Londýn 22. júl 2017 (HSP/BB/Foto:Aktuality, Public Domain, Link)
Aspoň jeden z piatich Britov verí, že Ježiš, Gándhí a Martin Luther King Jr boli extrémisti, ukázal nedávny prieskum
Prieskum, ktorý v júni uskutočnil ComRes pre evanjelickú alianciu, sa opýtal vyše 2000 dospelých Britov v celej krajine, či považujú určité osoby za extrémistov.
Zistilo sa, že 28 percent obyvateľov Veľkej Británie považuje Ježiša za extrémistu. Jedna štvrtina opýtaných verila, že Martin Luther King bol extrémista a 20 percent si myslelo, že ním bol aj Mahatma Gándhí.
Dr David Landrum, riaditeľ advokácie pre Evanjelickú alianciu, uviedol: “Prieskum ukazuje mieru morálneho zmätku v našej spoločnosti, pričom verejnosť nemá možnosť rozhodnúť, či je niečo extrémne alebo nie.”
Prieskum tiež zistil, že 36 percent verejnosti si myslí, že opustenie Európskej únie je extrémistické, zatiaľ čo 30 percent si myslí, že extrémistické je v nej zostať. “Ochota klasifikovať politické názory, ktoré by sa mali rešpektovať, ako napríklad odchod z EÚ alebo zotrvanie v nej za “extrémistické”, poukazuje na nebezpečenstvo zamerania sa na diskusiu o extrémizme viery,” povedal Landrum.
Ďalšie výsledky ukázali, že 41 % britskej verejnosti považuje za extrémizmus výrok, že manželstvo by malo byť medzi mužom a ženou a 37 % si nemyslelo, že je extrémistické, aby deťom pri narodení nebolo priradené pohlavie.
Prieskum prichádza po tom, čo Theresa Mayová oznámila plány na vytvorenie komisie pre boj proti extrémizmu. “Naša krajina sa v priebehu mnohých rokov tolerovala príliš veľa extrémizmu – a to znamená extrémizmus akéhokoľvek druhu vrátane islamofóbie. Preto sa táto vláda bude snažiť odstrániť extrémizmus a nenávistnú ideológiu, a to ako v spoločnosti, tak aj na internete,” povedala.
Minuloročná správa z minulého roka odhalila, že ministri sa snažili definovať extrémizmus a uviedli, že “nie je zrejmé, či existuje definitívna definícia toho, čo predstavuje extrémizmus, nieto, aké právne právomoci by mali existovať na boj proti nemu”.
Landrum sa obáva, že tento zmätok o definícii extrémizmu by mohol spôsobiť problémy pri pokuse o jeho riešenie. “Na rozdiel od terorizmu a podnecovania k násiliu, extrémizmus nefunguje ako lakmusový test na posudzovanie názorov. Vláda sa v posledných dvoch rokoch neúspešne pokúsila definovať extrémizmus bez akejkoľvek presnosti a tento prieskum ukazuje, že verejnosť v tom má zmätok. Zdá sa teda nepravdepodobné, že novo vytvorené orgány, ako napríklad komisia pre extrémizmus, vyriešia takéto problémy. Nie je múdre podporovať spoločnosť, v ktorej sa môže použiť nestabilná verejná mienka na určenie toho, čo by mohlo byť extrémne alebo prijateľné,” povedal.