Afrike, na Blízkom východe či inde, je katastrofálna a možno oveľa horšia, než vo Venezuele. Vezmime si napríklad Líbyu, kde po tzv. „Arabskej jari“ ostali dva mocenské tábory, ktoré sú predmetom záujmu svetových mocností. Koho uznávame napríklad v Líbyi? A dianie v Líbyi sa nás dotýka oveľa viac, napríklad z hľadiska potenciálnej migračnej krízy.

 

Hlavné správy: Ďakujeme za rozhovor.

Ivan Lehotský

 

P.S. Dovoľte jeden citát na záver. Je to výrok niekdajšieho amerického prezidenta Jamesa Monroea, ktorý sa označuje ako „Monroeova doktrína“ a stále platí ako jedna zo základných vojensko-politických doktrín USA: „Celá západná pologuľa sa pokladá za výlučnú sféru vplyvu USA. Každý pokus o kolonizáciu alebo ovplyvňovanie západnej hemisféry európskou alebo inou krajinou budú USA pokladať za ohrozenie vlastného mieru a bezpečnosti”.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Japonsko si pripomenulo 75. výročie kapitulácie v druhej svetovej vojne

0 icon

Tokio 15. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Rodrigo Reyes Marin)   Japonsko si v sobotu pripomenulo 75. výročie svojej kapitulácie v druhej svetovej vojne. Cisár Naruhito pri tejto príležitosti vyjadril "hlbokú ľútosť" nad konaním svojej krajiny počas vojny, keď vystúpil na výročnej oficiálnej ceremónii obmedzenej v dôsledku koronavírusovej pandémie. Informovala o tom agentúra…

Matovič: Odmenu za boj proti pandémii koronavírusu dostanú aj hasiči. Veď, čo by sme si bez nich počali v karanténnych centrách?

0 icon

Bratislava 15. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR)   Odmenu za boj proti pandémii koronavírusu dostanú aj hasiči. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informoval predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO). Premiér v piatok 14. augusta na tlačovej konferencii uviedol, že pre ľudí, ktorí boli v prvej línii v…

Rezort školstva chce definovať pojem národnostné školstvo

0 icon

Bratislava 15. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Rezort školstva chce definovať pojem národnostné školstvo, v rozhovore pre TASR to uviedla štátna tajomníčka rezortu školstva pre národnostné a inkluzívne vzdelávanie Monika Filipová Štátna tajomníčka tvrdí, že na tom už pracujú. "Pôvodne naším plánom bolo, aby sme urobili osobitný zákon na národnostné…

V piatok pribudlo 54 prípadov nákazy koronavírusom

0 icon

Bratislava 15. augusta 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Kirsty Wigglesworth)   V piatok 14. augusta pribudlo 54 infikovaných koronavírusom. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk. Počet ľudí nakazených koronavírusom tak na Slovensku stúpol na 2 855 Uplynulý deň urobili laboratóriá 3 235 testov, spolu doposiaľ otestovali takmer 293-tisíc vzoriek.…

Kollár: Nezaspali sme, na sľúbených nájomných bytoch pracujeme

0 icon

Bratislava 15. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Vládna garnitúra nezaspala a na projekte výstavby štátnych nájomných bytov dotknuté rezorty pracujú. Uviedol to predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) vo videu na sociálnej sieti "Dva tímy už niekoľko mesiacov na ministerstve dopravy a výstavby a u podpredsedu vlády Štefana Hollého pracujú na legislatíve, aby…

Google prestane reagovať na žiadosti hongkonských úradov týkajúce sa dát používateľov

0 icon

Kalifornia 15. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Matt Rourke)   Google prestane reagovať na žiadosti hongkonských úradov týkajúce sa dát používateľov. Spoločnosť ich odkáže na zmluvu s USA, ktorú vykonáva ministerstvo spravodlivosti. Stalo sa tak po tom, ako Čína nedávno zaviedla nový bezpečnostný zákon, ktorý jej dáva nové právomoci nad Hongkongom Google, Facebook…

Žiadne spochybňovanie koronavírusu nebude: Facebook zmazal Kotlebovo video s iným pohľadom na Covid-19

0 icon

Bratislava 15. augusta 2020 (HSP/Foto:Screenshot video)   Sloboda slova dostala opäť na frak.  Facebook zmazal video Mariana Kotlebu, v ktorom podal iný pohľad na koronavírus než je oficiálna línia. Ako dôvod zmazania má byť údajne zľahčovanie koronavírusu a šírenie dezinformácií Predseda strany ĽSNS, Marian Kotleba ešte koncom júla zverejnil na…

