Biskupi Guatemaly pri “ad limina” opísali situáciu tamojšej Cirkvi

Biskupi Guatemaly pri “ad limina” opísali situáciu tamojšej Cirkvi

Vatikán/Guatemala 24. mája 2017 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino)

 

Pápež František v pondelok prijal na audiencii 17 biskupov z Konferencie biskupov Guatemaly, ktorí budú do soboty 27. mája v Ríme na návšteve ad limina apostolorum. Svätý Otec využil stretnutie na to, aby si vypočul s akými výzvami a problémami bojuje táto viac než 16-miliónová latinskoamerická krajina.

Na snímke pápež František

V Guatemale sa pred štyrmi rokmi prihlásilo ku Katolíckej cirkvi takmer 80% obyvateľov. Posledné desaťročie krajina zaznamenala nárast protestantov a tiež niektorých siekt. Tie majú zväčša finančnú podporu od organizácií z USA a šíria sa najmä medzi chudobnými. Jedno percento sa dokonca hlási k tradičnému kultu Mayov.

Reklama

Zaujímavosťou je, že Konferencia biskupov Guatemaly podporila preklad Biblie do jedného z najpoužívanejších dvadsiatich dvoch mayských jazykov. Od roku 2011 tak môžu Guatemalčania čítať Božie slovo aj v jazyku k´iché. Krajina má dve katolícke arcidiecézy, desať diecéz a dva apoštolské vikariáty.

 

Reklama

Ovocie prenasledovania kresťanov v Guatemale

O výzvach, ktorým Katolícka cirkev čelí v Guatemalskej republike viac pre Vatikánsky rozhlas prezradil predseda Konferencie biskupov Guatemaly Mons. Gonzalo De Villa y Vásquez:

„Sme Cirkev, ktorá má nedávnu minulosť mučeníkov. Pred tridsiatimi až triadsiatimi piatimi rokmi došlo k veľkému prenasledovaniu v kontexte vnútorného vojnového konfliktu a 23. septembra tohto roku bude blahoslavený prvý mučeník Guatemaly z tej doby (o. Stanley Francis Rother – pozn. red.).

Najskôr sme zažili prenasledovanie zo strany liberálnych režimov. Na začiatku 20. storočia vyhnali kňazov a rehoľníkov. V tom období udržiavali nábožnosť živou laici a komunity s pôvodným obyvateľstvom.

V polovici 20. storočia začala guatemalská Cirkev dostávať misionárov, ktorí v priebehu menej než jednej generácie urobili veľa. Vďaka nim sa zvýšila prítomnosť kňazov, predovšetkým v tých oblastiach krajiny, kde stabilní kňazi chýbali po dobu päťdesiatich rokov.

Reklama

Ku koncu 70. rokov sa začalo nové obdobie prenasledovania s mnohými mučeníkmi. V posledných rokoch Cirkev v Guatemale naopak dostala viacero milostí: zvýšil sa počet povolaní, máme viac seminaristov a kňazských vysviacok než sme mali v celej našej histórii.

Na druhej strane je tiež pravda, že sme videli mnohých bratov vzdialiť sa od Katolíckej cirkvi, pridávajúc sa najmä k letničným skupinám, a toto je dnes jedným z problémov guatemalskej Cirkvi.“

 

Cirkev v Guatemale bojuje za základné ľudské práva

Cirkev v Guatemale sa snaží hájiť ľudské práva od počiatku až po prirodzenú smrť. Do dnešného dňa je v krajine oficiálne povolený potrat len v prípade, že ide o život matky. Vo februári však veriacich pobúrila iniciatíva holandskej neziskovej spoločnosti, ktorá ponúkla ženám možnosť absolvovať zdarma potrat na lodi 100 kilometrov od hlavného mesta Guatemaly, teda v medzinárodných vodách. Ďalej už Mons. Gonzalo De Villa:

Reklama

„Téma ľudských práv bola pre Cirkev veľmi dôležitá v rokoch, kedy hovoriť o ľudských právach bol v krajine príliš komplikované a v tomto zmysle bol jej hlas tým, ktorý bolo najviac počuť. Samozrejme hovoríme o základných ľudských právach, počnúc tým na život, ale tiež o slobode slova, práve nebyť prenasledovaný pre vlastné politické názory, o sociálnych právach, akými sú právo na vzdelanie a zdravie.

Je tiež pravda, že v posledných rokoch Cirkev bojuje s vytváračmi takých práv, ktoré sú otvorene proti katolíckej náuke. Mám na mysli genderovú ideológiu, potrat, homosexuálne manželstvá. Zatiaľ ich v Guatemale nelegalizovali, avšak tlak v tomto zmysle je veľký.

