Azerbajdžan napadol Arménsko s použitím vojenskej techniky zo Slovenska, dodanej pomocou falošnej licencie Miroslava Lajčáka!

Bratislava 29. septembra 2020 (HSP/Foto:Ivan Lehotský, Screenshot)

 

S týmto titulkom sa v Bratislave konala tlačová konferencia o vojne, o ktorej bežný našinec nemá odkiaľ a prečo vedieť to podstatné – z drvivej väčšiny médií dostane iba občasné sterilné a nič nehovoriace informácie o tom, že kdesi sa bojuje a sú tam obete. Keby našinec vedel o čo v skutočnosti ide, možno by sa v ňom zdvihol adrenalín…

án Čarnogurský, Ašot Grigorian a František Mikloško
Na snímke zľava Ján Čarnogurský, Ašot Grigorian a František Mikloško

V pondelok sa v bratislavskom hoteli Crowne Plaza konala nezvyčajná tlačová konferencia. Zvolal ju prezident Fóra arménskych asociácií Európy a ko-prezident Paneurópskeho centra politicko-ekonomických analýz a prognóz (PANAP) Ašot Grigorian spolu s ko-prezidentom PANAP, bývalým predsedom vlády SR Jánom Čarnogurským a s bývalým predsedom Národnej rady SR Františkom Mikloškom.

Téma bola výbušná: „Azerbajdžan napadol Arménsko s použitím vojenskej techniky zo Slovenska, ktorá mu bola dodaná s pomocou falošnej licencie Miroslava Lajčáka.“ O samotnom škandalóznom predaji našich zbraní do tohto vojenského konfliktu sme ešte v júni písali tu. Táto tlačová konferencia však mala za cieľ priniesť širší pohľad na konflikt, o ktorom sa človek na Slovensku vlastne nemá ako dozvedieť to dôležité, aby pochopil jeho podstatu, pretože slovenské médiá o ňom prinášajú iba jalové správy typu „vypukli boje, sú tam mŕtvi a jediným riešením situácie je dialóg“, čo je informačná vata s minimálnou informačnou hodnotou.

Zástupná vojna „sultána“ Erdogana proti Rusku

„Bohužiaľ, vyzerá to tak, že táto vojna môže byť aj veľmi dlhá. Pripomína to situáciu z 90. rokov, keď vojna trvala tri roky. Nedajbože, aby sa to opakovalo,“ povedal A. Grigorian na úvod. „V nedeľu o siedmej hodine ráno miestneho času začal Azerbajdžan frontálny útok, ktorý sme my všetci, úprimne poviem, očakávali. Mali sme totiž informáciu, že turecká armáda nielen že sa pred mesiacom zúčastnila vojenského cvičenia s názvom ,Manévre Nachičevan‘ v enkláve Nachičevan (azerbajdžanské územie ležiace oddelene od zvyšku krajiny, hraničiace s Iránom, Arménskom a Tureckom, ktoré bolo tritisíc rokov súčasťou Arménska, ale v časoch Sovietskeho zväzu bolo pričlenené k Azerbajdžanu), ale tam aj ostala, hoci tam nemá čo hľadať.

A naviac, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pred vyše mesiacom otvorene povedal, že päťsto teroristov zo Sýrie presúva do enklávy Nachičevan a na hranicu Azerbajdžanu s Arcachom (Arcach je arménsky názov Náhorného Karabachu). A úplne otvorene hovoril o tom, že týmto teroristom platí mesačne tri a pol tisíca dolárov. Už sme prvého z nich aj zajali, je to Arab. Vieme, že sú medzi nimi nielen Turci a Arabi, ale aj Kurdi a ďalšie národnosti.

Situáciu pozorne sleduje Rusko. Pred necelým týždňom sa prezident Vladimír Putin o tejto veci rozprával s prezidentom Erdoganom, a preto sme si mysleli, že výsledkom bude, že sa veci upokoja. Lenže namiesto toho sa stalo, že Azerbajdžan spustil výnimočne silnú ofenzívu, aká tu nebola od roku 1994 a vyzerá to tak, že oni celkom vážne chcú zmeniť pomery v regióne.

Úplne čerstvá informácia je, že turecký minister obrany vyhlásil, že turecké vojská vstúpia na arménske územie. Možno naozaj z enklávy Nachičevan zaútočia na Arménsko, ale je možné, že je to iba vyhlásenie ,na skúšku‘, pretože je tu Rusko, pre ktoré je to veľmi citlivá záležitosť. My si dokonca myslíme, že zo strany Turecka tu nejde ani tak o boj proti Arménsku, ako skôr proti Rusku.

Turci túžia po svojom novoosmanskom chalifáte a na to potrebujú zničiť juh Arménska. Nepotrebujú zničiť celé Arménsko, pretože ak získajú južné Arménsko a Náhorný Karabach, tak majú otvorenú cestu smerom k Sibíri. Ich cieľom sú ruské republiky Tatarstan, Baškirsko, a tiež republiky v strednej Ázii Turkménsko, Kirgizsko. Ich veľmi nádejným spojencom je Kazachstan, no a potom sú tu čínski Ujguri. Ak sa Turecko do toho vážne pustí, tak sa to nemôže skončiť inak ako treťou svetovou vojnou.

Od svätého otca v Arménsku je aj ďalšia horúca informácia: že americký finančník George Soros sa obrátil k EÚ a loboval za to, aby nikto v EÚ nepodporoval Arménsku stranu, ale aby sa všetci postavili na stranu Turecka. Cieľom je dostať Rusov preč z južného Kaukazu. Bielorusko, Navaľnyj, Ukrajina… toto je súčasť tej hry a každému je to jasné. A samozrejme, najviac je jasné Rusom, že ak by stratili arménskeho spojenca, znamenalo by to pre nich obrovské geopolitické problémy,“ uviedol Grigorian.

Juffa cintorín
Na snímke cintorin julfa zničený azerbajdžanskou armádou
Veľká hanba pre Slovensko: strieľalo sa zo slovenských zbraní

Ku slovenskému predaju zbraní Azerbajdžanu Grigorian povedal: „Azerbajdžan ostreľoval Stepanakert, hlavné mesto Náhorného Karabachu, raketometmi Vampir, ktoré kúpili na Slovensku. To je pre Slovensko veľká hanba. Arméni považujú Slovensko, spolu s Francúzskom a Gréckom (samozrejme, nerátajúc Rusko) v Európe za krajiny svojich najväčších priateľov. Na Slovensku je celý rad ľudí, ktorí urobili naozaj veľmi veľa pre priateľstvo Slovenska a Arménska. Lenže ukázalo sa, že je tu aj niekto, kto stojí proti Arménsku: bývalý minister zahraničia Miroslav Lajčák.

V Arménsku to vnímajú ako zradu, že Slovensko dalo také ničivé zbrane Azerbajdžanu – nevedia, že to bol len tento jeden človek, ktorý sfalšoval certifikát konečného užívateľa.

Bohužiaľ, veľmi zlú úlohu zohral v tejto veci aj Izrael. Tie zbrane zo Slovenska sa do Azerbajdžanu dostali cez Tel Aviv a Izrael mal na tom podvode veľký podiel. A teraz dokonca Izrael predal Azerbajdžanu najmodernejšie drony za tri miliardy eur, tri milióny eur stojí jeden kus. Sú to strašné zbrane. Len samotné tie drony by dokázali zničiť celý Karabach.

Arménsko má smolu, že jediná krajina, ktorá mu naozaj pomáha celou svojou silou, je Rusko. Od iných priateľských krajín ako Francúzsko či Grécko nie je možné očakávať pomoc. Je to preto, že Rusko keď pomáha nám, pomáha tým aj sebe: ak by nebolo Arménsko, tak by čoskoro nebolo ani Rusko, pretože by bolo úplne obkľúčené nepriateľmi. Ak by padlo Bielorusko a potom Arménsko, to by bol koniec. Tomu všetci rozumieme,“ uzavrel Grigorian.