Vládna kríza v Belgicku nekončí

0 icon

Brusel 15. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Benoit Doppagne)   Predsedovia politických strán, ktorí boli poverení belgickým kráľom Filipom rokovaniami o vytvorení federálnej koaličnej vlády v piatok oznámili, že "nemajú kapacitu" dosiahnuť nejaký pokrok v tomto úsilí a vzdali sa svojej misie. Uviedli v piatok večer viaceré belgické médiá Obaja vyjednávači - šéf…

Pompeo v prejave venoval Rusku jednu vetu. Tú si mainstream vytrhol, zvyšok odignoroval

0 icon

Praha 15. augusta 2020 (HSP/Foto:Screenshot video)   Českému mainstreamu, ktorý má problém s prezidentom Zemanom a premiérom Babišom, neprišla návšteva amerického ministra zahraničia práve vhod. Zvlášť, keď ten sa na svojej ceste po strednej Európe stretáva iba s politikmi podobného razenia, ako sú oni A tak si z Pompeovho prejavu…

Putin chce zvolať mimoriadný summit Bezpečnostnej rady OSN o Iráne. „Ide o naliehavú záležitosť“

0 icon

Moskva 15. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Sputnik, Kremlin-Alexei Druzhinin)   Ruský prezident Vladimír Putin v piatok vyzval členov Bezpečnostnej rady OSN a Nemecko, aby zvolali mimoriadnu schôdzu o situácii v Iráne a zamedzili tak eskalácii napätia v Perzskom zálive. Informovala o tom agentúra AFP Putin navrhol, aby lídri zastupujúci Čínu, Francúzsko, Rusko,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ak by hlúposť nadnášala, koľkí z nás by už lietali?

0icon

Nie všetci všetko čítame, a tak si dovolím krátke zhrnutie. Matovič na konzíliu „epidemiológov a odborníkov“ navrhol, aby sa pre istotu a ochranu detí v prvých dvoch týždňoch nového školského roka nariadila povinnosť mať v triedach náhubky zvané rúška. Pritom Američan Del Bigtree na TV-kanále The Highwire názorne ukázal, že s rúškom na…

Prečo iba Nikolae Ceausescu vo východnom bloku umrel ako Muammar al-Kaddáfí? Prečo rumunská ekonomika zaostávala vo východnom bloku RVHP? A Sulíka viete čo robí?

0icon

Ak si nepamätáte, tak Ceausescu, bývalého prezidenta Rumunska s manželkou počas rumunského Majdanu na Vianoce 1989 zastrelili takto. Bol to jediný socialistický politik Východného bloku, ktorý takto skončil. Prečo práve on? Prečo iba on? Preto, aby sme pochopili okolo seba je dobré pochopiť ako to bolo v histórii alebo inde ani nie…

Žena a pôvab! Duchovne kontroverzná letná téma!

0icon

Ako sa z hľadiska mravnosti veľmi výstižne hovorí, leto je žatvou diabla. Je žatvou diabla prostredníctvom ľahkého letného odevu, ktorý dráždivo odhaľuje telo. A vo vnútri pozorovateľa potom vyvoláva tomu zodpovedajúce nečisté myšlienky a pocity.

Matovič by nemal zabúdať, že Slováci odmietli bojovať proti slovanským bratom Rusom v prvej i druhej svetovej vojne.

0icon

Matovič by nemal zabúdať, že Slováci odmietli bojovať proti slovanským bratom Rusom v prvej i druhej svetovej vojne. Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov. I roztriasli sa múry Kremľa. Skutočnosť je však taká, že ide o ďalší názorný príklad úplnej neschopnosti využitia objektívnej situácie zo strany našej vlády na dosiahnutie našich subjektívnych národných…

Ako som si zabicykloval … po „felvideku“

0icon

Voľno v práci, vhodná predpoveď počasia – v takých dňoch je veľká pravdepodobnosť, že ma doma nikto nenájde a budem asi sedieť na mojom železnom tátošovi. Tak to bolo aj dnes. Povedal som si, že si zájdem z Lučenca do Číža, aby som vyskúšal miestne kúpeľné bazény s jódovo-brómovou vodou.…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo je taxonómia a ako súvisí zo zvieracou ríšou?

