Pchjongjang 25. septembra (TASR) – Severokórejský parlament zvolal na dnes nové zasadnutie, druhé za menej ako šesť mesiacov. Po prvom zasadacom dni bolo však prerušené.
Zasadnutie je pozorne sledované. Podľa stanice BBC sa viacerí pozorovatelia domnievajú, že toto druhé zasadnutie, ktoré je v KĽDR mimoriadne zriedkavé, je známkou pripravovaných ekonomických reforiem. Už skôr sa objavili správy o zmenách v poľnohospodárstve.
Niektorí analytici ale upozorňujú, že cieľom zasadnutia môže byť i "zabetónovanie" niektorých personálnych zmien. Tomu nasvedčuje aj to, že pred ukončením dnešného rokovania parlament vykonal niekoľko personálnych zmien, z ktorých najvýznamnejšia je výmena na poste vedúceho výboru pre rozpočet, ktorý obsadil vysoký predstaviteľ vládnej strany.
Poslanci dnes schválili aj predĺženie povinnej školskej dochádzky na 12 rokov z pôvodných 11. Je to prvá oficiálna politická zmena v krajine, odkedy bol za najvyššieho predstaviteľa zvolený syn niekdajšieho vodcu Kim Čong-ila, ktorý zomrel v decembri 2011.
Správa severokórejskej tlačovej agentúry KCNA neuvádza, kde plánuje vláda získať financie na predĺženie školskej dochádzky, ktorá je podľa ústavy KĽDR bezplatná. Predĺžením dochádzky si podľa AP Kim Čong-un snaží posilniť vernosť najmladšej generácie a zaistiť si tak mocenskú základňu. na zasadnutí sa zúčastnil osobne.
Nové zasadnutie v takom krátkom čase môže znamenať aj snahu o návrat k regulárnej forme vládnutia, myslí si John Delury z juhokórejskej univerzity Jonsei.
Najvyššie ľudové zhromaždenie – podľa AP bábková inštitúcia, ktorá má 687 členov, z toho je 107 žien – sa donedávna schádzalo raz za rok na jar, aby potvrdilo nové zákony alebo zmeny v politike a volilo či odvolávalo funkcionárov do najvyšších štátnych inštitúcií.
Podľa zákonov KĽDR musia poslanci získať odporučenie výboru zostaveného zo 100 voliteľov v každom volebnom okrsku, aby sa mohli zúčastniť volieb. Teoreticky to znamená, že by sa v každom okrsku mohli o zvolenie uchádzať viacerí kandidáti, v posledných voľbách boli ale všetci súčasní poslanci zvolení bez protikandidáta.
Oficiálne v krajine smú existovať aj iné politické strany, verejnému životu aj politike však dominuje Kórejská strana práce, založená Kim Ir-senom. V celom parlamente je len niekoľko členov Sociálnodemokratickej strany a Strany mladých priateľov Nebeskej cesty, ktorá reprezentuje utopistickú náboženskú komunitu, poznamenáva AP.
Na rokovanie parlamentu neboli vpustení zahraniční novinári.
2 20 izi dem