Pravdou je, že robíme všetko, čo je v našich silách, ale sme ako Dávid proti Goliášovi. Tieto organizácie majú veľký ekonomický vplyv, obrovskú schopnosť preniknutia do médií a tešia sa z podpory OSN, ktorá uvaľuje na túto malú krajinu so slabou vládou politickú agendu, ktorá sa orientuje na prijatie tých zákonov.

Toto všetko si vyžaduje zo strany Cirkvi obrovské úsilie, ale napriek tomu naďalej bojujeme za život. Je jasné, že keď hovoríme o ochrane života, nemáme na mysli len potrat, ako si to myslia mnohí katolíci, ale tiež dôstojnosť života ľudí, ktorí keď sa narodia, majú právo netrpieť detskou podvýživou a majú právo žiť dôstojným spôsobom.“

 

Ochrana a práva domorodého obyvateľstva v Guatemale

Ďalšou dôležitou oblasťou, v ktorej sa angažuje Katolícka cirkev sú práva a ochrana pôvodného obyvateľstva, ktoré stále tvorí veľkú časť ľudu Guatemaly.

„Pravdou je, že Guatemala je krajina s prevažne pôvodným obyvateľstvom. Ja osobne som biskupom diecézy, v ktorej 93% obyvateľstva sú domorodci a väčšina kňazov a seminaristov patrí k pôvodnému obyvateľstvu.

Otázka ťažobného priemyslu vytvorila názorové rozdiely, odpor a konflikty. Cirkev sa k tejto otázke tiež vyjadrila. Je však potrebné pozrieť sa aj na druhú stranu mince. V prostredí ľudových vrstiev sa rozšírila akási averzia voči akejkoľvek zahraničnej investícii, a toto tiež neosoží.

Napríklad, čo sa týka vodných elektrární, Cirkev nie je proti. My, biskupi, sme povedali, že je to čistá energia, lacnejšia, i keď je pravda, že treba brať do úvahy a rešpektovať práva miestnych obyvateľov. Nemôžeme sa však stavať proti všetkému, čo prináša rozvoj, ako je to v prípade vodnej energie.

Reklama

Stále teda existujú hlasy proti, i keď často za tými, čo volajú po právach pôvodného obyvateľstva, stoja nátlakové skupiny so zlomyseľnými záujmami, ako napríklad priekupníci drog. Problém je teda oveľa komplexnejší. Nie je to len otázka práv domorodého obyvateľstva, lebo myslím si, že tá najdôležitejšia vec je obhajovať ich práva na rozvoj, výchovu svojich detí a zlepšenie ich životnej úrovne.“

 

Problematika migrácie Guatemalčanov do USA

Guatemala je tiež krajina s vysokým počtom migrantov. Mons. Gonzalo De Villa vysvetľuje, že guatemalskí biskupi upozornili americkú vládu na problém „vykorisťovania zo strany drogových priekupníkov a členov organizovaného zločinu, ktorí vidia v migrantoch možnosť nezákonného obohatenia sa“. Podľa slov predsedu Konferencie biskupov Guatemaly počet deportácií zo Spojených štátov po nástupe prezidenta Donalda Trumpa nie je nijak výrazný:

„V Spojených štátoch žije viac než tri milióny Guatemalčanov, z ktorých – zdá sa mi – 75% nemá dokumenty. Vďaka zásielkam od týchto migrantov do našej krajiny prúdia milióny dolárov. Len uplynulý rok to bolo 7 miliárd, čo je sedemkrát viac než z vývozu kávy.

Reklama

To znamená, že exportujeme ľudí, čo má tiež dramatické dôsledky na rodiny, lebo i keď je pravda, že mať niekoho z rodiny v USA zlepšuje životnú úroveň, stáva sa, že ženatí muži odchádzajú a zakladajú si ďalšiu rodinu. Niektorí naďalej posielajú peniaze svojej rodine do Guatemaly, iní zase nie. Rodiny sú preto zničené. Máme deti a mládež, ktorí vyrastajú bez otca, ktorí trpia a ľahšie sa dajú na zlú cestu.“

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:20

Priame platby sa slovenským farmárom budú vyplácať aj po 30. júni. Uviedol to na tlačovej besede po stredajšom výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD).

Informácie o nevyplácaní priamych platieb po júni označil Takáč za nepravdivé a zavádzajúce.

Výjazdové rokovanie vlády v Dolnej Krupej Takáč
Na snímke zľava riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Marek Čepko a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) počas tlačovej konferencie po výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej
14:10

Strata amerického výrobcu lietadiel Boeing bola v 1. kvartáli nižšia, než sa očakávalo. Koncern uviedol, že jeho dodávateľský reťazec sa stabilizuje aj napriek kríze týkajúcej sa modelu 737 Max.

Strata v prvých troch mesiacoch 2024 klesla na 343 miliónov USD (321 miliónov eur), alebo 56 centov na akciu, zo 414 miliónov USD, alebo 69 USD na akciu.