0 icon

Keby si na strome uvidel dvojnohého tvora s perím, ako by si ho nazval, keby si o ňom následne hovoril? Vták? Potkan s krídlami? Dinosaurus? Presne o tom je taxonómia. Z vedeckého pohľadu by si s dinosaurom nič nepokazil. Taxonómia je veda, ktorá priraďuje oficiálne vedecké názvy všetkým známym organizmom. A podľa nej sú všetky vtáky…

Ľudia na týchto fotografiách sú zrejme z budúcnosti

0 icon

Vedci sa už dlhé roky pokúšajú o vytvorenie akéhosi stroja času, ktorý dokáže ľudí presúvať naprieč históriou. Títo ľudia ich však predbehli, pretože svojim správaním na ostatných pôsobia tak, ako keby prišli z budúcnosti. Ľudia, ktorých nájdeš na nasledujúcich fotografiách však týchto vedcov zrejme prekvapia. Ich správanie je výstižné a…

TOP10: Vegetariánstvo a prekvapivé fakty o ňom 2. časť

0 icon

Pravdepodobne si v posledných rokoch počul, že vegetariánska strava je oveľa zdravší spôsob, ako sa nakŕmiť, a že konzumácia nadmerného množstva mäsa je dosť zlá pre srdce, krvné cievy a celkové zdravie. Z etického hľadiska si pravdepodobne počul, že konzumácia mäsa spôsobuje, že si zodpovedný za všetku krutosť a zabíjanie zvierat,…

Inšpiratívny príbeh spoločnosti Farbenfabriken vormals Friedrich Bayer (3. časť)

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku s názvom Inšpiratívny príbeh spoločnosti Farbenfabriken vormals Friedrich Bayer. V našom skutočnom príbehu o chemikoch, ktorí miesto výhovoriek hľadali riešenia sa chýlime ku koncu. Štvrtou časťou zavŕšime príbeh o inšpiratívnej spoločnosti Farbenfabriken vormals Friedrich Bayer. Ak sa pozrieme na osobnosť Arthura Eichengruna, bol extrovertom a charizmatickým mužom. Bol pravým opakom…

Sloní muž: Znetvorenie ako nočná mora - 2. časť

0 icon

V rámci prvej časti článku Znetvorenie ako nočná mora sme sa pozreli na príbeh hrôzostrašného znetvorenia Josepha Merricka, o ktorom filmový režisér David Lynch natočil snímku s názvom Sloní muž. Taktiež sme sa pozreli do staroveku, kde znetvorení ľudia budili tak hrôzu, ako aj údiv, či dokonca boli považovaní za stvorenia bohov. V minulosti…

Vo svete IT

Facebook bol obvinený zo zbierania biometrických údajov prostredníctvom Instagramu bez vedomia používateľov

0 icon

Facebook musí čeliť ďalšej žalobe, ktorá sa dotýka ochrany osobných údajov. Najnovšie bola spoločnosť obvinená zo zbierania osobných údajov. Konkrétne ide o zbieranie biometrických údajov prostredníctvom sociálnej siete Instagram, ktoré sú ukladaná do databáz Facebooku a následne využívané v prospech spoločnosti. Súdna žaloba hovorí, že Instagram používa nástroj na označovanie…

Xiaomi hlási rekordné predaje smartfónu Redmi K30 Ultra. Prvý predpredaj netrval ani minútu

0 icon

Spoločnosť Xiaomi len pred niekoľkými dňami oficiálne predstavila dvojicu smartfónov Redmi K30 Ultra a Mi 10 Ultra, pričom oba smartfóny označuje spoločnosť za výročné, keďže známy čínsky výrobca oslavuje už svoje 10. narodeniny. Prvý spomínaný smartfón sa vo svojej domovine však dostal do predaja už po pár dňoch od jeho…

Obľúbená hra Fortnite bola odstránená aj z Google Play. Na zariadeniach s Androidom je však hra dostupná tak či tak

0 icon

Jedna z najobľúbenejších hier súčasnosti, Fortnite, bola v pomerne krátkom časovom úseku odstránená z oboch smartfónových platforiem, ktoré pokrývajú takmer celý trh s mobilnými hrami. Populárna free-to-play hra bola z oboch obchodov s mobilnými aplikáciami odstránená potom, čo jej vývojári predstavili novú schému transakcii v hre. Sporné poplatky pri nákupoch…

Vedci odhalili záhadu, ktorá stála za tmavnutím hviezdy Betelgeuse

0 icon

V októbri minulého roka došlo k tmavnutiu jednej z  najjasnejších hviezd na našej oblohe. Táto záhada fascinovala astronómov, ktorí si mysleli, že by mohlo ísť o predzvesť jej blížiacej sa explózie. Pravda, hviezda Betelgeuse je už na konci svojho životného cyklu, avšak do supernovy jej stále ostáva ešte niekoľko miliónov…

Bezdrôtový strojček na vlasy Xiaomi Enchen Sharp aktuálne kúpiš s kopou príslušenstva už za menej ako 17€

0 icon

Aktuálna prísna karanténa, ktorá zahŕňa aj uzatvorenie prevádzok ako holičstvá a kaderníctva, prináša viacero prekážok, s ktorými väčšina z nás nepočítala. Niektorí z nás nestihli spomínané prevádzky navštíviť tesne pred ich uzatvorením a veľká časť s nás už v týchto dňoch cíti, že ich strih by potreboval mierne vylepšenia. Ak…

Armádny Magazín

Rostec vytvoril novú kompaktnú pištoľ Poloz, ktorá má postupne nahradiť zastaralé Makarovy. Video

0 icon

Rusko, 15. august 2020 (AM ) - Centrálny inštitút presného strojárstva (patrí do koncernu Rostec) vytvoril novú kompaktnú samonabíjaciu pištoľ Poloz. Tlačová služba korporácie informovala, že je určená pre ruskú políciu a príslušníkov gardy.  

