Londýn 27. augusta 2019 (HSP/Foto:Pixabay)
Podľa oficiálnych úradných odhadov žije vo Veľkej Británii 124 tisíc detských bezdomovcov. Nejde však o konečné číslo, podľa úradov je totiž potrebné k týmto deťom pripočítať aj ďalších 92 tisíc detí, ktoré s rodičmi provizórne prespávajú u známych alebo priateľov. Informuje portál Statista.com
Celkovo tak podľa úradov žije v Británii 216 000 detských bezdomovcov. V správe nazvanej „Bleak Houses“ sa tiež uvádza, že dočasné ubytovanie rodín a detí často nie je vhodné na bývanie ľudí, pretože ide prevažne o prepravné kontajnery a kancelárske bloky.
Komisárka pre deti Anne Longfieldová v komentári k týmto zisteniam uviedla: „Je to škandál, že taká prosperujúca krajina, ako je tá naša, ponecháva desiatky tisíc rodín v prechodných ubytovniach na dlhú dobu alebo prespávajú na pohovke u známych.“
Polly Neate, výkonná riaditeľka charitatívneho ochrancu Shelter, za súčasnú situáciu viní „kokteil represívnych sociálnych politík, žalostný nedostatok sociálnych domov a veľmi drahé súkromné nájomné”.
Nejde pri tom o jediný problém tejto ekonomicky prosperujúcej krajiny. Začiatkom roka vtedajšia britská premiérka Tereza Mayová požiadala poslancov, aby vymenovali “ministra pre hlad”, ktorý by sa zaoberal problémom v oblasti potravinovej neistoty v Spojenom kráľovstve a obvinila vládu konzervatívcov z úsilia bojovať proti podvýžive prostredníctvom trhlín.
Oboma stranami dlho odmietaná správa komisie pre environmentálny audit totiž odhalila, že až 2,2 milióna britských občanov žije s potravinovou neistotou a má “obmedzený prístup k potravinám, kvôli nedostatku peňazí alebo iných zdrojov.
V správe obviňujú vládu z toho, že nedokázala včas rozpoznať a reagovať na problém, v snahe splniť cieľ OSN o nulovom hladovaní a podvýžive do roku 2030.
Parlament neskôr zverejnil údaje UNICEF, podľa ktorých asi každé piate dieťa (19 percent) vo veku do 15 rokov žije v Británii s dospelým, ktorý je buď “priemerne alebo veľmi potravinovo nezaistený”. Predsedkyňa výboru Mary Creaghová vtedy vyhlásila, že toxický koktail s vysokými životnými nákladmi, stagnujúcimi mzdami a zavedením vládneho kontroverzného univerzálneho systému sociálneho zabezpečenia má za následok, že Británia má jednu z najvyšších čísel hladujúcich v Európe.
Pokiaľ ide o otázku spoločnosti výbor Universal Credit, vyzval začiatkom roka britskú vládu, aby lepšie posúdila jej vplyv na hlad a podvýživu vo Veľkej Británii. Emma Revie, vedúca organizácie potravinových bánk The Trussell Trust, tieto zistenia uvítala a uviedla že, “kvôli neschopnosti bojovať s hĺbkovými dôvodmi chudoby vzniká čoraz väčšia potreba potravinových fondov.” Podľa Revie organizácie v minulom roku Britom vydala viac ako 1,3 miliónov potravinových balíčkov.