Azerbajdžan napadol Arménsko s použitím vojenskej techniky zo Slovenska, dodanej pomocou falošnej licencie Miroslava Lajčáka!

Bratislava 29. septembra 2020 (HSP/Foto:Ivan Lehotský, Screenshot)

 

S týmto titulkom sa v Bratislave konala tlačová konferencia o vojne, o ktorej bežný našinec nemá odkiaľ a prečo vedieť to podstatné – z drvivej väčšiny médií dostane iba občasné sterilné a nič nehovoriace informácie o tom, že kdesi sa bojuje a sú tam obete. Keby našinec vedel o čo v skutočnosti ide, možno by sa v ňom zdvihol adrenalín…

án Čarnogurský, Ašot Grigorian a František Mikloško
Na snímke zľava Ján Čarnogurský, Ašot Grigorian a František Mikloško

V pondelok sa v bratislavskom hoteli Crowne Plaza konala nezvyčajná tlačová konferencia. Zvolal ju prezident Fóra arménskych asociácií Európy a ko-prezident Paneurópskeho centra politicko-ekonomických analýz a prognóz (PANAP) Ašot Grigorian spolu s ko-prezidentom PANAP, bývalým predsedom vlády SR Jánom Čarnogurským a s bývalým predsedom Národnej rady SR Františkom Mikloškom.

Téma bola výbušná: „Azerbajdžan napadol Arménsko s použitím vojenskej techniky zo Slovenska, ktorá mu bola dodaná s pomocou falošnej licencie Miroslava Lajčáka.“ O samotnom škandalóznom predaji našich zbraní do tohto vojenského konfliktu sme ešte v júni písali tu. Táto tlačová konferencia však mala za cieľ priniesť širší pohľad na konflikt, o ktorom sa človek na Slovensku vlastne nemá ako dozvedieť to dôležité, aby pochopil jeho podstatu, pretože slovenské médiá o ňom prinášajú iba jalové správy typu „vypukli boje, sú tam mŕtvi a jediným riešením situácie je dialóg“, čo je informačná vata s minimálnou informačnou hodnotou.

Zástupná vojna „sultána“ Erdogana proti Rusku

„Bohužiaľ, vyzerá to tak, že táto vojna môže byť aj veľmi dlhá. Pripomína to situáciu z 90. rokov, keď vojna trvala tri roky. Nedajbože, aby sa to opakovalo,“ povedal A. Grigorian na úvod. „V nedeľu o siedmej hodine ráno miestneho času začal Azerbajdžan frontálny útok, ktorý sme my všetci, úprimne poviem, očakávali. Mali sme totiž informáciu, že turecká armáda nielen že sa pred mesiacom zúčastnila vojenského cvičenia s názvom ,Manévre Nachičevan‘ v enkláve Nachičevan (azerbajdžanské územie ležiace oddelene od zvyšku krajiny, hraničiace s Iránom, Arménskom a Tureckom, ktoré bolo tritisíc rokov súčasťou Arménska, ale v časoch Sovietskeho zväzu bolo pričlenené k Azerbajdžanu), ale tam aj ostala, hoci tam nemá čo hľadať.

A naviac, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pred vyše mesiacom otvorene povedal, že päťsto teroristov zo Sýrie presúva do enklávy Nachičevan a na hranicu Azerbajdžanu s Arcachom (Arcach je arménsky názov Náhorného Karabachu). A úplne otvorene hovoril o tom, že týmto teroristom platí mesačne tri a pol tisíca dolárov. Už sme prvého z nich aj zajali, je to Arab. Vieme, že sú medzi nimi nielen Turci a Arabi, ale aj Kurdi a ďalšie národnosti.

Situáciu pozorne sleduje Rusko. Pred necelým týždňom sa prezident Vladimír Putin o tejto veci rozprával s prezidentom Erdoganom, a preto sme si mysleli, že výsledkom bude, že sa veci upokoja. Lenže namiesto toho sa stalo, že Azerbajdžan spustil výnimočne silnú ofenzívu, aká tu nebola od roku 1994 a vyzerá to tak, že oni celkom vážne chcú zmeniť pomery v regióne.

Úplne čerstvá informácia je, že turecký minister obrany vyhlásil, že turecké vojská vstúpia na arménske územie. Možno naozaj z enklávy Nachičevan zaútočia na Arménsko, ale je možné, že je to iba vyhlásenie ,na skúšku‘, pretože je tu Rusko, pre ktoré je to veľmi citlivá záležitosť. My si dokonca myslíme, že zo strany Turecka tu nejde ani tak o boj proti Arménsku, ako skôr proti Rusku.

Turci túžia po svojom novoosmanskom chalifáte a na to potrebujú zničiť juh Arménska. Nepotrebujú zničiť celé Arménsko, pretože ak získajú južné Arménsko a Náhorný Karabach, tak majú otvorenú cestu smerom k Sibíri. Ich cieľom sú ruské republiky Tatarstan, Baškirsko, a tiež republiky v strednej Ázii Turkménsko, Kirgizsko. Ich veľmi nádejným spojencom je Kazachstan, no a potom sú tu čínski Ujguri. Ak sa Turecko do toho vážne pustí, tak sa to nemôže skončiť inak ako treťou svetovou vojnou.

Od svätého otca v Arménsku je aj ďalšia horúca informácia: že americký finančník George Soros sa obrátil k EÚ a loboval za to, aby nikto v EÚ nepodporoval Arménsku stranu, ale aby sa všetci postavili na stranu Turecka. Cieľom je dostať Rusov preč z južného Kaukazu. Bielorusko, Navaľnyj, Ukrajina… toto je súčasť tej hry a každému je to jasné. A samozrejme, najviac je jasné Rusom, že ak by stratili arménskeho spojenca, znamenalo by to pre nich obrovské geopolitické problémy,“ uviedol Grigorian.

Juffa cintorín
Na snímke cintorin julfa zničený azerbajdžanskou armádou
Veľká hanba pre Slovensko: strieľalo sa zo slovenských zbraní

Ku slovenskému predaju zbraní Azerbajdžanu Grigorian povedal: „Azerbajdžan ostreľoval Stepanakert, hlavné mesto Náhorného Karabachu, raketometmi Vampir, ktoré kúpili na Slovensku. To je pre Slovensko veľká hanba. Arméni považujú Slovensko, spolu s Francúzskom a Gréckom (samozrejme, nerátajúc Rusko) v Európe za krajiny svojich najväčších priateľov. Na Slovensku je celý rad ľudí, ktorí urobili naozaj veľmi veľa pre priateľstvo Slovenska a Arménska. Lenže ukázalo sa, že je tu aj niekto, kto stojí proti Arménsku: bývalý minister zahraničia Miroslav Lajčák.

V Arménsku to vnímajú ako zradu, že Slovensko dalo také ničivé zbrane Azerbajdžanu – nevedia, že to bol len tento jeden človek, ktorý sfalšoval certifikát konečného užívateľa.

Bohužiaľ, veľmi zlú úlohu zohral v tejto veci aj Izrael. Tie zbrane zo Slovenska sa do Azerbajdžanu dostali cez Tel Aviv a Izrael mal na tom podvode veľký podiel. A teraz dokonca Izrael predal Azerbajdžanu najmodernejšie drony za tri miliardy eur, tri milióny eur stojí jeden kus. Sú to strašné zbrane. Len samotné tie drony by dokázali zničiť celý Karabach.

Arménsko má smolu, že jediná krajina, ktorá mu naozaj pomáha celou svojou silou, je Rusko. Od iných priateľských krajín ako Francúzsko či Grécko nie je možné očakávať pomoc. Je to preto, že Rusko keď pomáha nám, pomáha tým aj sebe: ak by nebolo Arménsko, tak by čoskoro nebolo ani Rusko, pretože by bolo úplne obkľúčené nepriateľmi. Ak by padlo Bielorusko a potom Arménsko, to by bol koniec. Tomu všetci rozumieme,“ uzavrel Grigorian.

 

Čarnogurský: tri dôvody, ktoré nás zaväzujú Arménom pomôcť

K situácii sa vyjadril aj bývalý predseda vlády SR Ján Čarnogurský: „Arménsko zažíva dramatické chvíle a chcel by som k tomu povedať niekoľko pripomienok zo slovenského hľadiska. Po prvé, v Náhornom Karabachu žijú Arméni, ktorí sú nám kultúrne a civilizačne najbližším národom v priestore na juh od Kaukazu. Už to je dôvod, prečo sme povinní im pomáhať, nakoľko je to zlúčiteľné s našimi ostatnými medzinárodnými záväzkami.

Po druhé, Arménsko je krajina, ktorá ako vôbec prvá krajina na svete prijala v roku 301 kresťanstvo ako štátne náboženstvo. Toto je ďalší silný moment, ktorý nás spája, a nielen spája, ale aj zaväzuje poskytovať Arménsku pomoc, nakoľko je to možné.

A tretí, konkrétny bod je to, čo už spomenul pán Grigorian: napriek našim kultúrnym, civilizačným a morálnym záväzkom, Slovensko v tomto prípade konalo proti Arménsku tým, že v roku 2018 dopustilo, že slovenské zbrane boli predané Azerbajdžanu. Formálne cez Izrael, kde sa však zdržali len niekoľko hodín a bez toho, aby boli vyložené z lietadla, pokračovali do Azerbajdžanu. Ako právnik poviem, že nebol problém kúpnu zmluvu napísať tak, aby tam bol záväzok Izraela, že tie zbrane nepôjdu ďalej, a najmä nie do problémových krajín, medzi ktoré patrí aj Azerbajdžan.

Slovensko toto neurobilo, kúpnu zmluvu patrične nezabezpečilo. Samozrejme, neviem povedať, či to bol úmysel, alebo sa to stalo z nedbanlivosti, ale faktom je, že tie zbrane sa dnes používajú proti Arménsku a Náhornému Karabachu. Toto je veľký prehrešok zo strany Slovenska, akých sme, žiaľ, v minulosti urobili už niekoľko: jedným z nich bolo povolenie preletu lietadiel USA a NATO ponad naše územie pri bombardovaní Juhoslávie, druhým bola zrada Rumunska, keď sme ešte v Mečiarovej ére porušili sľub Rumunsku a podpísali sme pakt s Maďarskom. Aj v tomto prípade predaja zbraní do Azerbajdžanu sme sa spreneverili našim záväzkom voči arménskemu národu.

Tento konflikt má aj geopolitické riziká a mal by pri určitom vyústení aj vážne dôsledky: veľmi by utrpela bezpečnosť Ruska a ako poznáme bezpečnostnú doktrínu Ruska, to by oni nedopustili – a to by viedlo ku konfliktu, ktorý by mal ďalekosiahle, doslova globálne dôsledky. Z toho dôvodu je súčasný konflikt na južnom Kaukaze veľmi vážny a treba mu venovať pozornosť.

A keď sme sa v roku 2018, ako som spomenul, spreneverili voči našim kultúrnym, civilizačným a morálnym záväzkom, tak by sme sa mali pokúsiť to aspoň čiastočne napraviť tým, že budeme pevnejšie stáť na strane arménskeho národa,“ zdôraznil Čarnogurský.

mapa Náhorný Karabach
Na snímke mapa so zvýraznením Horného Karabachu
Kultúrna Genocída kresťanov

„František Mikloško bol dvakrát v Náhornom Karabachu, a nie iba na obyčajnej návšteve, ale bol tam za slovenský parlament pozorovateľom parlamentných volieb. A preto má, podobne ako Ján Čarnogurský, v Arménsku veľmi dobré meno,“ uviedol Grigorian vystúpenie bývalého predsedu Národnej rady Františka Mikloška.

Mikloško na jeho úvod povedal: „V nedeľu dopoludnia vydal Azerbajdžan správu, že Arméni z Náhorného Karabachu začali ostreľovať Azerbajdžan. Predstavme si, že stopäťdesiattisícový Náhorný Karabach ide vyvolať vojnu s desaťmiliónovým Azerbajdžanom. To je logika, akú sme počúvali za čias komunizmu, ale od ktorej sme si za tridsať rokov demokratického života odvykli. Takáto logika môže vzniknúť len v krajine, kde neexistuje demokracia.

Už bolo povedané, že Arménsko ako prvá krajina sveta prijalo kresťanstvo. A Náhorný Karabach je dôležitou časťou tohto historického dedičstva. Nachádza sa tam kresťanský kostol z prvého storočia, do Náhorného Karabachu prišiel apoštol Bartolomej, ktorý tam kresťanstvo priniesol. Aj preto je arménska apoštolská cirkev autokefálnou cirkvou, pretože za jej pôvodom stojí priamo apoštol a jej korene siahajú do Kristových čias.

A o čo ide v Náhornom Karabachu? Je tu veľmi názorný príklad. V enkláve Nachičevan, ktorá patrí dnes Azerbajdžanu, ale historicky je arménskym územím, bol prastarý arménsky cintorín Julfa so štyritisíc originálnymi náhrobnými kameňmi. V roku 2005 prišla azerbajdžanská armáda a vojaci všetkých štyritisíc náhrobných kameňov zdemolovali, naložili na vlak, odviezli a na tomto prastarom mieste arménskeho kresťanstva vybudovali vojenskú strelnicu, takže tam nezostalo ani stopy po tom, čo tam kedysi bolo.

Náhorný Karabach stojí tvárou v tvár voči takejto budúcnosti, ak by sa ho zmocnila krajina, ktorá nemá s kresťanstvom nič spoločné. Preto si dovolím povedať, že v  Náhornom Karabachu prebieha boj o kultúru a kresťanské náboženstvo v Európe. Náhorný Karabach je dnes najslabším ohnivkom v kresťanskom priestore a ak Európa pustí tento prasymbol kresťanstva, ktorý je možné porovnávať možno len s Rímom či Jeruzalemom, potom sa nebudeme môcť čudovať, ak to bude len začiatok oveľa väčšieho pustošenia.

Preto v tejto chvíli vyjadrujeme solidaritu Náhornému Karabachu a Arménsku a veríme, že tento konflikt sa nejakým spôsobom urovná, hoci už dnes sú tam desiatky úplne zbytočne mŕtvych, pre nejaké panosmanské plány niektorých politikov, ktorí si myslia, že v tejto chvíli prichádza ich doba,“ zhrnul Mikloško.

 

Novinárske otázky

Hlavné správy: Aký bol ten azerbajdžanský útok?

Grigorian: „Prvýkrát po 25 rokoch to bol aj raketový útok, zúčastnilo sa ho aj ťažké delostrelectvo, aj obrovské množstvo dronov a množstvo vojakov pozdĺž celej hranice Náhorného Karabachu.“

 

Hlavné správy: Prečo Azerbajdžan zaútočil iba na Náhorný Karabach a nie na ostatné časti Arménska?

Grigorian: „Na to je veľmi jednoduchá odpoveď. Náhorný Karabach je oficiálne neuznaný štátny útvar, teda naň sa na rozdiel od Arménska nevzťahuje zmluva o kolektívnej obrane – naša obdoba NATO, Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (Organizacija dogovora o kollektivnoj bezopasnosti, ODKB). Ak by Azerbajdžan napadol Arménsko, v tom momente by s tým musela mať do činenia ODKB, kde je najväčším hráčom Rusko. Rusko má v Arménsku veľkú vojenskú základňu v meste Gjumri a v tej chvíli by malo právo zasiahnuť. A iste by to aj urobilo a azerbajdžanský útok by zničilo.

Podobne je to aj v prípade tureckých vyhlásení o tom, že zaútočia na Arménsko: v tej chvíli by malo Rusko voľné ruky na zásah – a ten by bol veľmi silný. V Arménsku je najmenej šesť kusov systémov S-400, pokiaľ viem, rakety Iskander a ďalšie zbrane. Ak by Erdogan zaútočil na Arménsko, tak to už by bol otvorený útok proti ODKB, a teda aj proti Rusku.“

 

Hlavné správy: Prečo sa ten útok deje práve teraz? Cíti sa Erdogan práve teraz z nejakého dôvodu dosť silný, aby si trúfol to spustiť?

Grigorian: „Je to presne naopak. Teraz to chce skúsiť, lebo stráca zem pod nohami, všetko sa mu rozpadá. O dva roky budú voľby a v nich nemá šancu. Sľúbil ľuďom neoosmanský chalifát, ale nezaznamenal v tomto smere žiadny úspech. Snažil sa tlačiť na Grécko, ale neúspešne. Takže jedinú možnosť teraz vidí v tom, že s Azerbajdžanom vyhrá vojnu nad Arménskom. Ale ja tam pre neho šancu nevidím, podľa mňa to bude jeho stopercentná prehra. Postaviť sa otvorene proti Rusku – tam vyhrať nemôže.“

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Švec

Práve sa začína najmasovejší lekársky pokus v histórii, Mengele by jasal. Urobme z neho referendum o odstavení neschopného premiéra.

0icon

Slaboch sa pomstí - tým slabochom je zakomplexovaný premiér, ktorý na to nemá. Silný človek odpustí – nech je čo najväčšia časť národa silná, aby odmietla podvod, až potom bude môcť odpustiť. Inteligentný človek ignoruje – žiaľ, asi nie všetci inteligentní odignorujú spúšťaný vládny podvod. Začína sa najmasovejší vynútený lekársky…

Marián Tkáč

Nemecká čižma v našich dejinách i teraz?

0icon

Stalingrad, dnes Volgograd je miesto, kde v roku 1943 došlo k obratu celej druhej svetovej vojny. Tu sa skončil plán na vyhladenie slovanskej rasy z povrchu Zeme. Napokon vedel, či len cítil to aj Tiso. Koncom roka 1941 na otázku Jána Mikulu, vtedy šéfa Združenia priemyslu, obchodu, živnosti, bánk a poisťovní: „Čo…

Robo Bačinský

Naď obhajuje Matoviča – každý máme svoju formu komunikácie.

0icon

Týmito slovami obhajuje plešatý modroknižkár aroganciu a svojvôľu boha slnka Wantajma. Dobre, beriem. Tak aj mne nech je teda dovolené vyjadriť svoj názor tým istým spôsobom. Bláznove  vyhrážky a celková komunikácia smerom k občanom, ktorí sa rozhodli dobrovoľne ( pretože vojenská operácia ,,Poserme sa z chrípky“ JE dobrovoľná) nedať sa  testovať, totiž akosi…

Jozef Slávik

Binárny kód ...

0icon

Veľké manévre - celoplošné testovanie sa napriek mnohým pochybnostiam a protestom zo strany odborníkov začalo, aký bude mať priebeh a akú výpovednú hodnotu ? Ľudia, obyčajní, dobrí a slušní ľudia výzvu vlády poväčšine prijali za svoju a ako sa ukázalo pri pilotnom testovaní n Orave a v okrese Bardejov dali…

Roman Huťa

Na nohy národ vyvolený, nadišiel čas!

0icon

Výzva Toto je môj posledný blog, má poradové symbolické číslo 99. Ukončil som tak dlhú púť a naplnil svoje poslanie. Znamená to koniec jednej kapitoly a články nasledujúce už budú písané v novej ére nášho života. Začneme od začiatku. Videli ste, aké rozporuplné boli moje posledné články. Sám som tomu nerozumel,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Vyberáme si domáce zviera, ktoré sa na nás podobá?

0 icon

Veda tvrdí, že ľudia majú tendenciu vyberať si domáce zviera, ktoré vyzerá podobne ako oni. Gerrard Gethings, profesionálny fotograf zvierat, sa rozhodol, že to dokáže. V sérii pozoruhodných porovnaní s názvom #doyoulooklikeyourdog a #doyoulooklikeyourcat porovnáva portréty ľudí a ich domácich miláčikov a zdôrazňuje spoločné črty. Výsledky sú naozaj pozoruhodné! Či už je to tak, že…

Dievčenský tím inžinierok vymyslel stan pre bezdomovcov na solárny pohon

0 icon

Úspech si vyžaduje čas, obetu, oddanosť a kus tvrdej práce. Skupina dievčat zo strednej školy mala všetky tieto artribúty a dosiahli svoje. Bývanie pre bezdomovcov sa rozhodli riešiť po svojom. Keďže pochádzajú z rodín s nízkym príjmom, nemohli im prispieť finančne. A tak sa dievčenskí tím rozhodol uspokojiť potreby bezdomovcov po svojom. Podarilo sa im…

Vďaka svojmu humoru dokázali pobaviť celý internet

0 icon

Myslím si, že najlepšia vec pri riešení problému je nájsť v tejto veci aspoň trocha humoru. Vraví sa, že nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie. A aj preto sa ľudia rozhodli, že niektoré ťažké situácie zoberú športovo. Práve vďaka takýmto ľuďom sa potom môže široká verejnosť…

Tajná uzavretá skupina Bilderberg (3. časť)

0 icon

Prinášame vám tretiu a zároveň záverečnú časť o tajuplnej skupine so sídlom v Holandsku, ktorá nesie názov podľa hotela, kde sa jej účastníci stretli po prvýkrát – Bilderberg. Nad skupinou visí množstvo otáznikov, jedna vec je však istá. Málokto odmietne pozvánku na stretnutie Bilderberg. Účasť na stretnutí skupiny je veľmi…

Čo sa stane s tvojím telom, ak prestaneš jesť soľ?

0 icon

Mnoho z nás sa zameriava na to, aby sme jedli menej soli, a v niektorých prípadoch ju úplne vyradíme z nášho jedálnička, pretože soľ sa považuje za zdraviu škodlivú. Nie je to však všetko úplne pravda, koniec koncov, soľ je dôležitý elektrolyt, ktorý pomáha nášmu telu normálne fungovať. Ak si sa rozhodol vyhnúť…

Vo svete IT

ESO zachytilo „strašidelnú“ hmlovinu, ktorá svojim tvarom pripomína lebku

0 icon

Európske južné observatórium (ESO) uvoľnilo fotografiu „strašidelnej“ hmloviny, ktorá pripomína lebku. Ide konkrétne o hmlovinu, ktorá je od nás vzdialená 1 600 svetelných rokov a nájdeme ju v južnom súhvezdí Cetus. Na tému upozorňuje portál digitaltrends.com. Planetárna hmlovina NGC 246 Hmlovina sama o sebe je zaujímavá aj inou vlastnosťou, ako…

Pre ktoré smartfóny má Xiaomi v pláne ešte uvoľniť MIUI 12 nadstavbu? Tu je ich zoznam

0 icon

V priebehu včerajšieho dňa sme vám priniesli aktualizovaný zoznam Xiaomi, Redmi a Poco zariadení, pre ktoré bola k času publikovania článku dostupná nadstavba MIUI 12. Dnes by sme vám chceli dať do pozornosti zoznam smartfónov, pre ktoré môžeme ešte len očakávať aktualizáciu s  najnovšou verziou nadstavby. Pre tieto zariadenia ešte…

Samsung chce v budúcom roku predstaviť viac skladateľných smartfónov

0 icon

Mobilnej divízii spoločnosti Samsung sa v posledných mesiacoch vcelku darí. Dokazujú to dáta za 3. kvartál tohto roka, ktoré ukazujú viac ako pozitívne výsledky. Zo zverejnenej kvartálnej správy vyplýva, že prevádzkový zisk spoločnosti v porovnaní s predošlým sledovaným kvartálom vzrástol o 59% pričom dosiahol úroveň 8,6 miliardy €. Čistý zisk…

Posledné momenty života sondy pomohli vedcom odhaliť jednu zo záhad kométy 67P

0 icon

V roku 2014 Európska vesmírna agentúra vypustila v rámci svojej misie Rosetta malý pristávací modul s názvom Philae. Jeho cieľom bolo preskúmať povrch kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko. Pristávací modul havaroval a nepodarilo sa mu vystreliť harpúnu, ktorá by sa o povrch kométy zachytila. Pristávací modul sa odrazil od povrchu a zmizol za kopcom,…

Takto vyzerá víkendová nádielka platených Android aplikácií a hier, ktoré dočasne stiahnete zadarmo

0 icon

Víkend sa nám začal v plnom prúde a spolu s jeho začiatkom vám prinášame pravidelnú nádielku platených Android aplikácií a hier, ktoré dočasne stiahnete z obchodu Google Plaz zadarmo. Na zozname nižšie nájdete 12 aplikácií, z ktorých vám dávame extra do pozornosti p≡p a Handy List. V prvom prípade ide…

Armádny Magazín

Hromobitie v NATO: Uchmatne Grécko šesť stíhačiek F-35A, pôvodne vyrobených pre Turecko?

0 icon

Grécko, 31.október 2020 (AM) - Grécka tlač dnes zverejňuje, že pri príležitosti návštevy amerického ministra zahraničných vecí Mika Pompea v Aténach by USA povolili predaj 20 kusov bojových stíhačiek F35A gréckym vzdušným silám, vrátane šiestich lietadiel, ktoré už boli vyrobené a pôvodne sa mali dodať tureckým silám pred vylúčením krajiny

Očakáva Taliansko viac konfliktov v stredozemí? V roku 2021 zvýši rozpočet na obranu o 1.3 miliardy EUR

0 icon

Taliansko, 31.október 2020 (AM) - Taliansko bolo jednou z krajín najviac postihnutých prvou vlnou vírusu Covid-19 na jar tohto roku. Ich ekonomika zaznamenala pokles HDP o viac ako 12%, ignorujúc účinky prebiehajúcej druhej vlny. Z hľadiska bruselského ozdravného plánu je však najlepšie kompenzovanou európskou krajinou, ktorej bolo na obnovu hospodárstva pridelených…

Tvrdohlavý Pašinjan: Arménsko ma málo vojakov - nasadí preto v Karabachu prvú ženskú rotu

0 icon

Arménsko, 31.október 2020 (AM) - Zúfalstvo arménskeho prezidenta pokračuje. Prozápadný politik ostal nakoniec v konflikte v Náhornom Karabachu osamelý a začína doplácať na svoju nezmyselnú protiruskú politiku. Nepomohlo ani povolanie militantných Kurdov a Jezídov zo Sýrie, ani apel k národu.       [caption id="attachment_27

Zásadná pripomienka k pripravovanej novele zákona o strelných zbraniach

0 icon

Slovensko, 30.október 2020 (AM) - Dňa 15.10.2020 bol oficiálne zverejnený návrh novely zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive, ktorým sa má do právneho poriadku SR prevziať Smernica Európskeho Parlamentu a Rady (EÚ) 2017/853 zo 17. mája 2017. Našu analýzu tohto návrhu nájdete tu: 

Čína si s útokom na Trumpa počkala na najlepší čas - týždeň pred voľbami: Odmena za dodávky zbraní Taiwanu

0 icon

Čína, 30.október 2020 (AM) - Čína oznámila bezprostredné uvalenie sankcií na najväčšie americké spoločnosti. Je pozoruhodné, že sa tak stalo týždeň pred americkými prezidentskými voľbami. Je nepravdepodobné, že by Donald Trump mal čakať, že Čína, ktorú Trump všemožne démonizoval počas svojej predvolebnej kampane na prezidenta USA, ne

Svetlo sveta

Pre Cirkev na Slovensku platí oddnes pôst za odvrátenie koronavírusu

0 icon

Biskupi Slovenska vyhlásili prísny pôst za odvrátenie pandémie koronavírusu. Zároveň veriacich pozývajú modliť sa pravidelne “Modlitbu za Slovensko”. “Od 30. októbra až do 18. decembra 2020, teda na osem po sebe nasledujúcich piatkov, biskupi vyhlasujú pre celú Katolícku cirkev na Slovensku prísny pôst za odvrátenie pandémie. Veriaci medzi 18. a…

“Za túto vieru som pripravený zomrieť”

0 icon

“Chcem Vás povzbudiť, aby ste boli hrdí na našu Katolícku vieru, ktorá je tým najväčším a najkrajším darom, ktorý nám Boh udelil,” povedal na konferencii o ochrane katolíckej identity kazašský biskup Athanasius Schneider. Biskup Schneider patrí medzi popredných obhajcov vernosti učenia Magistéria Cirkvi a kritizuje snahu vykladať dogmy Cirkvi v…

Zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka

0 icon

V nemocnici v Levoči dnes ráno zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. TK KBS o tom informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher. Podrobnosti o pohrebe budú zverejnené neskôr, uviedol. “Zomrel náš milovaný otec biskup. Do nemocnice ho prijali cez víkend so zdravotnými problémami, ktoré ho trápili dlhodobo. Trpel vážnou…

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

icon FOTO DŇA