Európski členovia BR OSN pracujú na návrhu rezolúcie, ktorý by autorizoval ktorúkoľvek krajinu EÚ zadržať pašerákov ľudí v Stredozemnom mori, líbyjských pobrežných vodách a líbyjskom pobreží, citovala nemenovaného diplomata OSN tlačová agentúra DPA.
Na základe tejto rezolúcie by sily EÚ mali právomoc zmocniť sa lodí, ktoré podozrievajú, že sú využívané na pašovanie ľudí a dokonca by mohli pátrať po pašerákoch ľudí aj na brehoch Líbye.
Uvedený diplomat povedal, že členovia EÚ “sú veľmi blízko k tomu, aby uvedený text predložili” ďalším členom BR OSN, ktorá by mohla hlasovať o rezolúcii ešte pred 18. májom, kedy sa v Bruseli stretnú ministri zahraničných vecí EÚ.
Prezident Talianskeho Červeného kríža, Francesco Rocca, kritizoval plánovanú vojenskú intervenciu s tým, že zmocniť sa lodí pašerákov a zničiť ich problém nevyrieši. “Samotné bombardovanie lodí nie je riešením,” povedal reportérom v New Yorku. “Pašeráci si nájdu iné cesty.”
Rocca vyzval na komplexné humanitárne riešenie migračnej krízy vrátane nájdenia zákonnej cesty, ktorou by ľudia z konfliktných oblastí mohli ujsť do Európy.
Talianska pobrežná stráž uviedla, že v utorok zachránila na mori 646 ľudí a predtým od piatka do pondelka ďalších 8377. Talianska daňová polícia, ktorá hliadkuje aj na mori, vzala na palubu ďalších 98 migrantov z lode naberajúcej vodu asi 370 kilometrov od Malty. Boli na mori 12 dní a ostatných 48 hodín nemali už žiadne jedlo. Medzi cestujúcimi boli tri deti a 35 žien, vrátane jednej tehotnej.
ml