Komando jednotky Francúzskej armády nacvičovalo záchrannú akciu po simulovanom leteckom nešťastí

0 icon

Francúzsko, 15. august 2020 (AM) - Začiatkom júla v lokalite Abéché vo východnom Čade vykonali komandá parašutistov z oddelenia ochrany N'Djaména cvičenie na vyzdvihnutie obetí leteckej nehody. Nácvik vyžadujúci rýchlosť, plynulosť a znalosť postupov na udržanie zručností komanda. Na tomto cvičení sa zúčastnili aj ochranné jed

PAK VTA – ruské ťažké transportné lietadlo so širokým trupom oválneho tvaru

0 icon

Rusko, 15. august 2020 (AM, aviation21) – Jedny z najväčších ťažkých transportných lietadiel sveta, An-124 Ruslan a An-22 Antej, budú mať za seba náhradu. Ministerstvo obrany RF stanovilo kľúčové takticko-technické požiadavky na

Trump upratuje - Izrael a Spojené arabské emiráty na prahu historickej mierovej dohody. Palestínčania nesúhlasia

0 icon

Izrael, 14. august 2020 (AM) - Predseda izraelskej vlády Benjamin Netanjahu považuje za veľkú česť, že sa mu podarilo dojednať mierovú dohodu s treťou arabskou krajinou - Spojenými arabskými emirátmi. To izraelský predseda vlády povedal v špeciálnom televíznom

Svetlo sveta

Pietna spomienka na kňaza, politika a národovca Mons. Andreja Hlinku

0 icon

Spoločnosť Andreja Hlinku, CYRILOMETODIADA, o. z., a Občiansky výbor MČ Černová Vás srdečne pozývajú  na uctenie si pamiatky otca slovenského národa Mons. Andreja Hlinku pri príležitosti 82. výročia jeho úmrtia. Spomienka sa uskutoční 15. augusta 2020 o 16.30 hod. pri pamätníku Andreja Hlinku v Parku Andreja Hlinku v bratislavskom Ružinove. Andrej Hlinka, obetavý…

Arcibiskup Orosch zakázal používať knihu pre deti: “Láske sa treba učiť.”

0 icon

V posledných mesiacoch sa na slovenský knižný trh dostala kniha s názvom “Láske sa treba učiť”, ktorá údajne veľmi citlivým a chápavým spôsobom informuje deti o troch základných prvkoch toho, že sme boli stvorení ako ľudia, ako muž a žena. Malým čitateľom sa v knihe predstavuje telo, emócie a biologická…

Taliansko chce zvýšiť počet chemických potratov

0 icon

Talianský minister zdravotníctva podporuje uvoľnenie podávania potratových tabletiek v krajine. Podľa súčasne platnej legislatívy musí každá žena, ktorá podstúpi chemický potrat, kedy je dieťa zavraždené použitím chemikálií, zostať v nemocnici tri dni. Podľa advokátov zabíjania počatých detí, je práve táto lehota a potreba zostania v nemocnici prekážkou, ktorá spôsobuje, že…

Laický misionár brat Blažej pešo putuje Európou, obetuje sa za pokoj

0 icon

Laický misionár zo Sicílie známy ako brat Biagio (Blažej) už niekoľko rokov peši putuje po Európe. Púť, ktorú obetuje za pokoj, musel pred pár mesiacmi prerušiť vo Veľkej Británii kvôli pandémii. V piatok 24. júla sa však z Londýna opäť vydal na cestu. „Cítim túžbu stretnúť každého občana každého národa,…

Slávnostná spomienka na 1151. výročie kňazského svätenia svätého Gorazda

0 icon

Obec Močenok, občianske združenie Krediv a Rímskokatolícky farský úrad sv. Klimenta Močenok Vás pozývajú v nedeľu 2. augusta 2020 do Močenku-Gorazdova na slávenie spomienky 1151. výročia kňazského svätenia svätého Gorazda. Slávnostnú svätú omšu bude o 9:30 hod. celebrovať J. E. Mons. František Rábek, vojenský ordinár. GORAZDOV v dnešnom Močenku je rodiskom…

icon FOTO DŇA