Praha 24. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)
Spisovateľ a novinár Benjamin Kuras bol hosťom relácie Vpred do minulosti, kde hovoril o hrozbe, že zlo na dlhú dobu zvíťazí nad dobrom. Vo Veľkej Británii cenzúra vyháňa z práce komikov, ktorí už nerozumejú tomu, z čoho si môžu robiť srandu a z čoho nie. V kaviarni si už nie je možné objednať ani čiernu kávu, aby ste náhodou niekoho neurazili, povedal
Ako prvé sa dlhodobo žijúci, vo Veľkej Británii, český spisovateľ a novinár Benjamin Kuras v rozhovore venoval cenzúre.
“Už ju (cenzúru – red.) nevnímajú. Už aj niektorí komici si na to sťažujú. Jeden černošský komik, ktorého poznám, prestal robiť komédiu a dáva sa na normálny hraný film, a to preto, že podľa jeho slov v dnešnej politickej korektnosti už nevie, z čoho si môže robiť srandu a z čoho nie, “vyhlásil spisovateľ a následne dodal:
“Existuje zákon o urážke osobnosti, náboženstva, rasy, veku, telesnej poruchy, sexuálnej orientácie. Urážkou, teda trestným činom, je čokoľvek, čo ktokoľvek pokladá za urážku. To znamená, že ktokoľvek sa na vás nahnevá, tak vás udá, že ste ho urazili takým a takým výrokom, napríklad, že ste mu večer povedali “dobrý deň”. Alebo že ste si objednali čiernu kávu, čo už sa tiež nesmie, pretože by ste tým urazili nejakých černochov. “
Podľa jeho slov je už desať rokov zakázané objednávať si čiernu kávu. Aby bolo možné dostať v Británii čiernu kávu, je potrebné si objednávať kávu “bez”, čo znamená bez mlieka. Objednať si kávu vo Veľkej Británii automaticky znamená objednávať si kávu s mliekom.
Kuras podporil iniciatívu Václava Klausa mladšieho, aby bolo zakázané mazanie príspevkov na sociálnych sieťach, až na niekoľko výnimiek, ako sú napríklad výzvy ku genocíde.
“(…) nemazal by som ani výzvy k vražde a genocíde, pretože je potrebné vedieť, kto a kde je našim nepriateľom, nepriateľom slobody a demokracie,” myslí si vplyvný autor desiatok kníh.
Ohľadom Klausovej iniciatívy tiež upozornil na skutočnosť, že niečo podobné by si vo Veľkej Británii už nikto nedovolil, pretože “by ho vypískali”.
Situácia sa podľa Benjamina Kurasa v Británii vyhrotila s referendom o brexite, kde zrazu vznikli veľké rozdiely medzi ľavicou a pravicou organizáciou.
“Brexitom sa to vyhrotilo, vedeli sme naraz, kto je v pravici a kto v ľavici, a niekoľko mojich dávnych, dlhoročných liberálnych priateľov sa so mnou prestalo stýkať, pretože som pre nich príliš pravicový,” zmienil spisovateľ a v tejto súvislosti dodal, že Česká televízia je ľavicová organizácia.
Okrem Českej televízie zmienil aj britskú stanicu BBC. V jej prípade upozornil na degradáciu kvality mediálnych obsahov a na prípady, keď moderátori napádajú hostí.
“Dnes máme príklad interview, ktoré robila jedna veľmi zväzácky pôsobiaca moderátorka s maďarským ministrom zahraničia, ktorému de facto nadávala, že Maďarsko je fašistický štát, pretože tam nechce žiadnych migrantov,” povedal Kuras vo vysielaní Slobodného univerza v relácii Vpred do minulosti.
Maďarský minister však nebol jediný, kto sa stal terčom útokov moderátorov BBC. Ďalšou obeťou je Tommy Robinson, ktorého si pozvali do vysielania a namiesto toho, aby ho nechali hovoriť fakty, na neho začali útočiť ako na islamofoba.
V súvislosti s islamom Benjamin Kuras zmienil aj otvorené hranice Európy, do ktorej vstupujú aj osoby, o ktorých európske úrady predtým zistili, že ide o príslušníkov teroristickej organizácie Islamského štátu, ktorý je zodpovedný za zverské vraždenie na území Sýrie a Iraku.
“Sú to ľudia, ktorí sa nepokladajú za porazených, ale myslia si, že ich bitka je iba odložená,” dodal spisovateľ k členom IS, ktorí teraz žijú na území Európy.
Podľa názoru Benjamina Kurasa hrozí, že na dlhú dobu vyhrá zlo nad dobrom. Moderátorka Kurasa žiadala, aby bol konkrétnejší a aby personifikovali zlo. Spisovateľ vyhlásil, že to sa už nedá, lebo “v radoch zla a antislobody sú už miliardy” ľudí. Ak sa v EÚ nepodarí nič zmeniť, tak sa veľmi priblížime k “totálnej porážke”, uzavrel spisovateľ svoje vystúpenie v relácii Vpred do minulosti.