 

Čarnogurský: tri dôvody, ktoré nás zaväzujú Arménom pomôcť

K situácii sa vyjadril aj bývalý predseda vlády SR Ján Čarnogurský: „Arménsko zažíva dramatické chvíle a chcel by som k tomu povedať niekoľko pripomienok zo slovenského hľadiska. Po prvé, v Náhornom Karabachu žijú Arméni, ktorí sú nám kultúrne a civilizačne najbližším národom v priestore na juh od Kaukazu. Už to je dôvod, prečo sme povinní im pomáhať, nakoľko je to zlúčiteľné s našimi ostatnými medzinárodnými záväzkami.

Po druhé, Arménsko je krajina, ktorá ako vôbec prvá krajina na svete prijala v roku 301 kresťanstvo ako štátne náboženstvo. Toto je ďalší silný moment, ktorý nás spája, a nielen spája, ale aj zaväzuje poskytovať Arménsku pomoc, nakoľko je to možné.

A tretí, konkrétny bod je to, čo už spomenul pán Grigorian: napriek našim kultúrnym, civilizačným a morálnym záväzkom, Slovensko v tomto prípade konalo proti Arménsku tým, že v roku 2018 dopustilo, že slovenské zbrane boli predané Azerbajdžanu. Formálne cez Izrael, kde sa však zdržali len niekoľko hodín a bez toho, aby boli vyložené z lietadla, pokračovali do Azerbajdžanu. Ako právnik poviem, že nebol problém kúpnu zmluvu napísať tak, aby tam bol záväzok Izraela, že tie zbrane nepôjdu ďalej, a najmä nie do problémových krajín, medzi ktoré patrí aj Azerbajdžan.

Slovensko toto neurobilo, kúpnu zmluvu patrične nezabezpečilo. Samozrejme, neviem povedať, či to bol úmysel, alebo sa to stalo z nedbanlivosti, ale faktom je, že tie zbrane sa dnes používajú proti Arménsku a Náhornému Karabachu. Toto je veľký prehrešok zo strany Slovenska, akých sme, žiaľ, v minulosti urobili už niekoľko: jedným z nich bolo povolenie preletu lietadiel USA a NATO ponad naše územie pri bombardovaní Juhoslávie, druhým bola zrada Rumunska, keď sme ešte v Mečiarovej ére porušili sľub Rumunsku a podpísali sme pakt s Maďarskom. Aj v tomto prípade predaja zbraní do Azerbajdžanu sme sa spreneverili našim záväzkom voči arménskemu národu.

Tento konflikt má aj geopolitické riziká a mal by pri určitom vyústení aj vážne dôsledky: veľmi by utrpela bezpečnosť Ruska a ako poznáme bezpečnostnú doktrínu Ruska, to by oni nedopustili – a to by viedlo ku konfliktu, ktorý by mal ďalekosiahle, doslova globálne dôsledky. Z toho dôvodu je súčasný konflikt na južnom Kaukaze veľmi vážny a treba mu venovať pozornosť.

A keď sme sa v roku 2018, ako som spomenul, spreneverili voči našim kultúrnym, civilizačným a morálnym záväzkom, tak by sme sa mali pokúsiť to aspoň čiastočne napraviť tým, že budeme pevnejšie stáť na strane arménskeho národa,“ zdôraznil Čarnogurský.

mapa Náhorný Karabach
Na snímke mapa so zvýraznením Horného Karabachu
Kultúrna Genocída kresťanov

„František Mikloško bol dvakrát v Náhornom Karabachu, a nie iba na obyčajnej návšteve, ale bol tam za slovenský parlament pozorovateľom parlamentných volieb. A preto má, podobne ako Ján Čarnogurský, v Arménsku veľmi dobré meno,“ uviedol Grigorian vystúpenie bývalého predsedu Národnej rady Františka Mikloška.

Mikloško na jeho úvod povedal: „V nedeľu dopoludnia vydal Azerbajdžan správu, že Arméni z Náhorného Karabachu začali ostreľovať Azerbajdžan. Predstavme si, že stopäťdesiattisícový Náhorný Karabach ide vyvolať vojnu s desaťmiliónovým Azerbajdžanom. To je logika, akú sme počúvali za čias komunizmu, ale od ktorej sme si za tridsať rokov demokratického života odvykli. Takáto logika môže vzniknúť len v krajine, kde neexistuje demokracia.

