Z obyčajnej (alebo baryonickej) hmoty sú zložené všetky známe objekty, vrátane bielych trpaslíkov a neutrónových hviezd. Avšak v rámci štandardného kozmologického modelu vedci predpovedali, že vo vesmíre by sme mali pozorovať približne jeden a pol krát viac baryonickej hmoty, než bolo doteraz zistené.
V novej štúdii astrofyzici zistili, že chýbajúca časť je vlastne reprezentovaná vláknami kyslíka, ktorých teplota dosahuje jedného milióna stupňov Celzia. Tieto štruktúry sa nachádzajú v medzigalaktickom priestore, kde až 60 % obyčajnej hmoty vesmíru predstavujú rozptýlené mraky plynu.
Vedci skúmali vlastnosti Whim pri pozorovaní Kvazar 1 ES 1553 pomocou Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu a röntgenového teleskopu XMM-Newton. 1 ES 1553 je super masívna čierna diera umiestnená v strede galaxie, ktorá uvoľňuje veľké množstvo plynu. Astrofyzici objavili stopy hustého plynu vysoko ionizovaných atómov kyslíka, ktoré sa nachádzajú medzi kvazarom a slnečnou sústavou. Pri prepočte na objem viditeľného vesmíru predstavoval tento plyn 30 % baryonickej hmoty.
Vedci plánujú tieto výsledky potvrdiť pozorovaním ďalších kvazarov.