Podotkol, že za podmienok nízkej ceny ropy straty Bieloruska kvôli daňovému manévru Ruska nie sú také veľké, ako za podmienok, keď bola cena ropy 60 dolárov za barel. „Ale v každom prípade, téma alternatívnej ropy v súlade s nariadením prezidenta bude stále na našom dennom programe. Práca so všetkými krajinami, od ktorých sme už kúpili ropu (azerbajdžanská, nórska), a našimi novými partnermi, takými, ako Saudská Arábia a USA, bude pokračovať. Prirodzene, budeme sa snažiť, aby sme získali maximálne výhodné podmienky týchto dodávok,“ zdôraznil Dmitrij Krutoj.
Odpovedajúc na otázky novinárov o dodávkach americkej ropy, potvrdil, že sú možné prostredníctvom Poľska. Podotkol, že rokovania o dodávkach ropy pokračujú s rôznymi krajinami, vrátane poľských kolegov. Poukázal na to, že v súčasnosti prácu komplikuje koronavírusová infekcia a sú problémy v komunikácii s partnermi. „Myslím si, že keď v Poľsku bude zrušená karanténa, na túto tému začneme rokovať aktívnejšie,“ vysvetlil.
Bieloruská informačná agentúra BELTA pripomenula, že v tomto roku Bielorusko nakúpilo nórsku a azerbajdžanskú ropu s prekládkou v prístavoch Klaipédy (Litva) a Odesy (Ukrajina). Tiež v prístave Klaipédy sa 11. mája očakáva prvá partia ropy – dodávka 80 tisíc ton ropy od spoločnosti Saudi Aramco zo Saudskej Arábie.
Eugen Rusnák