Už bolo povedané, že Arménsko ako prvá krajina sveta prijalo kresťanstvo. A Náhorný Karabach je dôležitou časťou tohto historického dedičstva. Nachádza sa tam kresťanský kostol z prvého storočia, do Náhorného Karabachu prišiel apoštol Bartolomej, ktorý tam kresťanstvo priniesol. Aj preto je arménska apoštolská cirkev autokefálnou cirkvou, pretože za jej pôvodom stojí priamo apoštol a jej korene siahajú do Kristových čias.

A o čo ide v Náhornom Karabachu? Je tu veľmi názorný príklad. V enkláve Nachičevan, ktorá patrí dnes Azerbajdžanu, ale historicky je arménskym územím, bol prastarý arménsky cintorín Julfa so štyritisíc originálnymi náhrobnými kameňmi. V roku 2005 prišla azerbajdžanská armáda a vojaci všetkých štyritisíc náhrobných kameňov zdemolovali, naložili na vlak, odviezli a na tomto prastarom mieste arménskeho kresťanstva vybudovali vojenskú strelnicu, takže tam nezostalo ani stopy po tom, čo tam kedysi bolo.

Náhorný Karabach stojí tvárou v tvár voči takejto budúcnosti, ak by sa ho zmocnila krajina, ktorá nemá s kresťanstvom nič spoločné. Preto si dovolím povedať, že v  Náhornom Karabachu prebieha boj o kultúru a kresťanské náboženstvo v Európe. Náhorný Karabach je dnes najslabším ohnivkom v kresťanskom priestore a ak Európa pustí tento prasymbol kresťanstva, ktorý je možné porovnávať možno len s Rímom či Jeruzalemom, potom sa nebudeme môcť čudovať, ak to bude len začiatok oveľa väčšieho pustošenia.

Preto v tejto chvíli vyjadrujeme solidaritu Náhornému Karabachu a Arménsku a veríme, že tento konflikt sa nejakým spôsobom urovná, hoci už dnes sú tam desiatky úplne zbytočne mŕtvych, pre nejaké panosmanské plány niektorých politikov, ktorí si myslia, že v tejto chvíli prichádza ich doba,“ zhrnul Mikloško.

 

Novinárske otázky

Hlavné správy: Aký bol ten azerbajdžanský útok?

Grigorian: „Prvýkrát po 25 rokoch to bol aj raketový útok, zúčastnilo sa ho aj ťažké delostrelectvo, aj obrovské množstvo dronov a množstvo vojakov pozdĺž celej hranice Náhorného Karabachu.“

 

Hlavné správy: Prečo Azerbajdžan zaútočil iba na Náhorný Karabach a nie na ostatné časti Arménska?

Grigorian: „Na to je veľmi jednoduchá odpoveď. Náhorný Karabach je oficiálne neuznaný štátny útvar, teda naň sa na rozdiel od Arménska nevzťahuje zmluva o kolektívnej obrane – naša obdoba NATO, Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (Organizacija dogovora o kollektivnoj bezopasnosti, ODKB). Ak by Azerbajdžan napadol Arménsko, v tom momente by s tým musela mať do činenia ODKB, kde je najväčším hráčom Rusko. Rusko má v Arménsku veľkú vojenskú základňu v meste Gjumri a v tej chvíli by malo právo zasiahnuť. A iste by to aj urobilo a azerbajdžanský útok by zničilo.

Podobne je to aj v prípade tureckých vyhlásení o tom, že zaútočia na Arménsko: v tej chvíli by malo Rusko voľné ruky na zásah – a ten by bol veľmi silný. V Arménsku je najmenej šesť kusov systémov S-400, pokiaľ viem, rakety Iskander a ďalšie zbrane. Ak by Erdogan zaútočil na Arménsko, tak to už by bol otvorený útok proti ODKB, a teda aj proti Rusku.“

 

Hlavné správy: Prečo sa ten útok deje práve teraz? Cíti sa Erdogan práve teraz z nejakého dôvodu dosť silný, aby si trúfol to spustiť?

Grigorian: „Je to presne naopak. Teraz to chce skúsiť, lebo stráca zem pod nohami, všetko sa mu rozpadá. O dva roky budú voľby a v nich nemá šancu. Sľúbil ľuďom neoosmanský chalifát, ale nezaznamenal v tomto smere žiadny úspech. Snažil sa tlačiť na Grécko, ale neúspešne. Takže jedinú možnosť teraz vidí v tom, že s Azerbajdžanom vyhrá vojnu nad Arménskom. Ale ja tam pre neho šancu nevidím, podľa mňa to bude jeho stopercentná prehra. Postaviť sa otvorene proti Rusku – tam vyhrať nemôže.“

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Fico: Veľkí západní lídri si neuvedomujú, do akého nebezpečenstva vystavujú budúcnosť celej EÚ, ak nezastavia diskusiu o možnom zrušení práva veta

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Zrušenie jednomyseľnosti pri rozhodovaní premiérov a prezidentov na pôde EÚ, teda práva veta, je pre stranu Smer-SD neprekročiteľná červená čiara. Vyhlásil to predseda Smeru Robert Fico "Veľkí západní lídri si neuvedomujú, do akého nebezpečenstva vystavujú budúcnosť celej EÚ, ak diskusiu o možnom zrušení…

Djokovič sa predstaví v skupinovej fáze, Austrália bez Kyrgiosa

0 icon

Madrid 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Novak Djokovič)   Rafael Nadal nebude v septembri súčasťou španielskeho tímu v skupinovej fáze Davisovho pohára tenistov. Španieli si v boji o postup na finálový turnaj zmerajú v B-skupine sily s Kanadou, Srbskom a Kórejskou republikou. Srbsko by mal v skupinovej fáze reprezentovať aj Novak Djokovič…

Putin otvoril výstavu Armija-2022: Naše zbrane sú o roky a desaťročia pred ich západnými obdobami

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Sputnik, Kremlin, archív HSP) Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin na výstave Armija-2022 pripomenul, že Rusko nedovolí prepisovanie histórie V pondelok 15. augusta sa začalo každoročné vojensko-technické fórum "Armija-2022". Vladimir Putin sa už tradične prihovoril zahraničným a ruským účastníkom. "Sme radi, že môžeme opäť privítať vedúcich predstaviteľov…

Vyšetrovanie prípadu Kajetána Kičuru pokračuje, bol vydaný EIO

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Vyšetrovanie prípadu obvineného exšéfa Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetána K. stále pokračuje. Najnovšie bol na podnet vyšetrovateľa v zahraničí vydaný európsky vyšetrovací príkaz (EIO) Polícia o tom informovala na sociálnej sieti. Zároveň pripomenula, že pred dvoma rokmi Národná kriminálna agentúra pri…

Publicista The Guardian: Európy sa zmocňuje panika z ekonomických dôsledkov vojny. Ukrajinci by sa mali mať na pozore pred bodnutím nožom

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Európy sa zmocňuje panika z ekonomických dôsledkov vojny na Ukrajine, takže Ukrajinci by sa mali mať na pozore pred bodnutím nožom do chrbta, myslí publicista The Guardian Simon Tisdall Západ podľa jeho názoru spočiatku odmietal priamu účasť na vojne a teraz sa „zväčšujúca sa…

SaS vracia úder: Vetovať miliardový balíček nebolo možné. Matovič škodí Slovensku a budem len rád, keď sa to nebudú báť povedať aj iní poslanci. Minister financií zverejnil status

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje argument OĽaNO o tom, že sme ich spoluprácu s fašistami pri prelamovaní veta prezidentky, mohli vetovať, za nepravdivú a zavádzajúcu „Bol to práve Igor Matovič, ktorý nielen na koaličných radách, ale aj mediálne tvrdil, že jeho nespravodlivý…

Generál ruských ozbrojených síl: Ozbrojené sily Ukrajiny nevyčerpali svoje zdroje a nestratili svoju bojaschopnosť

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   "Podľa mojich výpočtov celkový počet strát (obetí a nenávratne stratených), ktoré ukrajinské sily utrpeli počas bojov, predstavuje maximálne 100 000 vojakov. Zároveň približne 40 % z tohto počtu predstavujú nenávratné straty. Zdržal by som sa však tvrdenia, že AFU výrazne stratila schopnosť viesť bojovú…

