“Dnešní ľudia najmä na Západe zabudli, že papierové peniaze boli v minulosti len náhradou za určité množstvo zlata alebo striebra. Dnes sú peniaze len zárukou dlhu. Nie je to nič iné ako záruka, prísľub jednej generácie, že budúca generácia splatí dlh prostredníctvom daní a inflácie,” povedal Grass.
Analytik udáva ako príklad Irán, Venezuelu a Turecko, ktorých meny narazili na americký dolár a ľudia sa sa opäť rozhodli kupovať zlato a iné drahé kovy.
“Rastúca cena zlata je barometer, ktorý ukazuje, že v systéme je niečo zlé. Keď cena zlata stúpa, aj posledný človek na ulici chápe, že v ekonomike je niečo zlé,” povedal. “A tiež nepochybujem, že ďalšia kríza nebude regionálna, ale globálna. Všetky trhy sú manipulované, od dlhopisu až po akciový trh a trh s nehnuteľnosťami, všade sú bubliny. Čo možno povedať s určitosťou o zlate a striebre, je to, že aj keby sa cena znížila v krátkodobom horizonte s spolu posilnením USD, bude to len základom pre ďalší veľký nárast,” dodal Grass.
Poznamenal, že papierové peniaze strácajú svoju silu, keďže vlády ich tlačia viac a viac. Tento trend má síce niekoľko víťazov, ale omnoho viac porazených. Vytvorí to len väčšiu nespokojnosť medzi ľuďmi a zvýši tlak na peniaze.
“Meny sú podporované iba dôverou a presvedčením v inštitúcie, ktoré v súčasnosti čelia historickej kríze. Vzhľadom na to, že čoraz viac občanov, najmä na Západe, začína klásť otázky a začína si robiť vlastné domáce úlohy namiesto toho, aby prijímali veci v nominálnej hodnote a hľadali alternatívne riešenia, verím, že finančné prostriedky a možno aj súčasný monetárny systém, sa nakoniec pod týmto tlakom zrúti,” povedal Grass.