Veľké makroekonomické ukazovatele
Od začiatku roka rubeľ voči doláru posilnil o 4%, ako hovoria analytici, nie je to maximum. Za jeden z kľúčových faktorov podpory rubľa v Bank of America označili rastúci proficit platobnej bilancie – devízový prítok do Ruska prevyšuje odtok peňazí do zahraničia.
V roku 2018 sa tento ukazovateľ podľa dát Centrálnej banky RF 3,5 krát zvýšil na rekordnú čiastku 114,9 miliárd dolárov. Bank of America v januári–marci predpovedala proficit vo výške 31 miliárd, za rok 101 miliárd.
Rubeľ silno podporuje aj ďalší makroekonomický faktor, proficit obchodnej bilancie, čo znamená, že krajina viac vyváža, ako dováža.
Banka Ruska od 15. januára obnovila nákup devíz pre ministerstvo financií v rámci rozpočtového pravidla. Intervencie regulátora mali podľa zámeru oslabiť rubeľ. Ale, ako konštatuje Bank of America, návrat CB prebehol prakticky nepozorovane. Podľa názoru analytikov nebude ruský regulátor najskôr zvyšovať nákup devíz, takže sa negatívnemu vplyvu na kurz rubľa podarí vyhnúť.
Politika Centrálnej banky RF
Rubeľ má tiež ďalšie príčiny posilnenia. Vyššie ruských zlatých a devízových rezerv (472 miliárd dolárov) prvýkrát za dlhé roky prekročila sumu zahraničného dlhu (asi 454 miliárd dolárov).
“Inflácia nebola v januári natoľko veľká, ako sa predpovedalo, čo znamená, že sa CB veľmi pravdepodobne vráti k zníženiu sadzby v druhom polroku, čiže stimulom pre prítok peňazí na ruský dlhový trh a pre posilnenie rubľa,“ povedal analytik spoločnosti Otkrytije broker.
Ak sa vo februári nespomali inflácia (v januári tempo rastu cien trikrát prekročilo ukazovatele rovnakého minulého obdobia), môžeme očakávať ďalšiu intervenciu finančných úradov.
“V tomto prípade CB 22. marca posilní sadzbu, čo znova spôsobí posilnenie ruskej meny, môže sa stať, že kurz dolára bude 62 rubľov,“ poznamenal Andrej Vernikov, námestník riaditeľa pre investičnú analýzu investičnej spoločnosti Cerich kapital manažment.
Ceny ropy
Dolár zrejme zoslabne voči všetkým veľkým svetovým menám, pričom už v prvom štvrťroku tohto roka. Jednou z príčin je zmiernenie politiky Federálne rezervy USA: experti sú presvedčení, že sa vzdá politiky zvýšenia sadzieb.
K posilneniu rubľa prispievajú aj ceny ropy. Pri dnešnej cene čierneho zlata 62 dolárov za barel to vyzerá, že ruská mena je dosť podcenená.
Experti sa domnievajú, že ropa tento rok zdražie a že hlavným faktorom môžu byť americkej sankcie proti Iránu.
Riaditeľ analytického oddelenia spoločnosti Alfa–Forex Andrej Dirgin Sputniku oznámil, že za terajších cien ropy by dolár mal klesnúť na sumu približne 63,5 rubľa.
Protiiránske sankcie
Sankcie, ktoré nadobudli platnosť v novembri 2018, znížili dodávky iránskej ropy na trh približne o 1,3 milióna barelov denne. Washington ale urobil výnimku pre niektoré krajiny, ktoré stále od Teheránu kupujú jeden milión barelov denne. Ak Američania nepredĺžia v polovici mája povolenie na import, klesnú dodávky na svetový trh práve o tento milión barelov.
“Bude to mať obrovský vplyv na ceny, ktoré môžu stúpnuť o 15-20 dolárov za barel,” je presvedčený ekonóm Cornerstone Macro Jan Stuart. A to s pozitívnymi následkami pre kurz rubľa.
Ďalším závažným faktorom sú rokovania USA s Čínou o obchodných otázkach. Ak strany nedosiahnu dohodu do marca, objaví sa prízrak veľkej obchodnej vojny.
“Za účelom podpory konkurencieschopnosti svojho tovaru začne Washington posilňovať dolár, politika Federálnej rezervy bude liberálnejšia. Je to dodatočný argument v prospech toho, že dolár môže klesnúť na 62 rubľov,” povedal na záver Vernikov.