Zásah bleskom pod Kriváňom neprežil 33-ročný Poliak

0 icon

Vysoké Tatry 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Zásah bleskom neprežil v pondelok vo Vysokých Tatrách 33-ročný poľský turista, zranil sa aj ďalší človek. Žiadosť o pomoc prijala v poobedňajších hodinách Horská záchranná služba (HZS) z modro značeného turistického chodníka pod Kriváňom "Turistov zasiahol blesk pri náhlej zmene počasia počas túry,"…

Linhart: O žiadnom obvinení neviem a je absurdné, aby som sa to dozvedal z médií

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:screenshot)   Poslanec Sme rodina Patrick Linhart ešte koncom roka 2020 podľa vyšetrovateľa z Komárna obvinil policajta z napadnutia. Teraz má sám čeliť obvineniu, informuje portál televízie Markíza Linhart v októbri 2020 zverejnil na sociálnej sieti status, že ho v Nových Zámkoch napadol policajt. Poslanec…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Kličko vyzval obyvateľov hlavného mesta, aby si zaobstarali na zimu teplé oblečenie

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:21 - Moskvou dosadení predstavitelia odmietli v pondelok výzvy na stiahnutie ruských jednotiek zo Záporožskej jadrovej elektrárne…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Štubňa

Hrdinovia USA v SNP neexistujú... Iba americké zločiny na slovenskom území

0icon

V  septembri 1944, pristáli na letisku Tri Duby (Sliač) dva bombardéry Boeing B-17. Priviezli šesťčlennú americkú styčnú vojenskú misiu s krycím názvom Mission Dawes, ktorej velil kapitán James Holt Green.

Marián Tkáč

Kardinál Tomko si zaslúži našu úctu a vďaku. A štátny pohreb

0icon

Keď prišla správa, že do večnosti sa odobral najstarší člen kardinálskeho zboru, Slovák Jozef Tomko, Mirovi Holečkovi a jeho príbuzným som napísal, že neviem, či im treba vysloviť sústrasť a či nie radšej poďakovať Bohu za dielo, ktoré tento Muž počas svojho 98-ročného pobytu na Zemi vykonal pre katolícky svet…

Marek Brna

Čo je toto za pozdrav?

0icon

https://www.inenoviny.sk/caputova-pouziva-pozdrav-ako-hitler-ktory-oznacuju-ako-satanisticky/ Keď sa chcem s niekým zvítať, tak mu jednoducho podám ruku. Alebo ho potľapkám po ramene. Nikdy v živote som nikoho nevidel pri zvítaní prekrížiť si ruky na hrudi.  Ale asi som naozaj sveta neznalý, nescestovaný. Možno v Bruseli je takéto uvítacie gesto štandardom. A poto

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke islandské poníky stoja na lúke pri východe slnka na farme v nemeckom Wehrheime neďaleko Frankfurtu

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Fico: Veľkí západní lídri si neuvedomujú, do akého nebezpečenstva vystavujú budúcnosť celej EÚ, ak nezastavia diskusiu o možnom zrušení práva veta

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Zrušenie jednomyseľnosti pri rozhodovaní premiérov a prezidentov na pôde EÚ, teda práva veta, je pre stranu Smer-SD neprekročiteľná červená čiara. Vyhlásil to predseda Smeru Robert Fico "Veľkí západní lídri si neuvedomujú, do akého nebezpečenstva vystavujú budúcnosť celej EÚ, ak diskusiu o možnom zrušení…

Djokovič sa predstaví v skupinovej fáze, Austrália bez Kyrgiosa

0 icon

Madrid 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Novak Djokovič)   Rafael Nadal nebude v septembri súčasťou španielskeho tímu v skupinovej fáze Davisovho pohára tenistov. Španieli si v boji o postup na finálový turnaj zmerajú v B-skupine sily s Kanadou, Srbskom a Kórejskou republikou. Srbsko by mal v skupinovej fáze reprezentovať aj Novak Djokovič…

