“Sú tri dôvody, prečo som sa rozhodol napísať vám. Po prvé, som si istý, že ani jeden z 500 miliónov občanov EÚ vám nepošle žiadny pozdrav. Bojovali ste tvrdo o účasť na tomto summite európskych lídrov, na ktorý nebol váš pán (Alexander) Lukašenko pozvaný v dôsledku jeho dlhodobej brutality voči vlastným občanom. Mylne som predpokladal, že pošlete svojho námestníka, ktorý nikdy nebol na zozname zakazujúcom udelenie víz, narozdiel od vás.
Po druhé, mám rád vašu krajinu a obdivujem množstvo statočných patriotov, ktorí bojujú za to, aby sa Bielorusko stalo civilizovaným európskym štátom. Som presvedčený, že sa izolácia nastolená vašou vládou jedného dňa skončí a Európania objavia úžasnú krajinu s dobrosrdečnými, kultúrnymi, niekedy hanblivými a vždy ťažko pracujúcimi ľuďmi.
Po tretie, nemôžem s vami komunikovať štandardným spôsobom napriek tomu, že som bývalým slovenským ministrom zahraničných vecí, teda v istom zmysle vaším kolegom. Odkedy som bol medzinárodným pozorovateľom počas prezidentských volieb v roku 2010, ktoré sa vaša vláda rozhodla rozdrviť, som neželanou osobou vo vašej krajine,” napísal v otvorenom liste P. Demeš.
Ako dodal, Makei má prostredníctvom svojej zriedkavej účasti na summite vo Vilniuse “jedinečnú príležitosť urobiť niečo skutočne európske”. Okrem iného poukázal na to, že vo Vilniuse študuje množstvo talentovaných Bielorusov. “Som si tiež istý, že mnoho bieloruských demokratov, ktorí boli nútení emigrovať, napríklad ako aktivisti hnutia Európske Bielorusko, ktoré v súčasnosti pôsobí vo Varšave, by prišli na stretnutie s Vami, keby ste preukázali záujem,” dodal Demeš.
Zároveň šéfa bieloruskej diplomacie ubezpečil, že mu je k dispozícii pri “zintenzívnenom hľadaní vhodnej cesty na komunikáciu s európskou demokratickou rodinou”.
mž