Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Facebook, Trend/Foto: FOTO TASR – Jakub Kotian)
Bývalý poslanec Národnej rady Anton Hrnko sa na sociálnej sieti venoval otázke paragrafu 363 Trestného poriadku. S týmto paragrafom sa spája zrušenie obvinenia predsedu Smeru Roberta Fica zo založenia zločineckej skupiny. Práve ten využili na Generálnej prokuratúre SR
Expremiér a predseda Smeru Robert Fico čelil spolu s bývalým ministrom vnútra Robertom Kaliňákom od 19. apríla 2021 obvineniu zo založenia zločineckej skupiny a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Generálna prokuratúra im zrušila obvinenia, pretože konštatovala porušenie zákona v ich neprospech.
„Konštrukcia skutkov opísaných v skutkovej vete uznesenia o vznesení obvinenia bola tak neurčitá, že obvineným neumožňovala využiť ich právo na obhajobu, lebo ani nevedeli, voči čomu sa majú brániť,“ vysvetlil prvý námestník Generálnej prokuratúry Jozef Kandera.
Najnovšie sa k prípadu vyjadril bývalý poslanec Anton Hrnko. Podľa jeho slov, každý občan musí mať záruku, že aktivistickí policajti, vyšetrovatelia a prokurátori nepoužijú proti nemu nezákonne svoje právomoci.
„Diablovým paragrafom je spomínaná 363-jka trestného poriadku. My, čo vieme narábať s bulharskou konštantou, veľmi rýchlo prídeme na to, že ak prvé a posledné číslo spomínaného paragrafu vynásobíme dvoma, dostaneme číslo 666. A to je čistá katastrofa. Aspoň tak to predstavujú slovenskej spoločnosti pani prezidentka, neomylný právnik a bojovník za slušné Slovensko, ale aj mnohí vznešení štátni hodnostári zo svetlých slnečných zajtrajškov a ich novinárski poskokovia,“ napísal dnes Hrnko na sociálnej sieti.
Hrnko sa ďalej pýta, či je použitie bulharskej konštanty v tomto prípade oprávnené. „Niekto múdry povedal, že každá moc korumpuje, absolútna moc korumpuje absolútne. Teda každá, aj tá, ktorá sa získa v demokratickým spôsobom v demokratickej spoločnosti. Aby nedochádzalo korumpovanie mocou, rôzne spoločnosti si vytvorili sústavu vzájomne protistojacich inštitúcií, ktorých úlohou je zabrániť zneužívanie moci.“ Hrnko uviedol, že jednou z týchto inštitúcii je aj prokuratúra, ktorej úlohou je taktiež stráženie zákonnosti postupu v rôznych situáciách, kde by mohlo dôjsť k zneužitiu moci. Doplnil, že nejde len o povestný paragraf 363, ale napr. prokurátorský protest môže zastaviť uznesenia samosprávneho orgánu a podobne.
Každý, kto sa podľa bývalého poslanca len trocha vyzná v štruktúre moci v štáte vie, že najhoršie zneužitie právomoci verejného činiteľa sa môžu dopustiť policajné orgány a orgány činné v trestnom konaní. Zdôraznil, občan musí mať záruku v tom, že aktivistickí policajti, vyšetrovatelia a prokurátori nepoužijú proti nemu nezákonne svoje právomoci.
„Tvrdenie, že na to sú súdy, aby rozhodli o vine a treste, je síce pravda, ale občana možno šikanovať obvineniami a dokonca väzbou aj na niekoľko rokov bez toho, aby sa k spravodlivému rozsudku dostal. Aby nedochádzalo k takýmto situáciám, je dôležité, aby generálna prokuratúra ako strážca zákonnosti mala možnosť sledovať a zasiahnuť kedykoľvek, keď zistí, že sa porušuje zákon. Každý poctivý občan musí mať istotu, že ho orgány štátu nebudú šikanovať a na to potrebuje paragraf 363 rovnako ako soľ,“ podotkol v statuse, pričom upozornil na to, že ak by v normálnej spoločnosti došlo k situácii masového používania paragrafu 363 by sa občania, ale najmä novinári začali zaujímať, prečo štátne orgány tak porušujú zákonnosť pri trestnom konaní.
„Naši aktivistickí novinári žiadajú zrušenie možnosti pre prokurátora, aby mohol ochrániť šikanovaného občana!!! Spolu s nemeckým futbalovým fanúšikom by som povedal: Eine reine Katarstroffe. Títo ľudia ako keby stratili pud sebazáchovy. Pri tom prehnanom aktivizme si vôbec nepripustia, že pri zmene režimu, práve im by mohol chýbať.“ Hrnko vysvetlil, že použitie paragrafu 363 nezastavuje trestné konanie, len vyžaduje zákonný postup.
Na zrušenie paragrafu 363 Trestného poriadku (TP) nevidí minister spravodlivosti Viliam Karas dôvod. Prípadné zmeny tohto ustanovenia budú predmetom odborných diskusií. Šéf rezortu spravodlivosti to v stredu uviedol médiám na Úrade vlády SR, informuje o tom portál Trend. „Nevidím problém v tom, ako sú upravené mimoriadne opravné prostriedky,“ povedal. Vždy musí byť podľa jeho slov priestor na zjednanie nápravy nezákonných rozhodnutí štátnych orgánov.