Putin otvoril výstavu Armija-2022: Naše zbrane sú o roky a desaťročia pred ich západnými obdobami

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Sputnik, Kremlin, archív HSP) Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin na výstave Armija-2022 pripomenul, že Rusko nedovolí prepisovanie histórie V pondelok 15. augusta sa začalo každoročné vojensko-technické fórum "Armija-2022". Vladimir Putin sa už tradične prihovoril zahraničným a ruským účastníkom. "Sme radi, že môžeme opäť privítať vedúcich predstaviteľov…

Vyšetrovanie prípadu Kajetána Kičuru pokračuje, bol vydaný EIO

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Vyšetrovanie prípadu obvineného exšéfa Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetána K. stále pokračuje. Najnovšie bol na podnet vyšetrovateľa v zahraničí vydaný európsky vyšetrovací príkaz (EIO) Polícia o tom informovala na sociálnej sieti. Zároveň pripomenula, že pred dvoma rokmi Národná kriminálna agentúra pri…

Publicista The Guardian: Európy sa zmocňuje panika z ekonomických dôsledkov vojny. Ukrajinci by sa mali mať na pozore pred bodnutím nožom

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Európy sa zmocňuje panika z ekonomických dôsledkov vojny na Ukrajine, takže Ukrajinci by sa mali mať na pozore pred bodnutím nožom do chrbta, myslí publicista The Guardian Simon Tisdall Západ podľa jeho názoru spočiatku odmietal priamu účasť na vojne a teraz sa „zväčšujúca sa…

SaS vracia úder: Vetovať miliardový balíček nebolo možné. Matovič škodí Slovensku a budem len rád, keď sa to nebudú báť povedať aj iní poslanci. Minister financií zverejnil status

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje argument OĽaNO o tom, že sme ich spoluprácu s fašistami pri prelamovaní veta prezidentky, mohli vetovať, za nepravdivú a zavádzajúcu „Bol to práve Igor Matovič, ktorý nielen na koaličných radách, ale aj mediálne tvrdil, že jeho nespravodlivý…

Generál ruských ozbrojených síl: Ozbrojené sily Ukrajiny nevyčerpali svoje zdroje a nestratili svoju bojaschopnosť

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   "Podľa mojich výpočtov celkový počet strát (obetí a nenávratne stratených), ktoré ukrajinské sily utrpeli počas bojov, predstavuje maximálne 100 000 vojakov. Zároveň približne 40 % z tohto počtu predstavujú nenávratné straty. Zdržal by som sa však tvrdenia, že AFU výrazne stratila schopnosť viesť bojovú…

Zásah bleskom pod Kriváňom neprežil 33-ročný Poliak

0 icon

Vysoké Tatry 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Zásah bleskom neprežil v pondelok vo Vysokých Tatrách 33-ročný poľský turista, zranil sa aj ďalší človek. Žiadosť o pomoc prijala v poobedňajších hodinách Horská záchranná služba (HZS) z modro značeného turistického chodníka pod Kriváňom "Turistov zasiahol blesk pri náhlej zmene počasia počas túry,"…

Linhart: O žiadnom obvinení neviem a je absurdné, aby som sa to dozvedal z médií

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:screenshot)   Poslanec Sme rodina Patrick Linhart ešte koncom roka 2020 podľa vyšetrovateľa z Komárna obvinil policajta z napadnutia. Teraz má sám čeliť obvineniu, informuje portál televízie Markíza Linhart v októbri 2020 zverejnil na sociálnej sieti status, že ho v Nových Zámkoch napadol policajt. Poslanec…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Kličko vyzval obyvateľov hlavného mesta, aby si zaobstarali na zimu teplé oblečenie

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:21 - Moskvou dosadení predstavitelia odmietli v pondelok výzvy na stiahnutie ruských jednotiek zo Záporožskej jadrovej elektrárne…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Hrdinovia USA v SNP neexistujú... Iba americké zločiny na slovenskom území

0icon

V  septembri 1944, pristáli na letisku Tri Duby (Sliač) dva bombardéry Boeing B-17. Priviezli šesťčlennú americkú styčnú vojenskú misiu s krycím názvom Mission Dawes, ktorej velil kapitán James Holt Green.