14:02

Centrom Londýna sa v stredu preháňalo niekoľko splašených koní, utiekli britskej vojenskej jednotke Household Cavalry. Zranenia pri tom utrpelo päť ľudí, štyroch odviezli do nemocnice. Informoval denník The Telegraph.

Zvieratá zhodili svojich jazdcov počas ranného cvičenia. Pri incidente sa zranil najmenej jeden vojak.

splašené kone v Londýne
Na snímke dva splašené kone v uliciach Londýna
13:39

Vláda plánuje znižovať deficit verejných financií približne o 1 % hrubého domáceho produktu (HDP) ročne. Postupný pokles schodku pod 3 % HDP do konca volebného obdobia zabezpečí vystúpenie z očakávanej procedúry nadmerného deficitu. Zároveň sa tak stabilizuje vývoj dlhu, ktorý by mal inak naďalej rastúci trend až k 70 % HDP. Konštatuje to Ministerstvo financií (MF) SR v Programe stability SR na roky 2024 až 2027, ktorý v stredu schválila vláda.

13:38

Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Výpomoc sa poskytne prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB). Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve, ktorý v stredu schválila vláda.

13:37

Odborne spôsobilá osoba bude môcť vykonávať funkciu povereného zástupcu až pre troch držiteľov povolenia na podnikanie v energetike. Obchodníci so striebrom už nebudú mať povinnosť disponovať určeným meradlom a zosnulé osoby budú vyňaté z pôsobnosti zákona o ochrane osobných údajov. Vyplýva to zo zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia a znižovaním administratívnej záťaže, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu definitívne schválili.

13:35

Pri pobreží Tuniska našli v utorok telá 19 ľudí, informovala tamojšia pobrežná stráž. Informovala agentúra AP.

Telá našla v blízkosti prístavných miest Mahdíja a Sfax, druhého najväčšieho prístavného mesta v krajine, kde sa migranti v posledných týždňoch dostali do konfliktu s políciou.

13:28

Česká polícia odkryla česko-ukrajinský gang falošných bankárov, ktorí sú podozriví zo spáchania stoviek podvodov s úhrnnou škodou v desiatkach miliónov korún. Policajti zadržali 40 ľudí, časť z nich skončila vo väzbe. V stredu to uviedla hovorkyňa polície Královohradeckého kraja Iva Kormošová.

13:12

Cieľom európskych liberálov, ktorí v Európskom parlamente (EP) vystupujú pod značkou Obnovme Európu (RE), je bojovať proti vplyvu krajnej pravice po eurovoľbách a v novom zákonodarnom zbore EÚ upevniť svoju pozíciu “jazýčka na váhach” pri formovaní európskej legislatívy spolu s ľudovcami a socialistami. V rozhovore pre Európsku redakciu (ENR) – projekt, ktorého súčasťou je aj TASR – to uviedla šéfka RE Valérie Hayerová.

Valérie Hayerová
Kandidátka do eurovolieb a šéfka strany Obnovme Európu (RE) Valérie Hayerová počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu
13:00

Ruská pravoslávna cirkev suspendovala kňaza, ktorý viedol smútočnú omšu za zosnulého kritika Kremľa Alexeja Navaľného, uvádza sa v dekréte uverejnenom v utorok.

Patriarcha Kirill, blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, podpísal dekrét, ktorým zakázal kňazovi Dmitrijovi Safronovi udeľovať požehnanie, nosiť kríž a rúcho na obdobie nasledujúcich troch rokov.

12:46

Miera nezamestnanosti vo Švédsku dosiahla v marci najvyššiu úroveň za posledných deväť mesiacov.

Sezónne neupravená miera nezamestnanosti sa minulý mesiac vyšplhala na 9,2 % z februárovej úrovne 8,5 %. Zvýšila sa aj v medziročnom porovnaní, keďže v marci 2023 predstavovala 7,7 %.

12:36

Zhruba 300 židovských demonštrantov zadržali v utorok neskoro večer v New Yorku, kde sa počas tzv. sederovej večere modlili za dosiahnutie prímeria v Pásme Gazy.

Protest sa konal tesne pred tým, ako americký Senát schválil rozsiahly balík vojenskej a humanitárnej pomoci v celkovej hodnote vyše 95 miliárd dolárov pre viacero krajín. Informoval denník The Guardian.

12:35

Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa je vďaka členstvu v EÚ a eurozóne vyšší až o 16 %. Na údaj z modelu Erste Group Research odkazuje v analýze k 20. výročiu vstupu Slovenska do EÚ analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Od vstupu do EÚ nominálne mzdy na Slovensku vzrástli 2,7-násobne, zatiaľ čo ceny sú vyššie približne o 80 %.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali