Výbuchy spôsobili v meste aj veľmi veľké materiálne škody, najmä v oblasti prístavu. Predpokladá sa preto, že počet obetí ešte stúpne, keďže záchranári ešte neprehľadali ruiny všetkých zrútených a poškodených budov.
Libanonská metropola Bejrút bola vyhlásená za oblasť katastrofy a Aún navrhol, aby sa v nej na dva týždne zaviedol výnimočný stav, informovala v noci na stredu televízia CNN. Rada obrany štátu v noci na stredu odporučila, aby na poriadok v meste dozerala armáda.
Zatiaľ nie je jasné, čo výbuchy spôsobilo. Libanonský premiér Hasan Dijáb v noci na stredu žiadal vytvoriť komisiu, ktorá by zistila príčiny a prešetrila okolnosti výbuchov, informovala v stredu televízia al-Džazíra. Prvé výsledky vyšetrovania majú byť známe do piatich dní. Dijáb žiada pre vinníkov za výbuchy prísne tresty.
Dijáb už v utorok večer označil za neprijateľné, že v prístavnom sklade bolo šesť rokov uskladnených 2750 ton dusičnanu amónneho, a to bez prijatia potrebných preventívnych a ochranných opatrení.
Úrady v utorok večer aktualizovanej bilancii pripustili, že počet obetí sa ešte môže zvýšiť. Austrálska vláda v stredu potvrdila, že medzi obeťami je aj jeden Austrálčan. CNN informovala aj o dvoch mŕtvych Filipíncoch.
Viacero cudzincov je aj medzi zranenými. Zranenia utrpeli aj viacerí príslušníci misie OSN v Libanone, uviedli agentúrne zdroje.
Mnohé štáty sveta a organizácie, najnovšie Liga arabských štátov, vyjadrili sústrasť pozostalým po obetiach a prisľúbili Libanonu lekársku i humanitárnu pomoc. Pomoc už do Libanonu vyslali Francúzsko, Katar, Irak i Kuvajt.
3:02 Po výbuchoch v Bejrúte zranených hlásia ambasády Belgicka, Holandska a Nemecka
Po dvoch mohutných výbuchoch, ku ktorým došlo v utorok podvečer v Bejrúte, hlásia zranených ambasády Belgicka, Holandska a Nemecka sídliace v blízkosti prístavu libanonskej metropoly. Uviedla to v utorok tlačová agentúra Belga.
Šéf belgickej diplomacie Philippe Goffin prostredníctvom sociálnej siete Twitter informoval, že veľvyslanectvo Belgicka bolo poškodené výbuchmi v prístave.
Podľa jeho slov črepiny skla z okien rozbitých tlakovou vlnou “mierne zranili” dvoch diplomatov a tiež dvoch rodinných príslušníkov personálu ambasády.
Goffin v reakcii na výzvu libanonského premiéra Hasana Dijába pre medzinárodnú spoločnosť o poskytnutie pomoci dodal, že Belgicko je ochotné pomôcť pri prekonávaní následkov “tejto hroznej explózie” a jeho rezort vyjde v ústrety aj Belgičanom žijúcim v Bejrúte, ktorí budú potrebovať pomoc v súvislosti s ničivými výbuchmi.
Podľa agentúry Belga zranených zamestnancov hlásia aj veľvyslanectvá Holandska a Nemecka, ktoré sa tiež nachádzajú v blízkosti prístavu.
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí spresnilo, že momentálne nevie posúdiť stav škôd na budove veľvyslanectva. Upozornilo, že vzhľadom na rozsiahle škody v zničenej mestskej oblasti zatiaľ nemôže potvrdiť, či medzi obeťami alebo zranenými sú aj nemeckí štátni príslušníci.
Holandské ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že v dôsledku výbuchov bolo na veľvyslanectve v Bejrúte zranených päť osôb, z toho štyria zamestnanci a jeden ich rodinný príslušník.
Medzi zabitými a zranenými po výbuchoch v libanonskom Bejrúte zo 4. augusta nie sú občania Slovenskej republiky. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ) Juraj Tomaga
„Z informácií, ktoré máme momentálne k dispozícii, nevyplýva, že by medzi obeťami alebo zranenými mali byť nejakí občania Slovenskej republiky. Sme však v stálom kontakte s miestnymi úradmi,“ uviedol Tomaga.
Šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) zaslal svojmu libanonskému rezortnému partnerovi Charbelovi Wahbemu sústrastný telegram, v ktorom vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým. Korčok tiež informoval libanonské úrady, že Slovensko je pripravené poskytnúť mu nevyhnutnú pomoc. „Dnes o 13:00 sa uskutoční koordinačná porada s rezortom vnútra k možnostiam, ktoré má Slovensko v v prípade možného vyslania akútnej humanitárnej pomoci, o ktorú požiadal Libanon svojim listom cez európsky krízový systém CECIS,“ uzvrel Tomaga.
Na tragédiu zareagovali aj niektorí slovenskí politici
Ku masívnym výbuchom v Libanone sa na sociálnej sieti vyjadrili aj slovenskí politici.
Podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga píše o „šoku a zdesení“ z výbuchu v Bejrúte.
„Moje myšlienky a modlitby sú s Libanonom a najmä ľuďmi, ktorých zasiahol výbuch. Úprimnú sústrasť všetkým, ktorí prišli o svojich drahých a skoré uzdravenie zraneným. Verím, že čoskoro bude zistená príčina tohto nešťastia.“
Poslanec NR SR Peter Kremský (OĽaNO) poznamenal, že išlo o „šialený výbuch“, ktorý mal za následok desiatky mŕtvych a tisíce zranených. „Smutné vidieť, čo všetko sa môže stať, bezpečnosť a pokoj nie sú samozrejmosťou. Som s obeťami a ich rodinami, verím že sa tam situácia upokojí,“ uviedol Kremský.