Na výročie tragickej udalostí vo svojom prejave k Američanom ich hlava Bieleho domu vyzvala “aby žiadali rozumné reformy, vzdávajúce hold tradíciám a znižujúce ozbrojené násilie, ktoré ničí mnoho amerických rodín každý deň.”
V rámci boja proti takzvanému ozbrojenému násiliu Obama navrhuje súbor opatrení, ktorých cieľom je obmedziť vlastníctvo a držbu strelných zbraní, informuje denník The Washington Post. Zákon si vyžaduje rozsiahle a podrobné overenie identity a minulosti každého občana, ktorý si praje nadobudnúť zbraň. Argumentuje sa tým, že takýmto spôsobom sa vylúči vlastníctvo zbraní ľuďmi s psychickými problémami.
Seriózne prepracovanie si podľa Obamu vyžaduje aj legislatíva regulujúca predaj zbraní. Je nevyhnutné zaplátať diery, umožňujúce tým, ktorí prešli previerkami, predávať pištole a pušky tým, ktorí si ich nemôžu legálne obstarať.
Okrem toho prezident navrhuje obmedziť kapacitu obchodov, sprísniť bezpečnosť na uliciach a v školách a umožniť pracovníkom zdravotníckych zariadení, ktorí majú v evidencii ľudí s psychickými problémami, hlásiť potenciálne hrozby zo strany ich pacientov.
Už skôr Kongres Spojených štátov zablokoval návrh Obamu, podporiac tak protestujúcich proti “zbrojnému zákonu”. Odvolali sa pritom na druhý dodatok v ústave Spojených štátov, ktorý zaručuje právo občanom nosiť a vlastniť zbrane.
V Spojených štátoch je silné povedomie vlastnenia a nosenia zbrani ako aj ochrany svojho vlastníctva so zbraňou v ruke. Vláda však stále viac tlačí na odzbrojenie obyvateľstva. Voči tomu však stále existuje značný odpor. Právo vlastniť a nosiť zbraň je totiž zakotvené v druhom dodatku ústavy USA a nie je tomu tak náhodou. Otcovia zakladatelia totiž vložili toto právo do ústavy ako poistku. Národ má takto väčšiu šancu ubrániť si slobodu pred potencionálnou darebáckou vládou. Ochrana tejto slobody a demokracie je aj jedným z hlavných argumentov oponentov pokusov o odzbrojenie obyvateľstva.
jf