Organizácia vyjadrila znepokojenie nad zdravotným stavom Juliana Assangea. Portál informuje, že zdravie zakladateľa sa značne zhoršilo po siedmich rokoch, ktoré strávil na veľvyslanectve Ekvádoru v podmienkach, ktoré podľa WikiLeaks, sú nezlučiteľné so základnými ľudskými právami.
Obhajca zakladateľa WikiLeaks Per Samuelson oznámil, že minulý piatok sa Assange cítil tak zle, že s ním nebolo možné normálne komunikovať.
“Počas siedmich týždňov v Belmarsh sa jeho stav stále zhoršoval, značne schudol. Rozhodnutie vedenia väznice premiestniť ho na lekárske oddelenie hovorí samo za seba,” píše vo vyhlásení WikiLeaks.
Podľa dostupných informácií nové súdne konanie o vydanie Assangea prebehne na súde obvodu Westminster.
Prípad Juliana Assange
Assange je známy vďaka publikáciám, ktoré odhalili činnosť USA počas vojenských operácií v Afganistane a Iraku vrátane vraždenia civilistov. Týkali sa tiež podmienok, v ktorých žijú väzni vo väznici Guantánamo na Kube.
Assange bol v roku 2010 vo Švédsku obvinený zo sexuálneho obťažovania a znásilnenia. Novinár odmietal všetky obvinenia. Podľa neho ženy, ktoré ho zažalovali, to urobili kvôli pomste a tlaku úradov. Od júna roku 2012 sa ukrýval na ekvádorskom veľvyslanectve. Bál sa totiž, že bude vydaný do škandinávskej krajiny.
Ráno 11. apríla 2019 bol Assange zadržaný na základe zatykača z roku 2012, kedy sa nedostavil na súd, a tiež na žiadosť úradov Švédska a Spojených štátov. Súd v Londýne zistil, že Assange tiež porušil podmienky pre prepustenie na kauciu a odsúdil zakladateľa internetového portálu WikiLeaks na 50 týždňov väzenia.
Obžalovaný zatiaľ zostáva vo väzbe. Veľká Británia požiadala Spojené štáty, aby poskytli všetky potrebné dokumenty na jeho vydanie, a to do 12. júna.
Minulý týždeň USA vzniesli nové obvinenia zo špionáže a odhalenie tajomných informácií. Teraz mu hrozí do 175 rokov vo väzení. Rozhodnúť o extradícii novinára do USA musí súd.