Marián Tkáč

Kardinál Tomko si zaslúži našu úctu a vďaku. A štátny pohreb

0icon

Keď prišla správa, že do večnosti sa odobral najstarší člen kardinálskeho zboru, Slovák Jozef Tomko, Mirovi Holečkovi a jeho príbuzným som napísal, že neviem, či im treba vysloviť sústrasť a či nie radšej poďakovať Bohu za dielo, ktoré tento Muž počas svojho 98-ročného pobytu na Zemi vykonal pre katolícky svet…

Marek Brna

Čo je toto za pozdrav?

0icon

https://www.inenoviny.sk/caputova-pouziva-pozdrav-ako-hitler-ktory-oznacuju-ako-satanisticky/ Keď sa chcem s niekým zvítať, tak mu jednoducho podám ruku. Alebo ho potľapkám po ramene. Nikdy v živote som nikoho nevidel pri zvítaní prekrížiť si ruky na hrudi.  Ale asi som naozaj sveta neznalý, nescestovaný. Možno v Bruseli je takéto uvítacie gesto štandardom. A poto

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Armádny Magazín

USA presúva svojich výsadkárov do Bulharska a ďalších krajín východnej Európy. Briti idú zničiť Krymský most

0 icon

USA, 15.august 2022 (AM) – "Kyjevský režim nenecháva žiadnu nádej na zničenie krymského mosta, ukrajinskí politici opakovane vyjadrili želanie udrieť na most akoukoľvek zbraňou . Ako uviedol námestník Najvyššej rady Gončarenko, Kyjev dokonca s Veľkou Britániou diskutoval o možnostiach úderov na štruktúru.   Ukrajinsk

Britský minister obrany sľúbuje že „prebuduje“ ukrajinské ozbrojené sily a zvýši „rozsah odporu“

0 icon

Ukrajina, 15.august 2022 (AM) - Spojené kráľovstvo pomôže Ukrajine obnoviť jej ozbrojené sily a zvýšiť „rozsah odporu“. Uviedol to minister obrany Spojeného kráľovstva Ben Wallace, keď hovoril o britskom výcvikovom programe pre ukrajinský vojenský personál.   Londýn spustil špeciálny výcvikový program pre ukrajinský vojenský personál, v rá

Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov: "Naučte sa byť priateľmi s Ruskom - vaše zuby budú zdravšie"

0 icon

Čečensko, 15.august 2022 (AM) - Z medzinárodného letiska Groznyj odletel do zóny vojenskej operácie na Donbase ďalší kontingent dobrovoľníkov. Podľa šéfa Čečenska Ramzana Kadyrova majú dobrovoľníci „súdiac podľa bojového ducha v úmysle vyrezať nacistický odpad ako zhubný nádor, pričom po členoch banderovský

Ruská protivzdušná obrana odrazila ukrajinský útok na Záporožskú jadrovú elektráreň - 171. deň vojny na Ukrajine

0 icon

Ukrajina, 15.august 2022 (AM) - Člen hlavnej rady správy Záporožskej oblasti Vladimir Rogov oznámil, že Jadrová elektráreň Záporožie po ďalšom ostreľovaní ukrajinskými vojakmi funguje normálne, útoky boli likvidované.   Ozbrojené sily Ukrajiny v sobotu 13. augusta opäť ostreľovali mesto Energodar a Jadrovú elektráreň Záporožie.

Koncern Kalašnikov čoskoro odovzdá ruským ozbrojeným silám novú karabínu a ostreľovaciu pušku

0 icon

Rusko, 15.august 2022 (AM) – Do konca roku 2022 dostanú ruské ozbrojené sily nový samopal PPK-20. Povedal to vedúci spoločnosti Kalašnikov - Alan Lušnikov. Označil tento samopal za najlepší na svete na najbližších 20 rokov. PPK-20 bol predstavený na fóre Army-2021.   Pred rokom na veľtrhu Armija 2020 predstavil Kalašnikov no

FOTO DŇA

Na snímke islandské poníky stoja na lúke pri východe slnka na farme v nemeckom Wehrheime neďaleko Frankfurtu

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali