“Prekážky súvisia s mobilitou, informačnými a komunikačnými technológiami, vyplývajú i z legislatívy a politiky,” uviedla v písomnom stanovisku. Zdravotne postihnutí nemajú podľa nej rovnaký prístup k spoločnosti alebo službám, vrátane zamestnania, vzdelávania, zdravotnej starostlivosti či politickej účasti. “Ak sa chcú dozvedieť o možných príspevkoch a výhodách, na ktoré majú nárok, alebo sa chcú zamestnať, musia si naštudovať až päť zákonov,” podotkla Kafková. Na Slovensku podľa nej neexistuje jednotná legislatíva, ktorá by týmto ľuďom pomohla riešiť život.
Kafková uviedla, že invalidný dôchodok poberá 234.000 ľudí a podporu k ťažkému zdravotnému postihnutiu, ktorú vyplácajú úrady práce, dostáva 167.000 ľudí. “Celkový počet zdravotne postihnutých je však ešte vyšší, pretože nie každý dostáva príspevok, a preto sa nenachádza v evidencii,” vysvetlila.
Právo zúčastňovať sa verejného života je podľa nej základným predpokladom pre vytvorenie stabilnej demokracie a znižovanie nerovností v spoločnosti. “Podporme postavenie týchto spoluobčanov. Umožnime im lepšie sa začleniť a priniesť zmenu do ich životov, ako aj našej spoločnosti,” dodala.